تحصیل در ترکیه

۲۸ آذر ۱۳۹۴ 2,966 بار نمایش ۳۹ دیدگاه

تحصیل در ترکیه

تعداد دانشجویان بین المللی که از سال ۲۰۰۶ به بعد تحصیل در ترکیه را انتخاب کرده اند بیش از دو برابر شده است، این موضوع نشان از تبدیل شدن ترکیه به یکی از مقاصد محبوب برای تحصیلات بین المللی دارد. در حال حاضر تقریبا ۴۸۰۰۰ دانشجوی بین المللی مشغول به تحصیل در ترکیه هستند.

از دلایل محبوبیت تحصیل در ترکیه برای دانشجویان بین المللی می توان به فرصت تحصیل با قیمت تقریباً ارزان،  کیفیت خوب آموزش و امکان اخذ بورسیه های متنوع شامل کمک هزینه برای اسکان، شهریه، بیمه درمانی و هزینه های مسافرت اشاره کرد.

ترکیه همچنین یک مقصد گردشگری ایده آل است که بر اساس آمار منتشر شده از سوی سازمان گردشگری جهانی سازمان ملل، ششمین مقصد محبوب برای تعطیلات به شمار می رود. در سال ۲۰۱۴، چهل و دو میلیون گردشگر از سراسر جهان به این کشور سفر کرده اند. دولت ترکیه در نظر دارد این محبوبیت را به بازار دانشجویان بین المللی منتقل کند و به همین منظور هدف جذب ۱۰۰۰۰۰ دانشجوی بین المللی تا سال ۲۰۱۸ را تعیین کرده است.

 

دانشگاه های ترکیه

تقریبا ۲۰۰ دانشگاه در ترکیه وجود دارد که بیشتر آن ها توسط دولت اداره می شوند. همچنین بیشتر دانشگاه ها تحصیل در ترکیهتازه تاسیس هستند به طوری که تا سال ۱۹۷۰ تنها ۸ دانشگاه دولتی وجود داشت و اولین دانشگاه خصوصی ترکیه (دانشگاه بیلکنت – Bilkent University) در سال ۱۹۸۴ تاسیس شده است. در میان دانشگاه های تازه تاسیس در ترکیه دانشگاه بین المللی آنتالیا Antalya International University از سال ۲۰۱۲ ثبت نام اولین دوره خود را آغاز کرده است و در نظر دارد که بیش از نیمی از ورودی هایش را به دانشجویان بین المللی اختصاص دهد. تمام دانشگاه های دولتی و خصوصی در ترکیه از توافق نامه بولونیا پیروی می کنند و برنامه های مقاطع مختلف تحصیلی را مطابق با استاندارد های اروپا ارائه می دهند همچنین بسیاری از آن ها در برنامه اراسموس شرکت می کنند که تبادل دانشجویان بین المللی را حمایت می کند.

۱۰ دانشگاه از دانشگاه های ترکیه در رنکینگ جهانی QS در سال ۲۰۱۵ قرار گرفتند همچنین ۱۶ دانشگاه ترکیه ای در رنکینگ EECA (اروپا و آسیای مرکزی) حضور دارند. اکثر این دانشگاه های برتر در ترکیه در استانبول و آنکارا (دو شهر بزرگ ترکیه) قرار دارند.در آنکارا دانشگاه بیلکنت Bilkent University، دانشگاه فنی خاورمیانه Middle East Technical University و دانشگاه هاستپه Hacettepe University قرار دارند و در استانبول دانشگاه های سابانکی Sabanci University، دانشگاه استانبول Istanbul University، دانشگاه کوچ Koç University، دانشگاه بوگازیچی Bogaziçi Üniversitesi و دانشگاه فنی استانبول Bogaziçi Üniversitesi را دارید.

 

دانشگاه فنی خاورمیانه – (Middle East Technical University (METU

 دانشگاه فنی خاورمیانه (METU) در پایتخت ترکیه آنکارا واقع شده است و رتبه ی ۱۱ را در رنکینگ EECA دارد. در حال حاضر در حدود ۳۱۰۰۰ دانشجو در این دانشگاه تحصیل می کنند و تعداد زیادی از آن ها دانشجویان انتقالی و مهمان هستند که برای یک نیمسال تحصیلی یا یک سال در این دانشگاه تحصیل می کنند. این دانشگاه همچنین یکی از محبوب ترین مقاصد برای تحصیل در ترکیه به شمار میرود که به خاطر حجم بالای تقاضا  فقط ۱٫۵ درصد از ۱٫۵ میلیون متقاضی سالیه را پذیرش می کند. زبان تدریس در METU انگلیسی می باشد.

