تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه
ارسال در تلگرام

تحصیل در ترکیه

تعداد دانشجویان بین المللی که از سال 2006 به بعد تحصیل در ترکیه را انتخاب کرده اند بیش از دو برابر شده است، این موضوع نشان از تبدیل شدن ترکیه به یکی از مقاصد محبوب برای تحصیلات بین المللی دارد. در حال حاضر تقریبا 48000 دانشجوی بین المللی مشغول به تحصیل در ترکیه هستند.

از دلایل محبوبیت تحصیل در ترکیه برای دانشجویان بین المللی می توان به فرصت تحصیل با قیمت تقریباً ارزان،  کیفیت خوب آموزش و امکان اخذ بورسیه های متنوع شامل کمک هزینه برای اسکان، شهریه، بیمه درمانی و هزینه های مسافرت اشاره کرد.

ترکیه همچنین یک مقصد گردشگری ایده آل است که بر اساس آمار منتشر شده از سوی سازمان گردشگری جهانی سازمان ملل، ششمین مقصد محبوب برای تعطیلات به شمار می رود. در سال 2014، چهل و دو میلیون گردشگر از سراسر جهان به این کشور سفر کرده اند. دولت ترکیه در نظر دارد این محبوبیت را به بازار دانشجویان بین المللی منتقل کند و به همین منظور هدف جذب 100000 دانشجوی بین المللی تا سال 2018 را تعیین کرده است.

دانشگاه های ترکیه

تقریبا 200 دانشگاه در ترکیه وجود دارد که بیشتر آن ها توسط دولت اداره می شوند. همچنین بیشتر دانشگاه ها تحصیل در ترکیهتازه تاسیس هستند به طوری که تا سال 1970 تنها 8 دانشگاه دولتی وجود داشت و اولین دانشگاه خصوصی ترکیه (دانشگاه بیلکنت – Bilkent University) در سال 1984 تاسیس شده است. در میان دانشگاه های تازه تاسیس در ترکیه دانشگاه بین المللی آنتالیا Antalya International University از سال 2012 ثبت نام اولین دوره خود را آغاز کرده است و در نظر دارد که بیش از نیمی از ورودی هایش را به دانشجویان بین المللی اختصاص دهد. تمام دانشگاه های دولتی و خصوصی در ترکیه از توافق نامه بولونیا پیروی می کنند و برنامه های مقاطع مختلف تحصیلی را مطابق با استاندارد های اروپا ارائه می دهند همچنین بسیاری از آن ها در برنامه اراسموس شرکت می کنند که تبادل دانشجویان بین المللی را حمایت می کند.

10 دانشگاه از دانشگاه های ترکیه در رنکینگ جهانی QS در سال 2015 قرار گرفتند همچنین 16 دانشگاه ترکیه ای در رنکینگ EECA (اروپا و آسیای مرکزی) حضور دارند. اکثر این دانشگاه های برتر در ترکیه در استانبول و آنکارا (دو شهر بزرگ ترکیه) قرار دارند.در آنکارا دانشگاه بیلکنت Bilkent University، دانشگاه فنی خاورمیانه Middle East Technical University و دانشگاه هاستپه Hacettepe University قرار دارند و در استانبول دانشگاه های سابانکی Sabanci University، دانشگاه استانبول Istanbul University، دانشگاه کوچ Koç University، دانشگاه بوگازیچی Bogaziçi Üniversitesi و دانشگاه فنی استانبول Bogaziçi Üniversitesi را دارید.

دانشگاه فنی خاورمیانه – (Middle East Technical University (METU

 دانشگاه فنی خاورمیانه (METU) در پایتخت ترکیه آنکارا واقع شده است و رتبه ی 11 را در رنکینگ EECA دارد. در حال حاضر در حدود 31000 دانشجو در این دانشگاه تحصیل می کنند و تعداد زیادی از آن ها دانشجویان انتقالی و مهمان هستند که برای یک نیمسال تحصیلی یا یک سال در این دانشگاه تحصیل می کنند. این دانشگاه همچنین یکی از محبوب ترین مقاصد برای تحصیل در ترکیه به شمار میرود که به خاطر حجم بالای تقاضا  فقط 1.5 درصد از 1.5 میلیون متقاضی سالیه را پذیرش می کند. زبان تدریس در METU انگلیسی می باشد.

