نحوه تغییر مدرک پیش دانشگاهی

مدرک پیش دانشگاهی

نحوه تغییر مدرک پیش دانشگاهی

نحوه تغییر مدرک پیش دانشگاهی

یکی از مسائلی که برخی از متقاضیان تحصیل در خارج از کشور برای گرفتن پذیرش با آن روبرو هستند، نحوه تغییر مدرک پیش دانشگاهی و همینطور نمرات و معدل آنهاست؛ برای تحصیل در برخی رشته‌ها حتما باید مدرک دیپلم و پیش‌دانشگاهی مرتبط داشت و معدل هم از حداقلی که دانشگاه یا نظام آموزشی کشور مورد نظر تعیین کرده نباید پایین‌تر باشد.

مشکل عدم تطابق مدارک تحصیلی متقاضیان با مدارک مورد نیاز برای گرفتن پذیرش، بیشتر برای افرادی که دیپلم کاردانش یا فنی حرفه‌ای دارند و همچنین متقاضیان تحصیل در رشته‌های پرطرفدار دندانپزشکی و داروسازی پیش می‌آید.

» مطلب مرتبط: مقایسه تحصیلات پزشکی کشورهای مختلف

دانش‌آموزان (هنرجویان) هنرستان‌های فنی حرفه‌ای و کاردانش، بعد از گرفتن دیپلم، دیگر دوره پیش‌دانشگاهی را نمی‌گذرانند و در واقع 1 سال کمتر از فارغ‌التحصیلان شاخه نظری (ریاضی، تجربی و انسانی) درس می‌خوانند. آنها به همین دلیل علاوه بر اینکه برای ادامه تحصیل در دانشگاههای داخلی محدودیت‌هایی دارند، برای اخذ پذیرش از دانشگاههای خارجی هم نمی‌توانند اقدام کنند.

علاوه بر این؛ عده زیادی از متقاضیان تحصیل در خارج از کشور، خواهان تحصیل در رشته‌های داروسازی و دندانپزشکی هستند و با توجه به اینکه گرفتن پذیرش (برای تحصیل) در این رشته‌ها نیازمند داشتن مدرک پیش‌دانشگاهی تجربی است آن‌دسته از متقاضیان که یا اصلاً پیش‌دانشگاهی ندارند یا پیش‌دانشگاهی ریاضی دارند برای گرفتن پذیرش مشکل پیدا می‌کنند.

راه حل

خوشبختانه می‌توان مشکل عدم تطابق مدارک تحصیلی با مدارک موردنیاز برای گرفتن پذیرش را حل و پس از آن برای گرفتن پذیرش اقدام کرد.

فارغ‌التحصیلان هنرستان‌های فنی حرفه‌ای یا کاردانش، بسته به اینکه در چه رشته‌ای دیپلم گرفته‌اند و پیش‌دانشگاهی کدام رشته نظری مدنظرشان است، باید در امتحانات دروس تغییر رشته (که در فصل تابستان برگزار می‌شود) شرکت کرده و حداقل نمره 10 را در هر امتحان بگیرند. البته امتحان تغییر رشته برای همه الزامی نیست.

عموم فارغ‌التحصیلان فنی حرفه‌ای برای تحصیل در دوره پیش‌دانشگاهی ریاضی، ابتدا باید دروس جبر و احتمال و حسابان؛ و فارغ‌التحصیلان کاردانش باید جبر و احتمال، حسابان و فیزیک 3 را امتحان دهند. برای تحصیل در دوره پیش‌دانشگاهی تجربی هم؛ عموم فارغ‌التحصیلان هنرستان‌های فنی حرفه‌ای ابتدا باید زیست‌شناسی1 و زیست‌شناسی2 و فارغ‌التحصیلان کاردانش باید زیست1، زیست2 و شیمی3 را امتحان دهند. با قبولی در امتحانات دروسی که ذکر شد امکان (ادامه) تحصیل در دوره پیش‌دانشگاهی ریاضی یا تجربی برای متقاضیان فراهم می‌شود. البته راه کوتاه‌تری هم هست و می‌توان بدون شرکت در امتحان تغییر رشته، بعنوان داوطلب آزاد صرفا در امتحانات دوره پیش‌دانشگاهی ریاضی و تجربی شرکت کرد.

باید این توضیح را اضافه کرد که آن دسته از فارغ‌التحصیلان فنی حرفه‌ای یا کاردانش که مدرک کاردانی مرتبط با رشته مورد نظرشان را دارند نیازی به گذراندن دوره پیش‌دانشگاهی نداشته و مدرک کاردانی آنها بمنزله مدرک پیش‌دانشگاهی محسوب می‌شود.

افرادی که دیپلم (یا دیپلم و پیش‌دانشگاهی) ریاضی دارند و می‌خواهند دیپلم و پیش‌دانشگاهی تجربی بگیرند (یا برعکس؛ می‌خواهند از تجربی به ریاضی تغییر رشته بدهند) دو راه پیش رو دارند: یکی تطبیق واحد و گذراندن دروس غیرمشترک این دو رشته است و دیگری گذراندن کل دروس پایه سوم و پس از آن؛ پیش‌دانشگاهی رشته مورد نظر (با شرکت در کلاس‌های روزانه/شبانه یا آموزش از راه دور و یا شرکت بعنوان داوطلب آزاد در امتحانات) است.