 

دانشگاه بیلکنت – Bilkent University

نام دانشگاه بیلکنت مخفف “بیلیم کنتی” است که در ترکی به معنای شهر آموزش و علم است. دانشگاه بیلکنت اولین موسسه غیر انتفاعی خصوصی ترکیه است که در سال ۱۹۸۴ تاسیس شده و وسیع ترین کتابخانه دانشگاهی کشور را در خود جای داده است. این دانشگاه در رنکینگ EECA در رتبه ی ۱۱ قرار دارد و یکی دیگر از مراکز معتبر برای تحصیل در ترکیه محسوب می شود.

 

دانشگاه سابانچی – Sabanci Universityترکیه-2

دانشگاه سابانچی معتبرترین دانشگاه استانبول و سومین دانشگاه معتبر در ترکیه است و در رنکینگ EECA امسال رتبه ۱۴ را کسب کرده است. این دانشگاه یکی دیگر از دانشگاه های تازه تاسیس در ترکیه است که در پاییز ۱۹۹۹ شروع به فعالیت کرده است و اکنون پذیرای حدود ۴۰۰۰ دانشجو می باشد. دانشگاه سابانچی یکی از محبوبت ترین دانشگاه ها برای تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی است که تقریباً ۴۲ درصد از دانشجویان مقطع کارشناسی آن بورسیه هستند.

 

دانشگاه کوچ – Koç University 

دانشگاه کوچ که نام خود را از موسس آن، وهبی کوچ، گرفته است در استانبول و در سال ۱۹۹۳ تاسیس شد. دانشگاه کوچ  ۲۲ برنامه برای مقطع کارشناسی، ۳۲ برنامه برای کارشناسی ارشد و ۱۸ برنامه برای دکترا دارد و در حال حاضر دارای ۵۵۰۰ دانشجو می باشد.

 

دانشگاه بوگازیچی – Bogaziçi Üniversitesi

دانشگاه بوگازیچی در سال ۱۸۶۳ در استانبول تاسیس شد و اولین دانشگاه آمریکایی است که خارج از آمریکا بنا شده است و برای متقاضیان بین المللی که برای تحصیل در ترکیه به این کشور سفر می کنند گزینه جذابی می باشد.

 

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در ترکیه:

گروه الف (ممتاز)

 • Bilkent University
 • Bogazici University

 

گروه ب (خوب)

 • Hacettepe University
 • Istanbul University
 • Gazi Universitesi
 • Sabanci University
 • KOC University
 • Istanbul Technical  University
 • Middle East Technical University

 

گروه ج (متوسط)

 • Dokuz Eylul Universitesi
 • Ege Universitesi
 • Karadeniz University of Technology
 • Marmara Universitesi
 • Cukurova Universitesi
 • Anadolu University
 • Ataturk University
 • Ankara University
 • Mimar Sinan University
 • Yildiz Technical  University

 

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه:

برای رشته های علوم پزشکی

 • Bilkent University
 • Middle East Technical University
 • Eastern Mediterranean
 • TOBB University of Economics and Technology
 • Izmir Institute of Technology
 • Atilim University
 • Bogaziçi Üniversitesi
 • Sabanci University
 • Koc University
 • Hacettepe University
 • Istanbul University
 • Anadolu University

 

زندگی در ترکیه

در حین زندگی روزانه در ترکیه می توانید کباب دونر خوب بخورید، در بازار ها بر سر قیمت ها چانه بزنید، از خوردن قهوه ترکلذت ببرید و با مردم محلی در کافه ها و پارک ها تالوا (تخته نرد) بازی کنید.

در هنگام تحصیل در ترکیه مخصوصاً اگر در یکی از شهر های بزرگ زندگی کنید قطعاً احساس کمبود جا برای تفریح یا گشتن نخواهید کرد. برای دوستداران موسیقی سبک های مختلف زیادی وجود دارد، از کلاسک تا پاپ، جاز تا هیپ هاپ و … آنجا یافت می شود. شهرهای این کشور پر از سالن های اجرای زنده هستند و ترکیه هر ساله میزبان فستیوال های بین المللی موزیک متنوعی است. همچنین دوستداران فیلم هم می توانند از صنعت رو به رشد فیلم این کشور لذت ببرند، رفتن به سینما یک فعالیت محبوب در ترکیه است و آخرین فیلمهای پرفروش هالیوود به طور گسترده ای در سالن های این کشور نمایش داده می شود.

