تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه

آخرین به روز رسانی: ۲۴ آذر ۱۳۹۷ 4,159 یک دیدگاه

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه

سالانه عده زیادی از نقاط مختلف جهان برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه رهسپار این کشور می‌َشوند. هزینه‌های مقرون به صرفه تحصیل پزشکی در روسیه و ارائه دوره‌های مختلف علوم پزشکی به زبان انگلیسی در دانشگاههای روسیه از جمله علل اقبال دانشجویان بین‌المللی به این کشور بوده است. در این مطلب جوانب مختلف شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه را بررسی کرده‌ایم.

معرفی کشور روسیه

روسیه پهناورترین کشور دنیاست که در آسیای شمالی و اروپا واقع شده است. کشور روسیه با ۱۴ کشور اروپایی و آسیایی مرز زمینی دارد و بیشتر مناطق این کشور، سردسیر و کم بارش است که به همین دلیل، بسیاری از بخشهای روسیه، بخصوص سیبری، خالی از سکنه اند. پایتخت روسیه، مسکو است که بزرگترین شهر اروپایی نیز محسوب میشود.

زبان رسمی روسیه، زبان روسی است، ولی حدود سی زبان رسمی دیگر نیز در جمهوری ها و مناطق خودگردان این کشور مورد استفاده قرار می گیرند. واحد پول روسیه، روبل است و بیش از ۷۰ درصد مردم روسیه، مسیحی ارتودوکس هستند. بعد از مسیحیت، مسلمانان با حدود ۵ درصد جمعیت روسیه، بیشترین اقلیت دینی هستند. از مهمترین شهرهای روسیه نیز میتوان به مسکو، سن پترزبورک و کازان اشاره کرد.

 

سیستم آموزشی پهناورترین کشور دنیا

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه

کشور روسیه دارای یکی از بهترین سیستم های آموزش جامع در جهان است و دارای ۹۸ درصد جمعیت باسواد می باشد. تحصیلات، برای کودکان ۶ تا ۱۵ ساله اجباری است که شامل تحصیلات ابتدایی برای سنین ۶ تا ۱۰ سال و پس از آن تحصیلات تکمیلی ابتدایی برای سنین ۱۰ تا ۱۵ ساله می باشد. اگر یک دانش آموز دبیرستانی بخواهد در مقطع بالاتر ادامه تحصیل دهد باید از ۱۵ تا ۱۷ سالگی به مدرسه متوسطه برود. مدارس ابتدایی و متوسطه جمعا ۱۱ سال بطول می انجامد و پس از اتمام آن، به دانش آموز گواهینامه تحصیلات تکمیلی متوسطه اعطا می گردد.

روسیه کشور بزرگی است و دارای ۷۶۶ دانشگاه در ۸۲ منطقه از کالینین گراد تا ولادیوستوک است و روس ها جزو تحصیل کرده ترین مردم جهان هستند و طبق گزارش سازمان یونسکو، بیش از نیمی از ساکنان روسیه، تحصیلات دانشگاهی دارند. روس ها دارای سنت های آموزشی غنی و سنتی هستند و دانشگاه های کشور بطور مرتب در لیست برترین دانشگاه های دنیا قرار می گیرند. آموزش در روسیه بسیار ارزانتر از دانشگاه های آمریکایی و انگلیسی است و دانشجویان خارجی فرصت این را دارند تا در دانشگاه های معروف روسیه به تحصیل رایگان بپردازند. دانشگاه های کلاسیک روسیه، دوره های تحصیلی تخصصی برای رشته های مهندسی، علوم انسانی و پزشکی ارائه می دهند و سالانه از حدود ۱۷۰ کشور جهان پذیرای دانشجویان هستند.

سیستم دانشگاهی روسیه، بصورت تمام وقت، پاره وقت و از راه دور، امکان تحصیل در رشته های مختلف را بوجود آورده است و دانشجویان در سطوح مختلف، اعم از دوره های تخصصی و یا فنی و حرفه ای، کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا و مقاطع بالاتر، میتوانند به ادامه تحصیل بپردازند. آموزش متوسطه در روسیه نیز شامل سه مرحله است و در پایان دوره آزمون جامعی برگزار می شود که با توجه به نتیجه آزمون، فرد میتواند دانشگاه دلخواه خود را انتخاب نماید. پذیرش در دانشگاه های روسیه بصورت رقابتی و بر اساس گواهینامه های تحصیلی، مصاحبه ها و غیره انجام می گیرد و آزمونهای ورودی، جزو اصلی ترین معیارهای انتخاب دانشجوست.