دانشگاه بیلکنت – Bilkent University

نام دانشگاه بیلکنت مخفف “بیلیم کنتی” است که در ترکی به معنای شهر آموزش و علم است. دانشگاه بیلکنت اولین موسسه غیر انتفاعی خصوصی ترکیه است که در سال 1984 تاسیس شده و وسیع ترین کتابخانه دانشگاهی کشور را در خود جای داده است. این دانشگاه در رنکینگ EECA در رتبه ی 11 قرار دارد و یکی دیگر از مراکز معتبر برای تحصیل در ترکیه محسوب می شود.

دانشگاه سابانچی – Sabanci Universityترکیه-2

دانشگاه سابانچی معتبرترین دانشگاه استانبول و سومین دانشگاه معتبر در ترکیه است و در رنکینگ EECA امسال رتبه 14 را کسب کرده است. این دانشگاه یکی دیگر از دانشگاه های تازه تاسیس در ترکیه است که در پاییز 1999 شروع به فعالیت کرده است و اکنون پذیرای حدود 4000 دانشجو می باشد. دانشگاه سابانچی یکی از محبوبت ترین دانشگاه ها برای تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی است که تقریباً 42 درصد از دانشجویان مقطع کارشناسی آن بورسیه هستند.

دانشگاه کوچ – Koç University 

دانشگاه کوچ که نام خود را از موسس آن، وهبی کوچ، گرفته است در استانبول و در سال 1993 تاسیس شد. دانشگاه کوچ  22 برنامه برای مقطع کارشناسی، 32 برنامه برای کارشناسی ارشد و 18 برنامه برای دکترا دارد و در حال حاضر دارای 5500 دانشجو می باشد.

دانشگاه بوگازیچی – Bogaziçi Üniversitesi

دانشگاه بوگازیچی در سال 1863 در استانبول تاسیس شد و اولین دانشگاه آمریکایی است که خارج از آمریکا بنا شده است و برای متقاضیان بین المللی که برای تحصیل در ترکیه به این کشور سفر می کنند گزینه جذابی می باشد.

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در ترکیه:

گروه الف (ممتاز)

 • Bilkent University
 • Bogazici University

گروه ب (خوب)

 • Hacettepe University
 • Istanbul University
 • Gazi Universitesi
 • Sabanci University
 • KOC University
 • Istanbul Technical  University
 • Middle East Technical University

گروه ج (متوسط)

 • Dokuz Eylul Universitesi
 • Ege Universitesi
 • Karadeniz University of Technology
 • Marmara Universitesi
 • Cukurova Universitesi
 • Anadolu University
 • Ataturk University
 • Ankara University
 • Mimar Sinan University
 • Yildiz Technical  University

 

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه:

برای رشته های علوم پزشکی

 • Bilkent University
 • Middle East Technical University
 • Eastern Mediterranean
 • TOBB University of Economics and Technology
 • Izmir Institute of Technology
 • Atilim University
 • Bogaziçi Üniversitesi
 • Sabanci University
 • Koc University
 • Hacettepe University
 • Istanbul University
 • Anadolu University

 

زندگی در ترکیه

در حین زندگی روزانه در ترکیه می توانید کباب دونر خوب بخورید، در بازار ها بر سر قیمت ها چانه بزنید، از خوردن قهوه ترکلذت ببرید و با مردم محلی در کافه ها و پارک ها تالوا (تخته نرد) بازی کنید.

در هنگام تحصیل در ترکیه مخصوصاً اگر در یکی از شهر های بزرگ زندگی کنید قطعاً احساس کمبود جا برای تفریح یا گشتن نخواهید کرد. برای دوستداران موسیقی سبک های مختلف زیادی وجود دارد، از کلاسک تا پاپ، جاز تا هیپ هاپ و … آنجا یافت می شود. شهرهای این کشور پر از سالن های اجرای زنده هستند و ترکیه هر ساله میزبان فستیوال های بین المللی موزیک متنوعی است. همچنین دوستداران فیلم هم می توانند از صنعت رو به رشد فیلم این کشور لذت ببرند، رفتن به سینما یک فعالیت محبوب در ترکیه است و آخرین فیلمهای پرفروش هالیوود به طور گسترده ای در سالن های این کشور نمایش داده می شود.