 

استانبول – Istanbulتحصیل در ترکیه

استانبول بزرگترین شهر ترکیه است و تاریخ آن به هزاران سال پیش بر میگردد، اما امروزه به عنوان یکی از شهرهای جهانی با آینده ای روشن شناخته می شود که بطور مداوم در حال رشد است. جمعیت این شهر ۱۴ میلیون نفر می باشد و پنج سال پس از آن که استانبول در سال ۲۰۱۰ به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا نامگذاری شد، حدود ۱۲٫۵ میلیون توریست در سال ۲۰۱۵ از این شهر دیدن کردند و این شهر تبدیل به چهارمین شهر توریستی جهان گردید . میراث فرهنگی شهر ،کلوپ ها و رستوران های ترکی از جاذبه های بزرگ برای گردشگران است.

استانبول همچنین یکی از مقاصد محبوب برای تحصیل در ترکیه به سمار می رود و دانشگاه سابانچی و دانشگاه کوچ دو دانشگاه معتبر ترکیه که در رتبه بندی EECA به ترتیب در رتبه ۱۴ و ۱۵ قرار دارند در این شهر واقع شده اند. دیگر دانشگاه های معتبر استانبول عبارتند از دانشگاه بوگازیچی و دانشگاه استانبول که به طور مشترک در رتبه ۱۷ قرار دارند و هم چنین دانشگاه فنی استانبول که در رتبه ۳۰ قرار دارد .

 

آنکارا – Ankara

آنکارا پایتخت و دومین شهر بزرگ ترکیه است که یک مرکز تجاری و سیاسی نیز به شمار می رود. آنکارا به عنوان یکی از معتبرترین شهرهای دانشجویی دارای قسمت عظیمی جمعیت زیادی از دانشجویان در حال تحصیل در ترکیه می باشد. جاذبه های دیدنی مشهور آن شامل قصر آنکارا، موزه تمدن آناتولی، آنیت کبیر و موزه مصطفی کمال آتاتورک می باشند. آنکارا هم چنین مکانی مشهور برای دیدن پرندگان می باشد.
دو دانشگاه معتبر در آنکارا، دانشگاه فنی خاورمیانه (Middle East Technical University (METU و دانشگاه بیکنت Bilkent University هستند که هر دو مشترکاً یازدهمین رتبه را در EECA دارند.
از دیگر دانشگاه های معتبر آنکارا، دانشگاه هاکتپ Hacettepe University در رتبه سی و چهار، دانشگاه گازی Gazi University در رتبه هشتاد و سوم و دانشگاه نظامی ترکیه Turkish Military Academy و دانشگاه بسکنت Baskent University می باشند.

 

ازمیر – İzmir

ازمیر سومین شهر بزرگ در ترکیه می باشد. ازمیر همچنین  به دلیل موقعیت زیبایش که مشرف بر دریای آژه است به عنوان ‘مروارید دریای اژه’ شناخته می شود. ازمیر شهری آزاد و آرام است اگرچه وجود فروشگاه کمرالتی، ساحل ها، مراسم و نمایشگاه های بی شمار به این معنی می باشد که بعید است در این شهر حوصله تان سر برود.

ازمیر با تاریخ و فرهنگ ۴۰۰۰ ساله  یکی از مقاصد جذاب برای تحصیل در ترکیه است که دانشگاه های معتبری مانند دانشگاه اژه Ege University، دانشگاه دکوز الیول  Dokuz Eylül University، دانشگاه یاشار Yasar University و دانشگاه ازمیر University of İzmir را در خود جای داده است.