در ادامه برترین دانشگاه های روسیه بر اساس رتبه بندی سازمان های مختلف بین المللی آورده شده است:

نام دانشگاهQS رتبه بندیTHE Rank رتبه بندیARWU رتبه بندی
۲۰۱۹۲۰۱۸۲۰۱۹۲۰۱۸۲۰۱۸۲۰۱۷
Lomonosov Moscow State University۹۰۹۵۱۹۹۱۹۴۸۶۹۳
Saint Petersburg State University۲۳۵۲۴۰۵۰۱-۶۰۰۴۰۱-۵۰۰۳۰۱-۴۰۰۳۰۱-۴۰۰
Novosibirsk State University۲۴۴۲۵۰۵۰۱-۶۰۰۴۰۱-۵۰۰۴۰۱-۵۰۰۴۰۱-۵۰۰
Tomsk State University۲۷۷۳۲۳۵۰۱-۶۰۰۵۰۱-۶۰۰
Bauman Moscow State Technical University۲۹۹۲۹۱۸۰۱-۱۰۰۰۸۰۱-۱۰۰۰
Moscow Institute of Physics and Technology (MIPT / Moscow Phystech)۳۱۲۳۵۵۲۵۱-۳۰۰۲۵۱-۳۰۰۴۰۱-۵۰۰
National Research Nuclear University MEPhI

(Moscow Engineering Physics Institute)

۳۲۹۳۷۳۳۵۱-۴۰۰۴۰۱-۵۰۰
National Research University Higher School of Economics (HSE University)۳۴۳۳۸۲۳۰۱-۳۵۰۳۵۱-۴۰۰
Moscow State Institute of International Relations

(MGIMO University)

۳۵۵۳۷۳
National Research Tomsk Polytechnic University۳۷۳۳۸۶۵۰۱-۶۰۰۳۰۱-۳۵۰
Peter the Great Saint-Petersburg Polytechnic University۴۰۴۴۰۱-۴۱۰۶۰۱-۸۰۰۶۰۱-۸۰۰
Ural Federal University – UrFU۴۱۲۴۹۱-۵۰۰۱۰۰۱+۱۰۰۱+
Kazan (Volga region) Federal University۴۳۹۴۴۱-۴۵۰۶۰۱-۸۰۰۴۰۱-۵۰۰
RUDN University۴۴۶۵۰۱-۵۵۰۶۰۱-۸۰۰۱۰۰۱+
The National University of Science and Technology MISIS۴۷۶۵۰۱-۵۵۰۶۰۱-۸۰۰۶۰۱-۸۰۰
National Research Saratov State University۵۰۱-۵۱۰۵۵۱-۶۰۰
ITMO University۵۱۱-۵۲۰۶۰۱-۶۵۰۵۰۱-۶۰۰۵۰۱-۶۰۰
Southern Federal University۵۳۱-۵۴۰۵۵۱-۶۰۰
Far Eastern Federal University۵۴۱-۵۵۰۶۰۱-۶۵۰۱۰۰۱+۱۰۰۱+
Altai State University۶۰۱-۶۵۰

 

تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه

متقاضیان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه باید دیپلم متوسطه ۱۲ ساله را با گذراندن دروس فیزیک، شیمی و زیست شناسی به پایان رسانده باشند. دوره های رشته پزشکی در دانشگاه های روسیه ۶ سال و رشته دندانپزشکی ۵ سال بطول می انجامد که اگر در دانشگاه های به زبان روسی تحصیل نمایید، یک سال هم برای پیش نیاز زبان روسی به آن اضافه می شود.

لازم به ذکر است که از سال ۲۰۱۸ به بعد وزارت بهداشت ایران فقط دوره های پزشکی و دندانپزشکی به زبان روسی را  ارزشیابی میکند. در انتها نیز دانشجویان باید بعد از پایان دوره تحصیلاشان، یک دوره یکساله بنام Internatura  یا یک دوره دو تا سه ساله بنام Ordinatura  را در مراکز پزشکی و درمانی بگذرانند تا بتوانند رسما مشغول به کار شوند.

در دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی روسیه، علاوه بر زبان روسی، دروس به زبان های انگلیسی و فرانسوی نیز تدریس می شوند. اما بهتر است دانشجویان خارجی دانشگاه ها نیز، یک دوره مبانی زبان روسی را بگذرانند تا برای دوره کارآموزی به مشکل بر نخورند . حدود ۵۰ کالج و دانشگاه پزشکی نیز در روسیه وجود دارند که تحت حمایت وزارت بهداشت عمومی روسیه فعالیت می کنند.