استانبول – Istanbulتحصیل در ترکیه

استانبول بزرگترین شهر ترکیه است و تاریخ آن به هزاران سال پیش بر میگردد، اما امروزه به عنوان یکی از شهرهای جهانی با آینده ای روشن شناخته می شود که بطور مداوم در حال رشد است. جمعیت این شهر 14 میلیون نفر می باشد و پنج سال پس از آن که استانبول در سال 2010 به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا نامگذاری شد، حدود 12.5 میلیون توریست در سال 2015 از این شهر دیدن کردند و این شهر تبدیل به چهارمین شهر توریستی جهان گردید . میراث فرهنگی شهر ،کلوپ ها و رستوران های ترکی از جاذبه های بزرگ برای گردشگران است.

استانبول همچنین یکی از مقاصد محبوب برای تحصیل در ترکیه به سمار می رود و دانشگاه سابانچی و دانشگاه کوچ دو دانشگاه معتبر ترکیه که در رتبه بندی EECA به ترتیب در رتبه 14 و 15 قرار دارند در این شهر واقع شده اند. دیگر دانشگاه های معتبر استانبول عبارتند از دانشگاه بوگازیچی و دانشگاه استانبول که به طور مشترک در رتبه 17 قرار دارند و هم چنین دانشگاه فنی استانبول که در رتبه 30 قرار دارد .

آنکارا – Ankara

آنکارا پایتخت و دومین شهر بزرگ ترکیه است که یک مرکز تجاری و سیاسی نیز به شمار می رود. آنکارا به عنوان یکی از معتبرترین شهرهای دانشجویی دارای قسمت عظیمی جمعیت زیادی از دانشجویان در حال تحصیل در ترکیه می باشد. جاذبه های دیدنی مشهور آن شامل قصر آنکارا، موزه تمدن آناتولی، آنیت کبیر و موزه مصطفی کمال آتاتورک می باشند. آنکارا هم چنین مکانی مشهور برای دیدن پرندگان می باشد.
دو دانشگاه معتبر در آنکارا، دانشگاه فنی خاورمیانه (Middle East Technical University (METU و دانشگاه بیکنت Bilkent University هستند که هر دو مشترکاً یازدهمین رتبه را در EECA دارند.
از دیگر دانشگاه های معتبر آنکارا، دانشگاه هاکتپ Hacettepe University در رتبه سی و چهار، دانشگاه گازی Gazi University در رتبه هشتاد و سوم و دانشگاه نظامی ترکیه Turkish Military Academy و دانشگاه بسکنت Baskent University می باشند.

ازمیر – İzmir

ازمیر سومین شهر بزرگ در ترکیه می باشد. ازمیر همچنین  به دلیل موقعیت زیبایش که مشرف بر دریای آژه است به عنوان ‘مروارید دریای اژه’ شناخته می شود. ازمیر شهری آزاد و آرام است اگرچه وجود فروشگاه کمرالتی، ساحل ها، مراسم و نمایشگاه های بی شمار به این معنی می باشد که بعید است در این شهر حوصله تان سر برود.

ازمیر با تاریخ و فرهنگ ۴۰۰۰ ساله  یکی از مقاصد جذاب برای تحصیل در ترکیه است که دانشگاه های معتبری مانند دانشگاه اژه Ege University، دانشگاه دکوز الیول  Dokuz Eylül University، دانشگاه یاشار Yasar University و دانشگاه ازمیر University of İzmir را در خود جای داده است.

آدنا – Adana

آدنا یکی دیگر از شهرهای دانشجوییترکیه است که پنجمین شهر پرجمعیت ترکیه محسوب می شود. دانشگاه کوکوروا Cukurova University در این شهر واقع شده است که در رنکینگ EECA در بین جایگاه  111-120 قرار دارد. علاوه بر آن، موقعیت جغرافیایی آدنا در جنوب ترکیه این شهر را جذابتر می کند که در ساحل شرقی رودخانه Seyhan Dam Reservoir، سالن های نهارخوری این دانشگاه میان درختان بلند و تنومند ایجاد شده است که از مکان های تفریحی نزدیک این شهر به شمار می رود. آدنا همچنین شهری قدیمی است که تاریخش به 6000 سال قبل از تولد مسیح برمی گردد و در آنجا مکان های تاریخی و دیدنی بسیاری وجود دارد.

در بیشتر شهرهای ذکر شده بیشتر مردم محلی انگلیسی صحبت می کنند که این موضوع زندگی در حین تحصیل در ترکیه را برای دانشجوهای بین المللی بدون فراگیری زبان ترکی آسانتر می کند.