 

آدنا – Adana

آدنا یکی دیگر از شهرهای دانشجوییترکیه است که پنجمین شهر پرجمعیت ترکیه محسوب می شود. دانشگاه کوکوروا Cukurova University در این شهر واقع شده است که در رنکینگ EECA در بین جایگاه  ۱۱۱-۱۲۰ قرار دارد. علاوه بر آن، موقعیت جغرافیایی آدنا در جنوب ترکیه این شهر را جذابتر می کند که در ساحل شرقی رودخانه Seyhan Dam Reservoir، سالن های نهارخوری این دانشگاه میان درختان بلند و تنومند ایجاد شده است که از مکان های تفریحی نزدیک این شهر به شمار می رود. آدنا همچنین شهری قدیمی است که تاریخش به ۶۰۰۰ سال قبل از تولد مسیح برمی گردد و در آنجا مکان های تاریخی و دیدنی بسیاری وجود دارد.

در بیشتر شهرهای ذکر شده بیشتر مردم محلی انگلیسی صحبت می کنند که این موضوع زندگی در حین تحصیل در ترکیه را برای دانشجوهای بین المللی بدون فراگیری زبان ترکی آسانتر می کند.

 

هزینه تحصیل در ترکیه

هزینه تحصیل در ترکیه برای دانشجویان بین المللی تقریباً مناسب است و بسته به مقطع و رشته تحصیلی متغیر است. دانشگاه های دولتی خیلی ارزان تر از دانشگاه های خصوصی هستند، برای مثال به عنوان یک دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه دولتی هزینه شما ۳۰۰ تا ۸۰۰ دلار در سال است. دانشگاه های خصوصی هزینه و شهریه ی خودشان را تعیین میکنند که می تواند تا ۲۰۰۰۰ دلار در سال باشد.

در دانشگاه های خصوصی اگر به زبان انگلیسی تحصیل کنید شهریه از ۶۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار برای هر سال است، در حالیکه همین دوره ها به زبان ترکی در حدود ۲۴۰ تا ۷۵۰ دلار است.

 

هزینه زندگی در ترکیه

هزینه زندگی در ترکیه در مقایسه با سایر مقاصد تحصیلی اروپا نسبتاً کم است و از ۶۰۰ تا ۸۰۰ دلار در ماه تخمین زده می شود. البته هزینه زندگی به نوع زندگی شما بستگی دارد. شما همچنین حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ دلار هر نیمسال تحصیلی برای کتاب ها و مخارج اداری نیاز دارید.

 

ویزای دانشجویی ترکیهتحصیل در ترکیه

برای اخذ پذیرش برای تحصیل در ترکیه باید از یکی از دانشگاه های ترکیه ای پذیرش بگیرید و سپس برای اخذ ویزای دانشجویی به نزدیکترین کنسول ترکیه در کشورتان مراجعه نمایید. برای اینکه ویزای دانشجویی ترکیه ای را دریافت کنید به مدارک زیر نیاز دارید:

 • کپی نامه ی پذیرش از دانشگاه ترکیه ای
 • فرم تکمیل شده ی پذیرش دانشجویی ترکیه (از کنسولگری اخذ می شود)
 • یک پاسپورت معتبر که تاریخ انقضای آن فراتر از دوره ی اقامتتان در ترکیه باشد.
 • هزینه روند کار که با توجه به ملیتتان متفاوت است.
 • عکس پاسپورتی

از زمانی که شما درخواستتان را می دهید تا ویزایتان را بگیرید ۸ هفته طول می کشد. بعد از اینکه به ترکیه رسیدید در مدت زمانی یک ماه باید درخواست اجازه اقامت بدهید که این کار از طریق توسط نزدیکترین مرکز فرماندهی پلیس انجام می شود. همچنین دانشجویان بین المللی اجازه دارند تا ۲۴ ساعت در هفته کار کنند.

 ارتباط با ما

شماره تماس: (ساعات پاسخگویی از ۱۰ صبح تا ۵ بعد از ظهر)
۸۸۸۸۳۶۵۳ - ۸۶۰۸۶۵۸۰ - ۸۶۰۸۶۷۲۴
"ملاقات و مشاوره حضوری فقط با تعیین وقت قبلی امکان پذیر است"


در صورت تمایل برای بررسی شرایط خود می توانید فرم مشاوره را تکمیل نمایید


همچنین می توانید در پایین همین صفحه سوالات خود را از مشاور بپرسید.