 

دوره پاتفک (پیش پزشکی) در روسیه چگونه است ؟

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه

همان طور که پیش تر به ان اشاره شد و با توجه به لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در سال ۲۰۱۸، دانشگاه هایی از روسیه که زبان تحصیل در آن ها به زبان روسی است، مورد تایید می باشند. بنابراین آن دسته از متقاضیانی که علاقمند به تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه هستند در صورت نداشتن مدرک تسلط به زبان روسی، باید در دوره های پاتفک روسی یا کالج شرکت کنند. این دوره از ماه سپتامبر، هم زمان با شروع کلاس ها در دانشگاه آغاز میشود و حدودا ۸ تا ۱۰ ماه به طول می انجامد و هزینه ی آن بین ۴ تا ۵ هزار دلار خواهد بود.

محتوای دوره ی پاتفک روسیه چیست؟ (پیش پزشکی)

در دوره پاتفک روسیه به دانشجویان رشته های پزشکی و دندانپزشکی، دروسی همچون زیست شناسی، شیمی و مختصری از ریاضی و فیزیک تدریس میشود. پس از اتمام این دوره دانشجویان قادر به گفتگو، خواندن و نوشتن به زبان روسی هستند و در پایان پس از قبولی در امتحان نهایی مدرکی که معادل دیپلم دبیرستان است به آنها اعطا میشود. یکی از نکات مورد توجه در دوره پاتفک روسی، آشنا کردن دانشجویان خارجی با فرهنگ، تاریخ و سنت های مردم روسیه است. در این راستا مطالعات آکادمیک در کنار گردش های شهری، بازدید از موزه ها، نمایشگاه ها، تئاتر و کنسرت ها انجام می شوند.

 

» مطلب مرتبط: تحصیل در روسیه

لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه

از بین دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی روسیه، مدارک دانشگاه های زیر طبق آخرین اطلاعیه برای ورودی های سال تحصیلی ۲۰۱۸-۲۰۱۹ مورد تائید وزارت بهداشت ایران می باشند:

 

نام دانشگاه
۱Lomonosow Moscow State University
۲ Pavlov First Saint Petersburg State Medical University
۳ Novosibirsk State University
۴ Sechenov First Moscow State Medical University
۵ Moscow Medical Stomatology Institude N.A Semashko
۶ The S.N Fyodorov Eye Microsurgery State Institution

همچنین طبق آخرین رتبه بندی سایت معتبر   CUCASاز بهترین دانشگاه ها و موسسات آموزشی روسیه که رشته های پزشکی و دندانپزشکی در آنها تدریس می شوند میتوان به دانشگاه های زیر اشاره کرد:

نام دانشگاه
۱Lomonosov Moscow State University
۲Russian State Medical University, Moscow
۳Volgograd State Medical University, Volgograd
۴Kursk State Medical University, Kursk
۵Kazan State Medical University, KAZAN
۶Tver State Medical Academy
۷ I.M. Sechenov Moscow Medical Academy
۸People’s Friendship University of Russia, Moscow

همان طور که مشاهده کردید برخی از دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی روسیه که بعضا در رتبه ی خوبی در سطح جهانی قرار دارند، در لیست مورد تائید وزارت بهداشت ایران نیستند، البته این دلیلی بر بالا نبودن سطح تحصیلی آنها نیست و مدارک اکثر این دانشگاه ها مورد تائید مراجع بین المللی پزشکی جهان و یونسکو هستند که می توانید با کسب مدارک این دانشگاه ها در بهترین دانشگاه های پزشکی یا تحقیقاتی جهان به ادامه تحصیل پرداخته یا مشغول بکار شوید.

مدارک لازم جهت دریافت ویزای دانشجویی روسیه

برای دریافت ویزای دانشجویی روسیه، باید بعد از دریافت دعوتنامه دانشجویی از وزارت خدمات مهاجرت روسیه، متقاضی به نزدیکترین سفارت روسیه در محل اقامت خود مراجعه نماید و درخواست خود را با ارائه مدارک شامل:

 1. فرم تکمیل شده درخواست ویزا
 2. دو قطعه عکس پاسپورتی
 3. نامه پذیرش از دانشگاه مربوطه
 4. گواهی عدم داشتن بیماری ایدز، ارائه کند

 

هزینه های زندگی و تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه

یکی از مهمترین ویژگی های تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه این است که دولت فدرال روسیه حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد هزینه های تحصیلی دانشجویان خارجی را پرداخت می کند و این یعنی دانشجو تنها ۱۰ تا ۲۰ درصد از هزینه های واقعی تحصیل را پرداخت خواهد کرد.

بطور متوسط هزینه های تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه حدود ۳٫۰۰۰ تا ۵٫۵۰۰ دلار در سال و هزینه های زندگی بطور متوسط بین ۵٫۰۰۰ تا ۷٫۰۰۰ دلار در سال می باشد که این بدان معناست که طی یک دوره شش ساله تحصیلی چیزی حدود ۵۰٫۰۰۰ تا ۷۰٫۰۰۰ دلار باید هزینه کرد.

هزینه های زندگی به مواردی همچون خوابگاه، خورد و خوراک، رفت و آمد و امثال اینها تقسیم میشود. هزینه خوابگاه های اشتراکی دانشگاه های دولتی که معمولا هر اتاق آن برای ۳ تا ۶ نفر است از ۵۰ تا ۸۰ دلار در ماه شروع می شوند. اتاق های خصوصی هم در مسکو و سن پترزبورگ در حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ دلار در ماه هزینه دارند که در مناطق گران قیمت تر از ۱٫۰۰۰ دلار در ماه شروع شده و برای سوئیت های مبله از این هم بالاتر می رود.

 

کلام آخر

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان

محاسن تحصیل در روسیه

شکی نیست که کشور روسیه یکی از زیباترین و تاریخی ترین کشورهای جهان است و بدلیل نزدیکی به ایران و امکان عبور و مرور بدون نیاز به ویزا و همچنین هزینه های نسبتا پایین زندگی و تحصیل می تواند گزینه خوبی برای زندگی و تحصیل متقاضیان ایرانی باشد. اخذ پذیرش سریع و راحت از دانشگاه های مختلف بدون نیاز به پیش شرط رشته، معدل و حتی شرایط سنی خاص را میتوانیم بعنوان یکی دیگر از مزیتهای برجسته ی تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه بشمار آورد.

کما اینکه دارای دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی معتبر بین المللی نیز هست و جاذبه های طبیعی، آثار تاریخی و مردمان خونگرم روسیه نیز بر این جذابیتها می افزاید. بالا رفتن تعداد دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در روسیه طی سالهای اخیر به ویژه در رشته های پزشکی و دندانپزشکی گواهی بر این مدعاست.

معایب تحصیل در روسیه

البته در کنار همه این مزایا، مواردی نیز وجود دارد که پیش از تصمیم گیری بهتر است به آنها کمی فکر کرد. مثلا در دانشگاه های پزشکی در روسیه، زیاد به اصطلاحات بین المللی پرداخته نمی شود، این موضوع برای کسانی که قصد ادامه تحصیل در سایر کشور ها را دارند ممکن است مشکل ساز شود.

همچنین طبق اطلاعات بدست آمده توسط برخی از دانشجویان فارغ التحصیل از روسیه، اکثر آنها بعد از بازگشت به ایران و قبولی در آزمون علوم پایه و جامع، ملزم به گذراندن بیش از دو سال دوره ی تکمیلی در یکی از دانشگاه‌های علوم پزشکی داخلی نیز شده اند تا بتوانند پروانه نظام پزشکی خود را دریافت کنند. (نکته: طول دوره های تکمیلی توسط کمیسیون ارزشیابی وزارت بهداشت و با در نظر گرفتن نمره متقاضی در آزمون های جامع و علوم پایه تعیین می شود).  در نهایت یادگیری زبان روسی و تحمل سرمای زیر ۲۰ درجه طی ۶ سال را نیز نباید از یاد برد.

امید واریم با خواندن مطلب پیش رو تا حدی توانسته باشیم شما را در تصمیم گیری برای برنامه ادامه تحصیل خودتان یا اطرافیانتان یاری کرده باشیم. همیشه میتوانیم برای ارزیابی شرایط تحصیلی خود و امکان تحصیل در خارج از کشور و یا کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با کشورهای حوزه فعالیت گروه مشاوران امیدار با شماره های ما در قسمت تماس با ما ارتباط برقرار کنید.

تماس با ما

شماره تماس: (ساعات پاسخگویی از ۱۰ صبح تا ۵ بعد از ظهر):
۰۲۱-۸۸۶۱۹۳۱۰     ۰۲۱-۸۸۶۱۹۳۷۷     ۰۲۱-۸۸۰۳۷۸۶۳
"مشاوره حضوری فقط با تعیین وقت قبلی امکان پذیر است"

در صورت تمایل برای بررسی شرایط خود می توانید فرم مشاوره را تکمیل نمایید


شاید این مطالب هم برایتان جالب باشد:


نظرات و سوالات کاربران

 1. A گفت:

  با سلام
  ببخشید می خواستم بدونم در رشته های پزشکی ودندانپزشکی دانشگاه های روسیه مثل سماشکو و پاولف دانشجو ها رو در هنگام تحصیل اگر نمره ی پایین بگیرند اخراج میکند یا خیر؟
  و اینکه اصلا خراجی دارد یا نه؟