هزینه تحصیل در ترکیه

هزینه تحصیل در ترکیه برای دانشجویان بین المللی تقریباً مناسب است و بسته به مقطع و رشته تحصیلی متغیر است. دانشگاه های دولتی خیلی ارزان تر از دانشگاه های خصوصی هستند، برای مثال به عنوان یک دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه دولتی هزینه شما 300 تا 800 دلار در سال است. دانشگاه های خصوصی هزینه و شهریه ی خودشان را تعیین میکنند که می تواند تا 20000 دلار در سال باشد.

در دانشگاه های خصوصی اگر به زبان انگلیسی تحصیل کنید شهریه از 600 تا 1500 دلار برای هر سال است، در حالیکه همین دوره ها به زبان ترکی در حدود 240 تا 750 دلار است.

هزینه زندگی در ترکیه

هزینه زندگی در ترکیه در مقایسه با سایر مقاصد تحصیلی اروپا نسبتاً کم است و از 600 تا 800 دلار در ماه تخمین زده می شود. البته هزینه زندگی به نوع زندگی شما بستگی دارد. شما همچنین حدود 100 تا 150 دلار هر نیمسال تحصیلی برای کتاب ها و مخارج اداری نیاز دارید.

ویزای دانشجویی ترکیهتحصیل در ترکیه

برای اخذ پذیرش برای تحصیل در ترکیه باید از یکی از دانشگاه های ترکیه ای پذیرش بگیرید و سپس برای اخذ ویزای دانشجویی به نزدیکترین کنسول ترکیه در کشورتان مراجعه نمایید. برای اینکه ویزای دانشجویی ترکیه ای را دریافت کنید به مدارک زیر نیاز دارید:

 • کپی نامه ی پذیرش از دانشگاه ترکیه ای
 • فرم تکمیل شده ی پذیرش دانشجویی ترکیه (از کنسولگری اخذ می شود)
 • یک پاسپورت معتبر که تاریخ انقضای آن فراتر از دوره ی اقامتتان در ترکیه باشد.
 • هزینه روند کار که با توجه به ملیتتان متفاوت است.
 • عکس پاسپورتی

از زمانی که شما درخواستتان را می دهید تا ویزایتان را بگیرید 8 هفته طول می کشد. بعد از اینکه به ترکیه رسیدید در مدت زمانی یک ماه باید درخواست اجازه اقامت بدهید که این کار از طریق توسط نزدیکترین مرکز فرماندهی پلیس انجام می شود. همچنین دانشجویان بین المللی اجازه دارند تا 24 ساعت در هفته کار کنند.

 

سوال خود را در این قسمت مطرح کنید:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

36 پاسخ
 1. سونیا
  سونیا says:

  با سلام.
  آیا برای وکلای ایرانی امکان کار در ترکیه هست و در غیر این صورت کسی که پروانه وکالت ایران رو داره باید چه مراحلی رو برای وکیل شدن در ترکیه بگذرونه ؟

  پاسخ دادن
 2. فرناز عطایی
  فرناز عطایی says:

  با سلام و احترام
  در مقطع کارشناسی ارشد علوم تغذیه در دانشگاه حاجت تپه می خواستم پذیرش بگریم
  سوال اینکه چه مدارکی مورد نیاز است مثل gre …
  آیا زبان دانشگاه برای این رشته انگلیسی یا ترکی
  بهتر است کالج رو بگذرونم

  پاسخ دادن
 3. amin
  amin says:

  سلام خسته نباشید
  خواستم بپرسم کسانی که تو آزمون ورودی دانشگاه مثل yos قبول میشن
  ولی مدرک زبان ندارن
  اما در حال یادگیری زبان هستن
  بهشون وقت داده میشه تا مدرک زبان ارائه کنند ؟

  پاسخ دادن
  • مشاور
   مشاور says:

   سلام
   اگر از دانشگاه مورد تایید پذیرش بگیرید و قبلا هم از معافیت تحصیلی در مقطه ارشد در ایران استفاده نکرده باشید میتونید برای ارشد معافیت تحصیلی بگیرید.

   پاسخ دادن
 4. Ali
  Ali says:

  سلام وقتتون بخیر
  میخاستم بدونم امکام کار کردن درحین تحصیل در مقطع لیساتس هست. و آگه هست چه کار هایی میش انجام داد.

  پاسخ دادن
 5. وحید
  وحید says:

  با سلام..اگر در مورد دکترای رشته مهندسی بهداشت حرفه ای و تحصیل در ترکیه در این رشته اطلاعاتی بدهید ممنون میشم..