شاید این مطالب هم برایتان جالب باشد:


نظرات و سوالات کاربران

 1. leila گفت:

  سلام ایا امکان گرفتن بورسیه در مقطع ارشد برای رشته زبان انگلیسی در دانشگاههای ترکیه وجود داره؟ و اینک امکان کار دانشجویی در مقطع ارشد در ترکیه برای کسانیک زبان انگلیسی بلدند هست یا نه

  1. سلام
   بورسیه ای ندارند به اون صورت.
   زبان تحصیل در دانشگاههای دولتی ترکی است
   امکان کار دانشجویی هم نیست

 2. وارش گفت:

  سلام
  من دانشجوی کارشناسی ادبیات فارسی هستم و سال دیگه درسم تموم میشه قصد تغییر رشته به هنر رو دارم که تو ایران امکانش هست ولی برای اخذ بورسیه تو ترکیه هم این امکان برای من وجود داره یا خیر؟

 3. سونیا گفت:

  با سلام.
  آیا برای وکلای ایرانی امکان کار در ترکیه هست و در غیر این صورت کسی که پروانه وکالت ایران رو داره باید چه مراحلی رو برای وکیل شدن در ترکیه بگذرونه ؟

  1. سلام
   قعطا خیر اجازه کار ندارند. متاسفانه در این زمینه اطلاعاتی چندانی در دست نداریم.

 4. فرناز عطایی گفت:

  با سلام و احترام
  در مقطع کارشناسی ارشد علوم تغذیه در دانشگاه حاجت تپه می خواستم پذیرش بگریم
  سوال اینکه چه مدارکی مورد نیاز است مثل gre …
  آیا زبان دانشگاه برای این رشته انگلیسی یا ترکی
  بهتر است کالج رو بگذرونم

 5. amin گفت:

  سلام خسته نباشید
  خواستم بپرسم کسانی که تو آزمون ورودی دانشگاه مثل yos قبول میشن
  ولی مدرک زبان ندارن
  اما در حال یادگیری زبان هستن
  بهشون وقت داده میشه تا مدرک زبان ارائه کنند ؟

  1. سلام
   بله، اونایی که ازمون یوس رو قبول میشن ۹۰% مسیر رو پشت سر گذاشتن.

 6. سهيلا گفت:

  در مورد تحصیل رشته ى فیزیوتراپى در ترکیه لطفاً توضیح دهید

 7. Arman گفت:

  سلام من بای تحصیل ارشد در ترکیه سوال داشتم و اینکه معافییت ندارم شرایط چجوریه میشه رفت؟

  1. مشاور گفت:

   سلام
   اگر از دانشگاه مورد تایید پذیرش بگیرید و قبلا هم از معافیت تحصیلی در مقطه ارشد در ایران استفاده نکرده باشید میتونید برای ارشد معافیت تحصیلی بگیرید.

 8. Ali گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  میخاستم بدونم امکام کار کردن درحین تحصیل در مقطع لیساتس هست. و آگه هست چه کار هایی میش انجام داد.

  1. مشاور گفت:

   سلام
   خیر . دانشجو اجازه کار در حین تحصیل ندارد.

 9. وحید گفت:

  با سلام..اگر در مورد دکترای رشته مهندسی بهداشت حرفه ای و تحصیل در ترکیه در این رشته اطلاعاتی بدهید ممنون میشم..

 10. گلرخ حقیقی گفت:

  با سلام وتبریک سال نو
  شما در رابطه با رشته ی عکاسی و میکرو بیولوژی اطلاعات دارید ؟

 11. شقایق گفت:

  سلام وقتتون بخیر. اگه اونایی که دندان تو ایران میخونن بعد فارغ التحصیل برن ترکیه سرمایه گذاری کنن میتونن تر ترکیه به طور قانونی مربوط به دندان انجام بدن؟؟و تو ماه تابستان آزمون در ترکیه برگزار میشه تا ماه ورودی بهمن ماه شد؟؟ معدلم نهایی سومم زیر ۱۰ هست ایا این ربطی به دانشگاه خصوص ترکیه ربطی داره چقدر؟؟

 12. احسان مبرقع گفت:

  با سلام و خسته نباشید،
  میخواستم بپرسم برای اخذ مدرک موسیقی درمانی در یک دانشگاه معتبر در کجا میشود اقدام کرد؟ با این شرایط که نزدیکتر و کم هزینه تر و معتبر

 13. ارزو عبدی گفت:

  با سلام و خسته نباشید. من مدرک کارشناسی ارشد حقوق بین الملل از دانشگاه علامه طباطبایی دارم منتها به شکل آموزش محور هست و پایاننامه ندارم و چون مقاله isi هم ندارم معدلم هم ۱۵ است. پس هیچ شانسی برای اخذ بورسیه دکترا رو ندارم. چند سوال دارم امیدورام راهنماییم نمایید. ۱-آیا میتونم پذیرش برای دکترا در دانشگاه های دولتی ترکیه بگیرم و پولی بخونم یا برای خواندن دکترا با پول هم حتما باید مقالهisi یا پایاننامه داشته باشم؟ آیا در ترکیه رشته حقوق بین الملل در مقطع دکترا وجود داره؟ ۲-شنیدم اگه به زبان ترکی در دانشگاه های دولتی بخونم ارزونتر تموم میشه آیا صحیحه؟ من آیلتس دارم اما تومر ندارم به نظرتون بهتره اول تومر بگیرم؟ ۳-مثلا اگه در یک دانشگاه دولتی پذیرش بگیرم و دکترا رو به زبان ترکی بخونم کل شهریه چه میزان میشه با هزینه اسکان و خوراک و پوشاک ۴-آیا امکان کار در حین تحصیل در ترکیه هست؟ ۵-آیا بعد از ۵ سال تحصیل همراه با اقامت، امکان اخذ اقامت دائم در ترکیه هست؟ هزینه اخذ اقامت دائم چه میزان هست؟ اگر کار پیدا کنیم چی؟ اون موقع اقامت دائم میتونیم بگیریم؟ آیا در ترکیه یافتن کار برای خارجی ها کار سختی است؟ متشکر میشوم اگر سوالاتم رو پاسخ دهید

 14. جلیل عاده گفت:

  سلام
  وقت بخیر
  برای بوررسیه ترکیه اقدام کردم
  ۲۰۱۸-۲۰۱۹
  اطلاعات اولیه رو کامل کردم
  ولی مقالات ISI رو نمی تونم ثبت کنم (قسمت Academic activity)
  تو ثبت مقالات ISI، میگه اسم ژورنال رو درست انتخاب کن. خود مرورگر هم تو این قسمت غیرفعاله
  لطفا راهنمایی کنین

  1. مشاور گفت:

   با سلام
   متاسفانه در ارتباط با بورسیه و اعزام به کشور ترکیه خدماتی نداریم.

 15. کتایونکتاب صمدیار گفت:

  سلام و خسته نباشید.من دانشجو کارشناسی ارشد در رشته میکروبیولوژی از دانگاه آزاد هستم‌و تا آخر دی ماه دفاع میکنم‌و پایان نامه هم دارای مقاله isiاست و معدلم هم‌تا الان حدود ۱۷ است تا دفته بدم معدل ام هم بالاتر میشه و کلاس زبان‌هم‌میرم میخوام دکتری رو در ترکیه ادامه بدم و متولد ۱۳۶۸ نیمه دوم هیتم برای سال آینده تصمیم به رفتن به ادامه تحصیل در ترکیه رو دارم به دلیل این که نزدیک به کشورم هست و رفت و آمد برای خانواده بهتر است …میشه راهنمایی کنید. ممنونم.

 16. Ali گفت:

  سلام یه سوال داشتم
  از اونجایی که بعضی دانشگاهای ترکیه معدل پیش دانشگاهی بالای ۱۸میخوان و معدل من کمه میخواستم بدونم اگه تو بزرگسال دوباره امتحان پیش دانشگاهی بدم نمره هایی که میگیرم و معدل جدیدم محاسبه میشه یا نه
  ممنون از سایت و کانال خوبتون

  1. مشاور گفت:

   سلام
   شما برای پذیرش باید قبولی درازمونهای ورودی دانشگاههای ترکیه رو داشته باشید
   واگر هم دنبال معدل بالا در مقطع پیش دانشگاهی هستید باید تغییر رشته بدید تا معدل جدید لحاظ شه

 17. Sanam گفت:

  سلام..میگن دانشگاه کوچ شرط معدل داره …درسته ؟ و با ازمون sat برمیداره ؟…ممنون میشم پاسخگو باشین…

 18. mehran گفت:

  با سلام اول میخاستم ازتون تشکر کنم به خاطر زحماتتون سوالات مت در مورد تحصیل در ترکیه است و من دیپلم دارم -۱ معدل کدام مقطع دبیرستان ملاک بورسیه شدن است -۲معدل سوم دبیرستان من ۱۷/۱۱ و معدل پیش دانشگاهی من ۱۵/۵ است ایا میتوانم با ترمیم معدل بورس رشته ی پزشکی شوم -۳اگر اینگونه نشد ایا میتوانم یک ترم بخانم بعد از ان که نمراتم در ترم اول خوب شدند بورس شوم مزایای این بورس چگونه است -۴ایا گرفتن بورس دست کسی است که بتوان به التماس به انها به خاطر کمی معدل بورس شد ایا دست نهادی در ایران یا ترکیه است -۵ طبق قوانین جدید دیگر به کسی به خاطر تحصیل در خارج ویزا نمیدهند ایا میتوان قاچاق رفت ایا گذرنامه یا پاسپورت هنگام ثبت نام در دانشگاه نمیخاهند؟ -۶ اگر در هفته ۲۴ ساعت کار است چند لیر در هفته میشود ایا یافتن کار حتمی است خیلی ممنون میشم به سوالاتم پاسخ بدین

 19. مجتبی گفت:

  سلام
  بنده فارغ التحصیل رشته علوم تجربی هستم حالا میخوام برای ادامه تحصیل در
  ترکیه برای رشته داروسازی اقدام کنم

  میشه لطفا یه راهنمایی در رابطه با هزینه دانشگاه ها و شرایط
  ورود(آزمون/بدون آزمون ) یه توصیحاتی مختصرا بفرمایید

  1. مشاور گفت:

   سلام وقت بخیر
   برای اطلاع از شرایط مورد درخواستتون به صفحه زیر مراجعه کنید:
   پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه
   موفق باشید

 20. Monir گفت:

  سلام من کاردانی فنی حرفه ای صنایع شیمیایی دارم معدلمم ۱۵ هست برای تحصیل در دانشگاه فنی ترکیه در مقطع کارشناسی میتونم اقدام کنم ؟؟از طریق چه ازمونی میتونم شرکت کنم بورسیه رایگان بگیرم لطف کنید شرایط قبولیشو بهم بگید ممنون

 21. نرجس گفت:

  با سلام
  من دارای مدرک کارشناسی ارشد منابع طبیعی-گرایش جنگل هستم،میخواستم بدونم برای دکتری رشته من را در دانشگاه های ترکیه دارند؟ازمون زبان را در دانشگاه ترکیه انجام میگیرد یا مدرک زبان را از کشور خودمان باید به همراه داشته باشیم؟
  لطفا مرا راهنمایی کنید.

 22. فاطمه گفت:

  سلام .برای ادامه تحصیل در رشته حقوق در مقطع کارشناسی ارشد چه نمره زبان انگلیسی لازم است ?آیا کشور ترکیه دانشجوها را بورسیه میکنه ?سقف بورسیه هر دانشجو چقدر است ?

  1. مشاور گفت:

   سلام وقت بخیر
   برای ورود به دانشگاههای ترکیه باید آزمون ورودی بدید همچنین دانشگاهها بورسیه ندارد.

   موفق باشید

 23. مهدی سلیمی گفت:

  باسلام
  من دارای فوق لیسانس زیست شناسی هستم و مایلم برای دکتری پذیرش همراه با fund بگیرم در هر رشته ای که مرتبط با مدرکم باشه
  لطفا مرا راهنمایی کنید
  ممنون

  1. مشاور گفت:

   سلام وقت بخیر

   شرایط اخذ بورس در صفحه زیر موجود است.

   شرایط اخذ بورس تحصیلی
   موفق باشید

   1. معین گفت:

    سلام استاد ببخشید من معدلم ۱۴ هستش اگ بخوام در بیام دانشگاه استانبول برای دندان پزشکی تو آزمون yos باید از ۱۰۰درصد چند درصد بزنم تا قطعی در بیام؟

    1. معین گفت:

     معدل ۱۴ تجربی پیش دانشگاهی هستشا

    2. مشاور گفت:

     سلام
     برای قبولی در آزمون بایستی ۹۸%سوالات پاسخ داده شود.

     1. معین گفت:

      یعنی من اگ تو آزمون yos 80%سوالات رو پاسخ بدم ۱۰۰درصد در ازمون قبولم؟

     2. معین گفت:

      یعنی من ۸۰%بزنم صد درصد ازمون دانشگاه استانبول قبول میشم ؟

     3. مشاور گفت:

      ۹۸%سوالات باید پاسخ داده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *