تحصیل در روسیه

تحصیل در روسیهارسال در تلگرام

تحصیل در روسیه

روسیه بزرگترین کشور در جهان است که از دو اقلیم پهناور و یازده ناحیه تشکیل شده است. مرزهای پهناور این کشور دربرگیرنده جنگل ها و کاخ های فراوان، قله های بلند، فلات های وسیع، شهرهای سرد، مردمی با روحیه قوی و شرکتهای تراز اول می شود. از نظر فرهنگی، روسیه کشوری است که در ادب و هنر جز بهترین ها بوده و با داشتن نویسندگان همچون لئوتولستوی،بولگاکوف، دوستویسکی و نابوکوف شهرت یافته است. تحصیل در روسیه دارای سیستمی قوی و پویا است که درباره توسعه دانشگاه هایش و گسترش حمایت از تحقیقات با کاربردهای ملی اهمیت زیادی قائل می باشد.

دانشگاه های روسیه

در دهه اخیر، تحصیلات عالی در روسیه دستخوش تغییرات فراوان شده است به طوریکه 6.3 میلیارد دلار در بین سال 2011 و 2015 برای بروز شدن امکانات و ابزارهای فنی در دانشگاه های روسی و آموزش تخصصی برای استادان دانشگاه اختصاص داده شده است.

روسیه در سال 2003 عضو قرارداد بولونیا شد تا سیستم تحصیلی خود را با کشورهای اروپایی همسان سازی کند و در حال حاضر تحصیل در روسیه در مقطع کارشناسی 4 ساله و در رشته های تخصصی 5 ساله می باشد.

21 دانشگاه از دانشگاه های روسیه در رنکینگ QS درسال 2015 حضور دارند که از این تعداد 5 دانشگاه در لیست 400 دانشگاه برتر جهان قرار گرفته اند. روسیه همچنین در رنکینگ QS در محدوده اروپا و آسیای مرکزی EECA دارای حضور پر رنگی می باشد میباشد و 48 دانشگاه روسی در بین 150 دانشگاه برتر EECA قرار دارند که این امر تحصیل در روسیه را برای متقاضیان بین المللی به گزینه ای جذاب تبدیل کرده است.

در این قسمت به معرفی تعدادی از برترین دانشگاه های روسیه می پردازیم:تحصیل در روسیه

دانشگاه دولتی لومونوسوف مسکو – Lomonosov Moscow State University

دانشگاه دولتی لومونوسوف مسکو یا MSU بالاترین رتبه بندی را در بین دانشگاههای QS و EECA از بین دانشگاههای روسیه دارد. دانشگاه MSU بهترین گزینه برای متقاضیان بین المللی تحصیل در روسیه به شمار می رود که در حال حاضر پذیرای 47000 دانشجو است و از این تعداد 2000 نفر دانشجوی بین المللی می باشند. MSU بطور گسترده شامل 380 گروه آموزشی، 39 دانشکده، 15 موسسه تحقیقاتی، 4 موزه و 6 پردیس دانشگاهی در روسیه و خارج از کشور می شود. دانشگاه MSU در رشته علوم طبیعی است در رتبه 60 جهانی و در رشته هنر در رتبه 79 جهانی قرار دارد.

دانشگاه دولتی نوسیبیرسک – Novosibirsk State University

دانشگاه دولتی نوسیبیرسک بهترین دانشگاه روسیه با قدمت زیر 100 سال است که درسال 1958 به عنوان دومین دانشگاه برتر در رتبه بندی EECA تثبیت شده است و  به سرعت از نظر اعتبار بین المللی شهرت یافته است. جامعه دانشجویی NSU به نسبت کوچک است و شامل 5200 دانشجو می شود. ساختمان دانشگاه در بیرون شهر نوسیبیرسک واقع شده است که سومین شهر مشهور روسیه بعد از مسکو و سن پترزبورگ محسوب می شود و اگرچه از نظر بین المللی کمتر از این دو شهر دارای شهرت می باشد ولی از نظر فرهنگی و سبک زندگی دارای فضای پیشرفته و جذاب می باشد که همین امر این شهر را به یکی دیگر از مقاصد ایده آل تحصیل در روسیه تبدیل کرده است.

دانشگاه دولتی سنت پترزبورگ – Saint Petersburg State University

یکی از قدیمی ترین و برجسته ترین دانشگاه های روسیه، دانشگاه دولتی سنت پترزبورگ است که رتبه ی پنجم را در رنکینگ EECA دارد. دانشگاه دولتی سنت پترزبورگ را پطر کبیر در سال 1724 تاسیس کرد و در حال حاضر جمعیت دانشجویی معادل 32000 نفر دارد. این دانشگاه با 400 ساختمان در سر تا سر سنت پترزبورگ که 25 دانشکده را در خود جای داده اند به دانشجویانش دسترسی وسیع به بناهای تاریخی، سالن های هنری و موزه های مختلف را ارائه می دهد و برای متقاضیان بین المللی تحصیل در روسیه که از بازدید از اماکن دیدنی لذت می برند گزینه مناسبی محسوب می شود.

دانشگاه فیزیک و فناوری مسکو – Moscow Institute of Physics and Technology State University

MIPT رتبه 10 را در رنکینگ امسال EECA کسب کرده است، این دانشگاه در سال 1946 تاسیس شد و سیستم آموزشی منحصر به فردی دارد که دانشجویان عموماً تحقیقاتشان را در بیرون از دانشگاه انجام می دهند. MITP در زمینه های فیزیک و نجوم رتبه ی بسیار بالایی دارد و همچنین در زمینه علوم طبیعی نیز معتبر می باشد و دانشجویان بین المللی که خواهان تحصیل در روسیه در این زمینه ها هستند می توانند این دانشگاه را جزو انتخاب های مناسب خود محسوب نمایند. در حال حاضر 5700 نفر در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.

دانشگاه فنی باومان در مسکو – Bauman Moscow State Technical University

دانشگاه فنی باومان در مسکو دومین دانشگاه پیشتاز در لیست دانشگاه های فنی مسکو هست که رتبه 23 را در رنکینگ EECA امسال کسب کرد. دانشگاه فنی باومان یکی از قدیمی ترین دانشگاه های فنی مسکو است و روی موضوعات (علوم –فناوری –مهندسی-ریاضیات) متمرکز است. در حال حاضر حدود 19000 دانشجو در دانشگاه فنی باومان مسکو تحصیل می کنند.

دیگر دانشگاه های معتبر برای تحصیل در روسیه عبارتند از: دانشگاه ملی و هسته ای و تحقیقاتی National Research Nuclear University، دانشگاه روابط بین الملل مسکو Moscow State Institute of International Relations، دانشگاه دولتی تومسک Tomsk State University، دانشگاه تحقیقات ملی – دبیرستان اقتصاد National Research University – Higher School of Economics ، و دانشگاه پلی تکنیک سنت پترزبورگ  St. Petersburg State Polytechnic University.

شهر های دانشجویی روسیه

روسیه به عنوان پهناورترین کشور روی زمین، دارای انواع مختلفی از سبک زندگی است که بسته به اینکه چه منطقه ای را برای تحصیل در روسیه انتخاب می کنید متفاوت است. در زیر برترین شهرهای دانشجویی روسیه را معرفی می کنیم:تحصیل در روسیه

مسکو – Moscow

مسکو در رنکینگ جهانی بهترین شهر های دانشجویی QS در سال 2015 در لیست 50 شهر اول قرار دارد و به این دلیل برای تحصیل در روسیه جذاب ترین گزینه به شمار می رود. مسکو همچنین مرکز فرهنگی روسیه است و با اماکن دیدنی و بناهای تاریخی متعدد، موزه ها، گالری ها و ساختمان ها جزو دیدنی ترین شهرهای دنیا محسوب می شود.

خیابان های مسکو به صورت دایره ای با مرکزیت کاخ کرملین و میدان قرمز ایجاد شده اند. اگرچه از لحاظ هزینه زندگی این شهر جزو شهرهای گران محسوب می شود ولی در آخرین رنکینگ شهر های دانشجویی QS برای زندگی دانشجویی نمره بسیار خوب و متناسبی دریافت کرده است و این موضوع به علت هزینه ها ی ارزان غذا و نوشیدنی و شهریه پایین است که هزینه بالای اسکان را جبران می کنند.

همانگونه که ذکر شد مسکو ایده آل ترین مقصد برای تحصیل در روسیه است که بهترین دانشگاه های کشور مانند دانشگاه دولتی لومونسوف، دانشگاه فنی باومان، دانشگاه روابط بین الملل، دانشگاه فیزیک و فناوری، دانشگاه تحقیقاتی ملی، دانشگاه تحقیقات هسته ای، دانشگاه تحقیقات ملی-دبیرستان اقتصاد، دانشگاه علوم و فناوری ملی، دانشگاه اقتصاد پلخانو را در خود جای داده است.

سنت پترزبورگ – Saint Petersburg

سنت پترزبورگ به عنوان پایتخت قبلی روسیه دومین شهر بزرگ کشور و سومین شهر بزرگ اروپایی است (بعد از مسکو و لندن). این شهر توسط پطر کبیر در سال 1703 و دو دهه قبل از ساختن اولین دانشگاه شهر، تاسیس شده است. سنت پترزبورگ که آن را بعضی اوقات “ونیز شمال” یا “پاریس شرق” می نامند در واقع یک شهر جزیره ای است در دهانه رودخانه ی نوا، که روی 42 جزیره متصل به هم توسط صدها پل واقع شده است.

سنت پترزبورگ همچنین یکی از شهرهای با کیفیت برای تحصیل در روسیه است و دانشگاه های معتبری مانند دانشگاه دولتی سنت پترزبورگ و دانشگاه پلی تکنیک در این شهر قرار دارند.

تومسک – Tomsk 

اگر از دوستداران برف هستید تومسک بهترین انتخاب شما برای ادامه تحصیل در روسیه است. تومسک یک شهر کوچک در قلب سیبری با تاریخی غنی از لحاظ تحصیلات عالی است که یکی از مراکز نوآوری در زمینه IT و علوم در جهان به شمار می رود. در حال حاضر 6 دانشگاه در تومسک وجود دارند که شامل دانشگاه دولتی تحقیقات ملی و  دانشگاه پلی تکنیک که هر دو در رنکینگ EECA جزو 50 دانشگاه برتر هستند. 20 در صد جمعیت تومسک را دانشجویان تشکیل داده اند و این موضوع توسک را به یکی از محبوب ترین شهرهای دانشجویی مبدل ساخته است.

شرایط تحصیل در روسیه

اکثر دوره ها در دانشگاه های روسیه به زبان روسی تدریس می شوند. پس اگر برنامه ای برای تحصیل در روسیه دارید، احتمالا اول باید زبان روسی خود را تقویت کنید و در صورت نیاز به عنوان بخشی از درخواستتان برای پذیرش باید مدرک زبان روسی ارائه دهید.

اگر از مهارتتان در زبان روسی مطمئن نیستید، بعضی از دانشگاه های روسیه دوره آمادگی یک ساله برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهند که این دوره ها برای اینکه شما را به سطح استاندارد لازم برسانند طراحی شده اند. در نهایت متقاضیان تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی می توانند در دوره هایی که برخی از دانشگاه های روسیه به زبان انگلیسی ارائه می دهند شرکت نمایند. این دوره ها اکثراً در مقطع کارشناسی ارشد ارائه می شوند.

تحصیل در رشته های پزشکی در روسیه

دانشگاههای علوم پزشکی روسیه که مورد تایید مشروط ایران هستند عبارتند از:

  • دانشگاه پزشکی پاولوف در سن پترزبورگ
  • آکادمی پزشکی سچینوا در مسکو
  • دانشگاه دندانپزشکی مسکو

طول دوره پزشکی عمومی در روسیه 6 سال و دوره های دندانپزشکی و داروسازی 5 سال می باشد. اکثر دوره های تحصیلی در روسیه به زبان روسی تدریس می شوند اگرچه چندین رشته نیز به زبان انگلیسی و فرانسوی نیز ارائه می شوند. افرادی که بخواهند به زبان انگلیسی در روسیه تحصیل کنند نیازی به ارائه مدارک بین المللی مانند آیلتس یا تافل ندارند ولی باید در یک مصاحبه ورودی شرکت نمایند و در صورت قبولی مشغول به تحصیل شوند (افرادی که دارای مدرک آیلتس یا تافل باشند از مصاحبه ورودی معاف خواهند بود).

به صورت کلی اکثر دانشجویان تحصیل به زبان روسی را انتخاب می کنند که برای این کار در ابتدا یک دوره آمادگی یک ساله (Foundation Course) به یادگیری زبان روسی و دیگر واحدهای درسی مرتبط می پردازند و پس از با موفقیت سپری کردن این دوره در دوره اصلی پزشکی مشغول به تحصیل می شوند. زمان ثبت نام برای Foundation Course از فروردین تا شهریور هر سال است (از مارچ تا اکتبر) و این دوره در مهر ماه آغاز می شود.

هزینه تحصیل در رشته های علوم پزشکی در دانشگاههای دولتی روسیه به صورت میانگین 4000 تا 5000 دلار در سال می باشد.

ویزای دانشجویی روسیهتحصیل در روسیه

زمانی که موفق به اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه های روسیه شوید، دپارتمان بین المللی دانشگاه از طرف شما  برای ویزای دانشجویی اقدام می نماید. این فرآیند بین 3 تا 5 هفته طول می کشد و 40 دلار هزینه دارد. دانشجویان باید در طول 7 روز کاری بعد از رسیدن به روسیه باید ویزای خود را در اداره مهاجرت ثبت نمایند. این ویزا برای مدت اقامت 3 ماهه صادر می شود بنابراین اگر قصد دارید که بیش از 90 روز در روسیه بمانید باید ویزای خود را تمدید کنید. برای تمدید ویزا باید مدارک آزمایش های پزشکی و تست HIV را ارائه بدهید.

هزینه تحصیل در روسیه

تعدادی بورسیه های دولتی برای دانشجویان ممتاز خارجی هر ساله ارائه می گردد که مخارج شهریه، اسکان و بیمه درمانی را پوشش می دهد. این مبالغ پرداختی اکنون 7500 روبل یا 1200 دلار در ماه است.

آنهایی که بورسیه دریافت نمی کنند باید بین 10000 تا 12000 دلار سالیانه برای هزینه زندگی و مخارجشان در نظر بگیرند که با توجه به مقطع تحصیلی و محل زندگی متفاوت می باشد. شهریه اخیرا در دانشگاه های روسی افزایش یافته ولی هنوز نسبت به بیشتر کشورهای تراز اول پایین تر است و بنا بر مقطع و رشته تحصیلی تقریبا نزدیک به 3900 تا 7700 دلار در سال می باشد. دانشجویان می توانند با دریافت اجازه ی کار شغل پاره وقت در دانشگاه یا خارج از آن داشته باشند.