  پاسخ دادن
 6. شقایق
  شقایق says:

  سلام وقتتون بخیر. اگه اونایی که دندان تو ایران میخونن بعد فارغ التحصیل برن ترکیه سرمایه گذاری کنن میتونن تر ترکیه به طور قانونی مربوط به دندان انجام بدن؟؟و تو ماه تابستان آزمون در ترکیه برگزار میشه تا ماه ورودی بهمن ماه شد؟؟ معدلم نهایی سومم زیر 10 هست ایا این ربطی به دانشگاه خصوص ترکیه ربطی داره چقدر؟؟

  پاسخ دادن
 7. احسان مبرقع
  احسان مبرقع says:

  با سلام و خسته نباشید،
  میخواستم بپرسم برای اخذ مدرک موسیقی درمانی در یک دانشگاه معتبر در کجا میشود اقدام کرد؟ با این شرایط که نزدیکتر و کم هزینه تر و معتبر

  پاسخ دادن
 8. ارزو عبدی
  ارزو عبدی says:

  با سلام و خسته نباشید. من مدرک کارشناسی ارشد حقوق بین الملل از دانشگاه علامه طباطبایی دارم منتها به شکل آموزش محور هست و پایاننامه ندارم و چون مقاله isi هم ندارم معدلم هم 15 است. پس هیچ شانسی برای اخذ بورسیه دکترا رو ندارم. چند سوال دارم امیدورام راهنماییم نمایید. 1-آیا میتونم پذیرش برای دکترا در دانشگاه های دولتی ترکیه بگیرم و پولی بخونم یا برای خواندن دکترا با پول هم حتما باید مقالهisi یا پایاننامه داشته باشم؟ آیا در ترکیه رشته حقوق بین الملل در مقطع دکترا وجود داره؟ 2-شنیدم اگه به زبان ترکی در دانشگاه های دولتی بخونم ارزونتر تموم میشه آیا صحیحه؟ من آیلتس دارم اما تومر ندارم به نظرتون بهتره اول تومر بگیرم؟ 3-مثلا اگه در یک دانشگاه دولتی پذیرش بگیرم و دکترا رو به زبان ترکی بخونم کل شهریه چه میزان میشه با هزینه اسکان و خوراک و پوشاک 4-آیا امکان کار در حین تحصیل در ترکیه هست؟ 5-آیا بعد از 5 سال تحصیل همراه با اقامت، امکان اخذ اقامت دائم در ترکیه هست؟ هزینه اخذ اقامت دائم چه میزان هست؟ اگر کار پیدا کنیم چی؟ اون موقع اقامت دائم میتونیم بگیریم؟ آیا در ترکیه یافتن کار برای خارجی ها کار سختی است؟ متشکر میشوم اگر سوالاتم رو پاسخ دهید

  پاسخ دادن
 9. جلیل عاده
  جلیل عاده says:

  سلام
  وقت بخیر
  برای بوررسیه ترکیه اقدام کردم
  2018-2019
  اطلاعات اولیه رو کامل کردم
  ولی مقالات ISI رو نمی تونم ثبت کنم (قسمت Academic activity)
  تو ثبت مقالات ISI، میگه اسم ژورنال رو درست انتخاب کن. خود مرورگر هم تو این قسمت غیرفعاله
  لطفا راهنمایی کنین

  پاسخ دادن
 10. کتایونکتاب صمدیار
  کتایونکتاب صمدیار says:

  سلام و خسته نباشید.من دانشجو کارشناسی ارشد در رشته میکروبیولوژی از دانگاه آزاد هستم‌و تا آخر دی ماه دفاع میکنم‌و پایان نامه هم دارای مقاله isiاست و معدلم هم‌تا الان حدود ۱۷ است تا دفته بدم معدل ام هم بالاتر میشه و کلاس زبان‌هم‌میرم میخوام دکتری رو در ترکیه ادامه بدم و متولد ۱۳۶۸ نیمه دوم هیتم برای سال آینده تصمیم به رفتن به ادامه تحصیل در ترکیه رو دارم به دلیل این که نزدیک به کشورم هست و رفت و آمد برای خانواده بهتر است …میشه راهنمایی کنید. ممنونم.

  پاسخ دادن
 11. Ali
  Ali says:

  سلام یه سوال داشتم
  از اونجایی که بعضی دانشگاهای ترکیه معدل پیش دانشگاهی بالای ۱۸میخوان و معدل من کمه میخواستم بدونم اگه تو بزرگسال دوباره امتحان پیش دانشگاهی بدم نمره هایی که میگیرم و معدل جدیدم محاسبه میشه یا نه
  ممنون از سایت و کانال خوبتون

  پاسخ دادن
  • مشاور
   مشاور says:

   سلام
   شما برای پذیرش باید قبولی درازمونهای ورودی دانشگاههای ترکیه رو داشته باشید
   واگر هم دنبال معدل بالا در مقطع پیش دانشگاهی هستید باید تغییر رشته بدید تا معدل جدید لحاظ شه

   پاسخ دادن
 12. mehran
  mehran says:

  با سلام اول میخاستم ازتون تشکر کنم به خاطر زحماتتون سوالات مت در مورد تحصیل در ترکیه است و من دیپلم دارم -۱ معدل کدام مقطع دبیرستان ملاک بورسیه شدن است -۲معدل سوم دبیرستان من ۱۷/۱۱ و معدل پیش دانشگاهی من ۱۵/۵ است ایا میتوانم با ترمیم معدل بورس رشته ی پزشکی شوم -۳اگر اینگونه نشد ایا میتوانم یک ترم بخانم بعد از ان که نمراتم در ترم اول خوب شدند بورس شوم مزایای این بورس چگونه است -4ایا گرفتن بورس دست کسی است که بتوان به التماس به انها به خاطر کمی معدل بورس شد ایا دست نهادی در ایران یا ترکیه است -5 طبق قوانین جدید دیگر به کسی به خاطر تحصیل در خارج ویزا نمیدهند ایا میتوان قاچاق رفت ایا گذرنامه یا پاسپورت هنگام ثبت نام در دانشگاه نمیخاهند؟ -۶ اگر در هفته ۲۴ ساعت کار است چند لیر در هفته میشود ایا یافتن کار حتمی است خیلی ممنون میشم به سوالاتم پاسخ بدین

  پاسخ دادن
 13. مجتبی
  مجتبی says:

  سلام
  بنده فارغ التحصیل رشته علوم تجربی هستم حالا میخوام برای ادامه تحصیل در
  ترکیه برای رشته داروسازی اقدام کنم

  میشه لطفا یه راهنمایی در رابطه با هزینه دانشگاه ها و شرایط
  ورود(آزمون/بدون آزمون ) یه توصیحاتی مختصرا بفرمایید

  پاسخ دادن
 14. Monir
  Monir says:

  سلام من کاردانی فنی حرفه ای صنایع شیمیایی دارم معدلمم ۱۵ هست برای تحصیل در دانشگاه فنی ترکیه در مقطع کارشناسی میتونم اقدام کنم ؟؟از طریق چه ازمونی میتونم شرکت کنم بورسیه رایگان بگیرم لطف کنید شرایط قبولیشو بهم بگید ممنون

  پاسخ دادن
 15. نرجس
  نرجس says:

  با سلام
  من دارای مدرک کارشناسی ارشد منابع طبیعی-گرایش جنگل هستم،میخواستم بدونم برای دکتری رشته من را در دانشگاه های ترکیه دارند؟ازمون زبان را در دانشگاه ترکیه انجام میگیرد یا مدرک زبان را از کشور خودمان باید به همراه داشته باشیم؟
  لطفا مرا راهنمایی کنید.

  پاسخ دادن
 16. فاطمه
  فاطمه says:

  سلام .برای ادامه تحصیل در رشته حقوق در مقطع کارشناسی ارشد چه نمره زبان انگلیسی لازم است ?آیا کشور ترکیه دانشجوها را بورسیه میکنه ?سقف بورسیه هر دانشجو چقدر است ?

  پاسخ دادن
  • مشاور
   مشاور says:

   سلام وقت بخیر
   برای ورود به دانشگاههای ترکیه باید آزمون ورودی بدید همچنین دانشگاهها بورسیه ندارد.

   موفق باشید

   پاسخ دادن
 17. مهدی سلیمی
  مهدی سلیمی says:

  باسلام
  من دارای فوق لیسانس زیست شناسی هستم و مایلم برای دکتری پذیرش همراه با fund بگیرم در هر رشته ای که مرتبط با مدرکم باشه
  لطفا مرا راهنمایی کنید
  ممنون

  پاسخ دادن