تحصیل در فنلاند

تحصیل در فنلاندارسال در تلگرام

تحصیل در فنلاند

برای صحبت درباره تحصیل در فنلاند باید فراتر از چارچوب های معمول را در نظر گرفت. تحصیل در فنلاند برای کودکان از 7 سالگی آغاز می شود و تا مقاطع بالاتر خبری از امتحان و تکلیف نیست! در عین حال دانش آموزان فنلاندی در مقایسه با همتایان بین المللی خود در امتحانات نمرات درخشانی کسب می کنند. به علت وجود زبان انگلیسی در سیلابس درسی مقاطع اولیه تحصیل در فنلاند ، اکثر مردم از دانش قابل قبولی از زبان انگلیسی برخوردار هستند.

فنلاند دارای 10 دانشگاه با ارائه چندین رشته تخصصی و 6 دانشگاه با ارائه تنها یک رشته تخصصی و همچنین چندین دانشگاه علمی کاربردی و مراکز عالی پلی تکنیک با ارائه مهارتهای شخصی می باشد. در فنلاند 550 دوره زبان انگلیسی در مراکز آموزشی مختلف ارائه می شود که شامل دوره های کوتاه مدت و همچنین بلند مدت با امکان اخذ مدرک معتبر می باشد.

تحصیل در فنلاند

هلسینکی – فنلاند

در حال حاضر 12000 دانشجوی بین المللی در حال تحصیل در فنلاند می باشند که شامل دانشجویان مهمان و دانشجویان ثابت می شوند. برای پذیرش در دانشگاه های فنلاند باید در دوره زمانی نوامبر تا ژانویه اقدام به ارسال مدارک و اخذ پذیرش نمود و کلاسها در ترم پاییز (سپتامبر تا دسامبر) آغاز می شوند. در برخی از مراکز پلی تکنیک می توان برای ترم بهار در ماه آگوست و سپتامبر اقدام نمود ولی فقط برای چند رشته خاص این کار امکان پذیر می باشد.

همچنین پس از تایید مدارک ممکن است که برای ورود به دانشگاه در امتحان ورودی شرکت نمایید.

زبانهای رسمی کشور فنلاند زبان فنلاندی و سوئدی می باشد که در دانشگاه ها به این دو زبان تدریس می شود. همچنین برای تعدادی از رشته های کارشناسی و کارشناسی ارشد ممکن است دوره به زبان انگلیسی ارائه شود. بیشتر رشته های به زبان انگلیسی در دوره کارشناسی در موسسه های پلی تکنیک می باشد. این موسسه ها که دانشگاه علمی کاربردی نامیده می شوند بر روی کسب مهارت ها تاکید می کنند.

در حالیکه کشورهای دانمارک و سوئد برای دانشجویان غیر اروپایی شهریه تحصیلی تعیین کرده اند ولی دانشگاه های فنلاند و دانمارک همچنان از این موضوع جلوگیری کرده و تحصیل در این کشورها رایگان می باشد.

تحصیل در فنلاند در تمامی رشته های مقطع کارشناسی و دکترا رایگان می باشد ولی در اکثر دانشگاه های فنلاند برای بعضی از رشته های مقطع کارشناسی ارشد، دانشجویان بین المللی ملزم به پرداخت شهریه می باشند اگرچه در برخی موارد امکان اخذ بورسیه نیز فراهم می باشد.

مقاطع تحصیلی مختلف در فنلاند

مقطع طول دوره (سال) زبان تدریس پیش نیاز
کارشناسی 4 فنلاندی – سوئدی پیش دانشگاهی (معدل 15)+قبولی در امتحان ورودی دانشگاه
کارشناسی ارشد 2 انگلیسی کارشناسی مرتبط (معدل 15) + 6.5 IELTS
دکترا 4-3 انگلیسی کارشناسی ارشد مرتبط (معدل 16) +   خلاصه پروپوزال + IELTS 7

تاریخ شروع کلاس ها 

در فنلاند دانشگاه ها معمولا دو تاریخ مشخص برای ثبت نام و شروع کلاس ها دارند، این تاریخ ها به شرح زیر میباشند:

  • شهریور ماه -October Intake که تا پایان خرداد هر سال آخرین زمان ارسال مدارک به دانشگاه برای ورودی شهریور است.
  • بهمن ماه    -February ّIntake که تا پایان آبان هر سال آخرین زمان ارسال مدارک به دانشگاه برای ورودی بهمن است.

سوالات متداول درباره تحصیل در فنلاند

آیا تحصیل در فنلاند رایگان است؟

تحصیل در فنلاند در مقطع تحصیلی کارشناسی (اکثرا به زبان فنلاندی یا سوئدی) و کارشناسی ارشد معمولا نیازمند پرداخت شهریه نمی باشد اگرچه دربرخی موارد برای رشته های خاص و در بعضی دانشگاه ها، ممکن است دانشجویان غیر اروپایی ملزم به پرداخت شهریه تحصیلی شوند.

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه های فنلاند چیست؟

  • ترجمه آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریز نمرات
  • مدرک زبان انگلیسی – IELTS با نمره 6.5 یا TOEFL با نمره 80 به بالا در IBT
  • فتوکپی پاسپورت
  • عکس
  • انگیزه نامه در صورت نیاز
  • رزومه تحصیلی در صورت نیاز

آیا ویزای دانشجویی فنلاند شامل اجازه کار می شود؟

بله، دانشجویان غیر اروپایی اجازه کار به مدت 25 ساعت در هفته را خواهند داشت و همچنین در دوره های زمانی مانند تابستان یا کریسمس که دانشگاه ها تعطیل هستند اجازه کار تمام وقت خواهند داشت.

آیا پس از اتمام تحصیل در فنلاند می توان در فنلاند ماند؟

پس از به پایان رساندن تحصیلات خود در فنلاند می توانید ویزای خود را به مدت 6 ماه تمدید کرده و در این مدت در جستجوی کار باشید و در صورت موفقیت می توانید ویزای خود را برای مدت طولانی تری تمدید کنید.

تفاوت دانشگاه ها با مراکز پلی تکنیک چه می باشد ؟

دانشگاه ها در فنلاند به آموزش علمی در رشته های مختلفمی پردازند و شرط ورود به دانشگاه ها داشتن مدرک دیپلم دبیرستان و معمولا قبولی در آزمون ورودی دانشگاه می باشد، در حالیکه مراکز پلی تکنیک به آموزش کاربردی و حرفه ای با هدف راهیابی سریع تر به بازار کار می پردازند و شرط ورود به این مراکز داشتن دیپلم حرفه ای و معمولا قبولی در آزمون ورودی می باشد.

آیا برای همسر دانشجویان ویزای همراه صادر می شود؟

بله، دانشجو پس از اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی و ورود به فنلاند می تواند اقدام به ارسال دعوتنامه برای همسر خود کرده و تقاضای ویزای همراه کند.