دیدگاه (286)

 • مجتبی منیدری پاسخ

  سلام
  من مدرک کاردانی ناپیوسته دارم میخوام تودانشگاه آزادکارشناسی پیوسته بخونم آیا مدرک کاردانی جایگزین پیش دانشگاهی میشه یا نه؟
  ممنون

  12 مرداد 1400 در 15:19
  • شیرین اهتمامی پاسخ

   سلام آقای منیدری
   برای موارد از این قبیل با مراکز مشاوره تحصیلی داخلی تماس بگیرید.

   25 مرداد 1400 در 20:13
 • bahar پاسخ

  سلام خسته نباشید برای کسی که مدرک پیش دانشگاهی اش معدل کمی داره هیچ راهی برای بالابردنش نیست؟

  22 تیر 1400 در 20:36
  • شادی مردانی پاسخ

   سلام
   روزبخیر خانم پگاه
   در این مورد باید با آموزش و پرورش صحبت کنید.

   23 تیر 1400 در 09:30
 • یلدا ز پاسخ

  سلام وقت بخیر
  من دیپلم و پیش دانشگاهی ریاضی دارم
  و فقط درس زیست ۱ رو‌گذروندم
  برای گرفتن دیپلم و پیش دانشگاهی تجربی باید چه دروسی رو مجدد امتحان بدم؟

  5 تیر 1400 در 22:36
  • شادی مردانی پاسخ

   سلام روز بخیر
   شما برای اطلاعات بیشتر باید به آموزش و پرورش مراجعه کنید.

   7 تیر 1400 در 14:47
 • ابوالفضل کاظمی قره داغی پاسخ

  با سلام و وقت بخیر
  من دیپلم 11 ساله فنی و حرفه ای رشته کامپیوتر دارم میخواستم بدونم چطوری میشه اینو تبدیل به دیپلم 12 ساله کرد؟

  31 خرداد 1400 در 20:14
  • شادی مردانی پاسخ

   سلام آقای کاظمی. وقت بخیر
   برای تبدیل مدارک شما باید با آموزش و پرورش تماس بگیرید.

   1 تیر 1400 در 11:12
 • حانیه ناطقی پاسخ

  سلام خسته نباشید من وخواهر بزرگترم قصد داریم خارج از کشور پزشکی بخونیم خواهرم مدرک دیپلم وپیش دانشگاهی ریاضی فیزیک داره ومن خودم دیپلم معماری ومدرک پیش تجربی داریم راستش مشکل اینجاست که معدل بالا ۱۸ میخواد وما معدلمون کمه چه طور میتونیم معدلمون رو زیاد کنیم توی طرح ترمیم معدل تغییر نمیکنه اگه نشه میشه دوباره دوره پیش دانشگاهی تجربی رو بگذرونیم لطفا راهنمایی کنید خیلی ممنون میشم

  16 خرداد 1400 در 22:27
  • بهزاد عیان پور پاسخ

   سلام خانم ناطقی
   در طرح ترمیم معدل شما کارنامه دریافت نمیکنید که بشه ترجمه اش کرد و فقط تو سیستم تغییر میکنه.
   فقط افرادی که دیپلم و پیش غیر از تجربی دارند میتونند تغییر رشته بدن و تجربی بگیرند. دوباره نمیشه آزمون داد

   10 تیر 1400 در 10:07
 • امید پاسخ

  مدرک دیپلم مجدد توسط دانشگاه ها و سفارت های خارجی مورد پذیرشه ؟ اگر دیپلم مجدد بگیرم و اون رو ارائه کنم قبول میکنن ازم ؟

  8 خرداد 1400 در 17:49
  • شادی مردانی پاسخ

   سلام وقت بخیر
   بله

   18 خرداد 1400 در 13:18
 • رضا پاسخ

  سلام من پیش دانشگاهی ریاضی خوندم و می خوام کنکور تجربی بدم آیا باید پیش دانشگاهی تجربی داشته باشم ؟

  1 خرداد 1400 در 15:12
  • بهزاد عیان پور پاسخ

   سلام
   به نظرم نزدیک ترین ترجمه اش بشه
   Bachelor of Educational Science – Specialization in Panning

   10 تیر 1400 در 10:20
 • سارا پاسخ

  سلام من درسن 27سالگی سه سال است که دیپلم کارودانش گرفتم میخواستم پیش دانسگاهی ثبت نام کنم البته این رو هم بگم که بخاطر شرایطی که داشتم نتونستم ادامه تحصیل بدم الان چطوری باید مدرک پیش دانشگاهی رو بگیرم که بتونم ثبت نام کنم برای دانشگاه باتوجه به اینوه الان 30سالمه
  ممنون میشم راهنماییم کنید.

  16 اردیبهشت 1400 در 06:50
  • شیرین اهتمامی پاسخ

   سلام خانم سارا وقت بخیر
   باید از آموزش پرورش منطقه محل تحصیلتون درخواست ثبت نام برای پیش دانشگاهی رو بدید

   28 اردیبهشت 1400 در 09:52
 • راشد جدگال پاسخ

  سلام من شاخه کاردانش در رشته نقشه کشی ساختمان درس خواندم و دیپلم گرفتم حالا می خواهم پیش دانشگاهی در رشته ی علوم انسانی بگیرم باید چکار کنم

  28 اسفند 1399 در 03:12
  • شیرین اهتمامی پاسخ

   سلام وقت بخیر
   باید با آموزش و پرورش کل استان محل تحصیلتون صحبت کنید تا راهنماییتون کنن

   7 فروردین 1400 در 14:40

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *