نحوه تغییر مدرک پیش دانشگاهی

مدرک پیش دانشگاهی

اشتراک گذاری پست

نحوه تغییر مدرک پیش دانشگاهی

نحوه تغییر مدرک پیش دانشگاهی

یکی از مسائلی که برخی از متقاضیان تحصیل در خارج از کشور برای گرفتن پذیرش با آن روبرو هستند، نحوه تغییر مدرک پیش دانشگاهی و همینطور نمرات و معدل آنهاست؛ برای تحصیل در برخی رشته‌ها حتما باید مدرک دیپلم و پیش‌دانشگاهی مرتبط داشت و معدل هم از حداقلی که دانشگاه یا نظام آموزشی کشور مورد نظر تعیین کرده نباید پایین‌تر باشد.

مشکل عدم تطابق مدارک تحصیلی متقاضیان با مدارک مورد نیاز برای گرفتن پذیرش، بیشتر برای افرادی که دیپلم کاردانش یا فنی حرفه‌ای دارند و همچنین متقاضیان تحصیل در رشته‌های پرطرفدار دندانپزشکی و داروسازی پیش می‌آید.

» مطلب مرتبط: مقایسه تحصیلات پزشکی کشورهای مختلف

دانش‌آموزان (هنرجویان) هنرستان‌های فنی حرفه‌ای و کاردانش، بعد از گرفتن دیپلم، دیگر دوره پیش‌دانشگاهی را نمی‌گذرانند و در واقع 1 سال کمتر از فارغ‌التحصیلان شاخه نظری (ریاضی، تجربی و انسانی) درس می‌خوانند. آنها به همین دلیل علاوه بر اینکه برای ادامه تحصیل در دانشگاههای داخلی محدودیت‌هایی دارند، برای اخذ پذیرش از دانشگاههای خارجی هم نمی‌توانند اقدام کنند.

علاوه بر این؛ عده زیادی از متقاضیان تحصیل در خارج از کشور، خواهان تحصیل در رشته‌های داروسازی و دندانپزشکی هستند و با توجه به اینکه گرفتن پذیرش (برای تحصیل) در این رشته‌ها نیازمند داشتن مدرک پیش‌دانشگاهی تجربی است آن‌دسته از متقاضیان که یا اصلاً پیش‌دانشگاهی ندارند یا پیش‌دانشگاهی ریاضی دارند برای گرفتن پذیرش مشکل پیدا می‌کنند.

راه حل

خوشبختانه می‌توان مشکل عدم تطابق مدارک تحصیلی با مدارک موردنیاز برای گرفتن پذیرش را حل و پس از آن برای گرفتن پذیرش اقدام کرد.

فارغ‌التحصیلان هنرستان‌های فنی حرفه‌ای یا کاردانش، بسته به اینکه در چه رشته‌ای دیپلم گرفته‌اند و پیش‌دانشگاهی کدام رشته نظری مدنظرشان است، باید در امتحانات دروس تغییر رشته (که در فصل تابستان برگزار می‌شود) شرکت کرده و حداقل نمره 10 را در هر امتحان بگیرند. البته امتحان تغییر رشته برای همه الزامی نیست.

عموم فارغ‌التحصیلان فنی حرفه‌ای برای تحصیل در دوره پیش‌دانشگاهی ریاضی، ابتدا باید دروس جبر و احتمال و حسابان؛ و فارغ‌التحصیلان کاردانش باید جبر و احتمال، حسابان و فیزیک 3 را امتحان دهند. برای تحصیل در دوره پیش‌دانشگاهی تجربی هم؛ عموم فارغ‌التحصیلان هنرستان‌های فنی حرفه‌ای ابتدا باید زیست‌شناسی1 و زیست‌شناسی2 و فارغ‌التحصیلان کاردانش باید زیست1، زیست2 و شیمی3 را امتحان دهند. با قبولی در امتحانات دروسی که ذکر شد امکان (ادامه) تحصیل در دوره پیش‌دانشگاهی ریاضی یا تجربی برای متقاضیان فراهم می‌شود. البته راه کوتاه‌تری هم هست و می‌توان بدون شرکت در امتحان تغییر رشته، بعنوان داوطلب آزاد صرفا در امتحانات دوره پیش‌دانشگاهی ریاضی و تجربی شرکت کرد.

باید این توضیح را اضافه کرد که آن دسته از فارغ‌التحصیلان فنی حرفه‌ای یا کاردانش که مدرک کاردانی مرتبط با رشته مورد نظرشان را دارند نیازی به گذراندن دوره پیش‌دانشگاهی نداشته و مدرک کاردانی آنها بمنزله مدرک پیش‌دانشگاهی محسوب می‌شود.

افرادی که دیپلم (یا دیپلم و پیش‌دانشگاهی) ریاضی دارند و می‌خواهند دیپلم و پیش‌دانشگاهی تجربی بگیرند (یا برعکس؛ می‌خواهند از تجربی به ریاضی تغییر رشته بدهند) دو راه پیش رو دارند: یکی تطبیق واحد و گذراندن دروس غیرمشترک این دو رشته است و دیگری گذراندن کل دروس پایه سوم و پس از آن؛ پیش‌دانشگاهی رشته مورد نظر (با شرکت در کلاس‌های روزانه/شبانه یا آموزش از راه دور و یا شرکت بعنوان داوطلب آزاد در امتحانات) است.

دیدگاه (53)

 • ساجده پاسخ

  سلام بنده فارغ التحصیل رشته ی ادبیات و علوم انسانی هستم یعنی دیپلم و پیش دانشگاهیم انسانی ان. حالیاً میخوام کنکور تجربی شرکت کنم و گفتن باید مدرک معادل بگیرم به چه صورت هستش اداره آموزش و پرورش هم رفتم و گفتن باید مدرک معادل بگیرم خب میشه بگید من ک رشتم انسانی بوده برای گرفتن مدرک معادل تجربی چه دروسی رو باید امتحان بدم؟؟لطفا راهنماییم کنید ممنون میشم

  3 تیر 1399 در 12:04
  • بهزاد عیان پور پاسخ

   سلام خانم ساجده
   شما بعد از ثبت نام در آموزش و پرورش محل تحصیلتون میتونید با امتحان دادن دروس غیر مشترک رشته ی جربی دیپلمتون رو تغییر بدید .

   16 تیر 1399 در 16:34
  • بهناز پاسخ

   سلام .من پیش دانشگاهی علوم انسانی رو سال ۸۲گرفتم.الان می‌خوام کنکور پزشکی بدم.باید حتما دیپلم تجربی بگیرم واسه کنکور ۱۴۰۰یا نه؟

   21 تیر 1399 در 00:27
 • ساجده پاسخ

  سلام بنده فارغ التحصیل رشته ی ادبیات و علوم انسانی هستم یعنی دیپلم و پیش دانشگاهیم انسانی ان. حالیاً میخوام کنکور تجربی شرکت کنم و گفتن باید مدرک معادل بگیرم به چه صورت هستش اداره آموزش و پرورش هم رفتم و گفتن باید مدرک معادل بگیرم خب میشه بگید من ک رشتم انسانی بوده برای گرفتن مدرک معادل تجربی چه دروسی رو باید امتحان بدم؟؟

  3 تیر 1399 در 12:03
 • زهرا پاسخ

  باسلام و وقت بخیر.
  دیپلم فنی وحرفه ای رشته کامپیوتر دارم سال ۸۷دارم کنکور دادم شهرستان قبول شدم نرفتم ودیگه ادامه ندادم الان میخام دررشته روانشناسی یا علوم تربیتی دانشگاه پیام نورپرند شرکت کنم میخاستم ببینم باید چیکارکنم

  26 خرداد 1399 در 13:33
  • بهزاد عیان پور پاسخ

   سلام خانم زهرا
   به آموزش و پرورش محل تحصیلتون کراجعه کنید، راهنماییتون میکنند

   2 تیر 1399 در 12:05
 • سید محمد علی مهرام پاسخ

  با سلام
  بنده محمد علی مهرام هستم
  من دیپلم هنرستان دارم رشته‌ی کامپیوتر با معدل ۱۷/۳۶ دانشگاه شمسی‌پور قبول شدم در رشته‌ی آی‌تی ولی بنا به دلایلی انصراف دادم
  الان میخوام بدونم میتونم تغییر رشته بدم به ریاضی و برای کنکور ۱۴۰۰ تلاش کنم
  اگه خدا بخواد میخوام تلاشمو بکنم که تو ریاضی رشته‌ی مکانیک یا آی‌تی یا برق قبول شم
  چیکار کنم بنظرتون

  15 خرداد 1399 در 12:54
  • بهزاد عیان پور پاسخ

   سلام آقای مهرام
   به آموزش و پروش منطقه ای که دیپلم گرفتید مراجعه کنید و بگید برای تغییر رشته میخواید اقدام کنید کامل راهنماییتون میکنند برای ثبت نام .

   15 خرداد 1399 در 18:51
 • رویا پاسخ

  سلام رشته من انسانی بوده ولی پیش دانشگاهی نداشتم بعد 10 سال تونستم از طریق اموزش از راه دور از انسانی به رشته تجربی تغییر رشته بدم و درس های پیش دانشگاهی تجربی و به غیر از 4 درس نهایی که غیبت کردم پاس کنم و متاسفانه دوباره 7 سال وقفه داشتم و الان برای دیپلم تجربی فقط 4 درس نهایی مونده . حالا میشه راهنماییم کنید میتونم تغییر رشته بدم به هنر و فقط 4 درس نهایی هنر رو امتحان بدم و دیپلم کامل بگیرم؟

  30 اردیبهشت 1399 در 09:06
  • بهزاد عیان پور پاسخ

   سلام خانم رویا
   هر دیپلمی که بخواهید بگیرید، باید دروس غیر مشترک با مدرک قبلی رو فقط ازمون بدید.
   بنا بر این اگر از انسانی به هنر می خواهید فقط دروسی که در دیپلم و پیش هنر هست که آزمون ندادید باید امتحان بدید.

   30 اردیبهشت 1399 در 16:21
 • کاظمی پاسخ

  سلام من دیپلم طراحی دوخت گرفتم و در کنکور شرکت کردم و قبول شدم بعد از یک سال نتونستم ادامه بدم و دیگه نرفتم الان میخوام دوباره کنکور بدم و مدرک دیپلم ندارم برای تغییر رشته ایا نیازی به دیپلم دارم یا نه ؟؟؟برای پیش دانشگاهی

  5 اردیبهشت 1399 در 15:06
  • بهزاد عیان پور پاسخ

   سلام وقت بخیر خانم کاظمی
   برای تغییر رشته باشید به آموزش و پروش محلی که مدرکتون رو گرفتید مراجعه کنید، بعد از اون واحدهای مورد نیاز برای تغییر رشتتون رو بهتون میکن.
   چه پایه ۱۱ و چه ۱۲ هر دو رو.

   6 اردیبهشت 1399 در 11:29

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *