تحصیل در هنگ کنگ

تحصیل در هنگ کنگارسال در تلگرام

تحصیل در هنگ کنگ

کشور هنگ کنگ به عنوان نقطه تلاقی فرهنگ شرق و غرب و همچنین ترکیبی از عناصر سنتی و ویژگیهای مدرن یکی از قدرتهای اقتصادی آسیا و به شمار می رود. تحصیل در هنگ کنگ نیز یکی از ایده آل ترین مقاصد برای دانشجویان بین المللی است تا فرهنگ غربی را در محیطی شرقی تجربه کنند. هنگ کنگ همچنین با دارا بودن 3 دانشگاه در لیست 50 دانشگاه برتر دنیا و 3 دانشگاه دیگر در لیست 300 دانشگاه برتر به عنوان یکی از 10 شهر برتر برای تحصیل در دنیا محسوب می شود.

فرهنگ سنتی و معماری چینی به همراه آسمان خراش های مدرن در گوشه کنار این کشور بیانگر وجهه بین تحصیل در هنگ کنگالمللی هنگ کنگ به عنوان یکی از مراکز پیشرو در زمینه تجارت، امور مالی، بازرگانی و حمل ونقل در جهان است. هنگ کنگ همچنین با هدف تبدیل شدن به یکی از مراکز معتبر برای تحصیلات عالی در سطح بین المللی در صدد سرمایه گذاری گسترده در زمینه های آموزشی و گسترش زمینه های تحصیلی و تحقیقاتی است تا سهم قابل توجهی از دانشجویان بین المللی را به خود اختصاص دهد.

بسیاری از دانشگاه های هنگ کنگ به دنبال کسب اعتبار بین المللی برای جذب دانشجویان و اساتید ممتاز از سرتاسر جهان هستند. ترکیب این موضوع با سایر جاذبه های زندگی در هنگ کنگ مانند محیط چند فرهنگی و استفاده از زبان انگلیسی به صورت گسترده در زمینه تحصیلات عالی و تعاملات روزانه، تحصیل در هنگ کنگ را تبدیل به یک انتخاب جذاب برای بسیاری از دانشجویان که به دنبال تحصیل در یک مقصد آسیایی معتبر هستند، تبدیل کرده است.

دانشگاه های هنگ کنگ

تقریبا 20 دانشگاه معتبر در برای تحصیل در هنگ کنگ وجود دارد که 8 تای آن ها دولتی هستند. هر 8 دانشگاه دولتی در هنگ کنگ برای بیشتر دوره ها از زبان انگلیسی برای تدریس استفاده می کنند و همه ی آن ها در سطح بین المللی شناخته شده هستند. معتبرترین دانشگاه این کشور در رنکینگ QS در سال 2015 دانشگاه هنگ کنگ University of Hong Kong است که در رتبه 28 جهانی قرار دارد. دیگر دانشگاه های معتبر هنگ کنگ تحصیل در هنگ کنگعبارتند از دانشگاه علوم و تکنولوژی هنگ کنگ (Hong Kong University of Science and Technology (HKUST در رتبه ی 40 و دانشگاه چینی هنگ کنگ Chinese University of Hong Kong با رتبه 46 جهانی. همچنین دانشگاه سیتی هنگ کنگ City University of Hong Kong در رتبه ی 108 و دانشگاه پلی تکنیک هنگ کنگ Hong Kong Polytechnic University با رتبه ی 162 در بین 300 دانشگاه برتر جهان قرار دارند.

در رنکینگ دانشگاه های آسیا در سال 2015 هنگ کنگ صاحب 4 دانشگاه در میان 10 دانشگاه برتر است. دانشگاه هنگ کنگ دومین دانشگاه برتر آسیا و HKUST در جایگاه پنجم قرار دارد. همچنین در رنکینگ جهانی QS از نظر رشته تحصیلی هنگ کنگ یکی از پیشتازان جهانی در موضوعات مهندسی و فنی است.

دانشگاههای مورد تایید وزارت علوم در هنگ کنگ:

گروه الف (ممتاز)

 • City University of Hong Kong
 • The Hong Kong Polytechnic University
 • The Hong Kong University of Science and Tech
 • The Chinese University of Hong Kong
 • The University of Hong Kong

گروه ب (خوب)

 • Hong Kong Baptist University

 

دانشگاههای مورد تایید وزارت بهداشت در هنگ کنگ:

برای رشته های علوم پزشکی

 • The Hong Kong University of Science and Technology
 • The University of Hong Kong
 • (The Chinese University of Hong Kong (CUHK
 • City University of Hong Kong
 • The Hong Kong Polytechnic University
 • Hong Kong Baptist University
 • Lingnan University, Hong Kong

 

اخذ پذیرش برای تحصیل در هنگ کنگ

سال تحصیلی در هنگ کنگ شامل دو ترم است که ترم اول از اوایل سپتامبر تا اواخر دسامبر و ترم دوم از اواسط  ژانویه تا می است. مهلت زمانی اخذ پذیرش برای تحصیل در هنگ کنگ متفاوت است اما معمولاً برای دوره هایی که  از سپتامبر شروع می شوند بهترین زمان بین دسامبر و می سال قبل است.

متقاضیان دوره لیسانس باید تحصیلات متوسطه را با نمرات رضایت بخش پشت سر گذاشته باشند. دانشگاه های سراسری در هنگ کنگ انگلیسی تدریس می کنند و اثبات مهارت در انگلیسی برای افرادی که زبان مادری آنها انگلیسی نمی باشد اجباری است که از طریق ارائه مدرک IETS، TOFEL یا مدارکی از این قبیل انجام می شود.

پس از اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه های هنگ کنگ، دانشگاه برای درخواست ویزای دانشجویی شما اقدام میکند. شما باید فرم درخواست ویزا را همراه با مدارک شناسایی، مدارک تحصیلی و ریز نمرات و مدارک لازم برای اثبات تمکن مالی (از جانب خودتان یا شخصی که شما را حمایت مالی می کند) ارسال کنید. سازمان مهاجرت احتمالاً جزئیات محل سکونت شما در حین تحصیل در هنگ کنگ را طلب خواهد کرد بنابراین بهتر است پیشاپیش به فکر رزرو خوابگاه و یا کرایه خانه باشید. بیشتر ویزاها باید سالانه تمدید شوند و این کار باید حداقل 4 هفته قبل از پایان ویزای آن سال انجام شود.

هزینه های زندگی و تحصیل در هنگ کنگتحصیل در هنگ کنگ

هزبنه ی تحصیل در هنگ کنگ بسته به نوع دانشگاه و رشته متغیر است. از می 2014، وب سایت دولتی StudyHongKong.edu.hk شهریه سالانه دانشگاه را برای اکثر رشته ها بین 90,000 تا 265,000 دلار هنگ کنگ تخمین می زند (بین 11,500 تا 34000 دلار آمریکا). هزینه اصلی دیگر اسکان است که برای زندگی در خوابگاه های دانشجویی بین 15000 تا 45000 دلار هنگ کنگ در سال می باشد (2000 تا 6000 دلار آمریکا). همچنین اجاره یک واحد مستقل بین 96000 تا 180000 دلار هنگ کنگ در سال (12600 تا 23000 دلار آمریکا) می باشد. هزینه های جانبی دیگر هم به صورت سالانه حدود 7000 دلار آمریکا محاسبه شده است. دانشگاه های هنگ کنگ برای پذیرش دانشجویان بین المللی بسیار مشتاق هستند و اغلب به دانشجویان مستعد کمک هزینه ی تحصیلی و بورسیه های متنوع ارائه می دهند.

بورسیه های دولتی که به متقاضیان بین المللی تحصیل در هنگ کنگ ارائه می شوند به شکل زیر است:

 • بورسیه Hong Kong Special Administrative Region Government Scholarship به ارزش 80000 دلار هنگ کنگ (حدود 10300 دلار آمریکا) در سال برای دانشجوبان غیر بومی
 • Self-financing Post-secondary Education Fund در مقطع لیسانس برای دانشجویان ممتاز
 • Hong Kong PhD Fellowship Scheme برای دانشجویان مستعد مقطع دکترا با حقوق سالانه 240000 دلار هنگ کنگ (حدود 30000 دلار آمریکا) تا 3 سال

افرادی که مایل به ادامه تحصیل در هنگ کنگ هستند باید آگاه باشند که برای اخذ مجوز کار کردن به صورت پاره وقت محدودیت هایی وجود دارد. هرچند کارآموزی مرتبط با رشته تحصیلی در محوطه ی دانشگاه و مشاغل نیمه وقت در تعطیلات تابستانی بلامانع است. وقتی ویزای شما تایید شد یک نامه عدم ممانعت دریافت خواهید کرد که در آن، اطلاعات مربوط با نوع شغلی که درحین تحصیل در هنگ کنگ می توانید داشته باشید، توضیح داده شده است.

سوال خود را در این قسمت مطرح کنید:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 پاسخ
 1. hadi
  hadi says:

  سلام خسته نباشید.
  من کارشناسیمو عمران خوندم در تبریز.
  معدلم ۱۵، و تافل ۹۵ دارم.
  برای ارشد میخواستم بخونم.
  میشه بگید احتمال گرفتن پذیرش چقدره؟
  و اینکه اگه بخوام از دانشگاه هنگ کنک پذیرش بگیرم بدون بورسیه، چقد باید هزینه کنم( اگه خوابگاه بگیرم)؟
  احتمال گرفتن بورسیه چقدره؟

  پاسخ دادن
 2. داود براهویی
  داود براهویی says:

  سلام خسته نباشید
  من برنامه نویسی میخونم ایا بدون مدرک دانشگاهی میشه در اموزشگاه های اروپا در زمینه ی برنامه نویسی تحصیل کرد کجا از همه جا بهتره و شرایطش چیه

  پاسخ دادن
 3. نیومنظر
  نیومنظر says:

  با سلام من اگر بخواهم برای فوق لیسانس به یکی از دانشگاه های هنگ کنگ بروم ، چگونه و از چه طریقی باید اپلای ان دانشگاه رو بگیرم؟ میشه مرحله به مرحله و کانل توضیح دهید ممنون

  پاسخ دادن
  • مشاور
   مشاور says:

   سلام وقت بخیر
   بهترین مرجع اطلاعات در زمینه دانشگاهها گوگل هست.
   میتونید از طریق گوگل سوال اکثر جوابهاتون رو بگیرید.

   پاسخ دادن
 4. اردلان
  اردلان says:

  سلام.آقا ما جزء قشر متوسط روبه پایینیم،یه پشت کونکوری ام و دنبال رفتن به خارج و تحصیل حقوقم،البته قصدم اقامت نیست، میخوام برگردم و تو کشورخودم خدمت کنم، هیچی هم از امور مهاجرت و تحصیل تو خارج و بورسیه و اینا اطلاعی ندارم، فقط بچه درسخونم.اگه بتونم رتبه ی زیر100بیارم، بین من و بقیه توی خارج تفاوت قاعل میشن یا به حالشون فرقی نمیکنه که کی باشیم!؟؟!
  یه سوال دیگه هم دارم،داستان اینکه آمریکا به نخبه ها ایمیل میزنه و دعوت میکنه مال تو فیلماست یا راسته؟؟؟ مثلا اگه بتونم رتبه ی تک رقمی بیارم، میشه که شرایط رفتن برام اسونتر بشه؟؟؟ درضمن دمتونم گرم اطلاعاتتون خیلی عالیه!

  پاسخ دادن
 5. Amir
  Amir says:

  با عرض سلام و وقت بخیر

  برای مقطع دکتری در دانشگاه پلیتکنیک هونگ کونگ میتونم اقدام کنم. همه چی هم ظاهرا خوب هست هم دانشگاه و هم مبلغ فاند
  فقط استرس غذا را دارم! میشه اگر اطلاعی دارید یکم توضیح بدید. آیا دانشجویان بین المللی هم باید همان غذا ( سوسک و خرچنگ و…) را بخورند؟
  مرسی

  پاسخ دادن
 6. مهدی نظرعلی زاده
  مهدی نظرعلی زاده says:

  سلام.وقت بخیر.بنده متقاضی تحصیل درمقطع دکتری درکره جنوبی و یا ژاپن به زبان انگلیسی همراه با بورس تحصیلی هستم.لیسانس فیزیک هسته ای از دانشگاه آزاد واحدتهران شمال بامعدل 14.56و فوق لیسانس فیزیک اتمی ومولکولی بامعدل17.03از دانشگاه علوم و تحقیقات تهران دارم.مدرک زبان ندارم اما کلاس ثبت نام کردم حدود یک سال ونیم طول میکشه.درضمن معافیت سربازی هم دارم.لطفا پاسخ بدید .سپاس ازشما

  پاسخ دادن
  • مشاور
   مشاور says:

   سلام وقت بخیر
   برای تحصیل در اکثر رشته های پزشکی باید حتما تسلط به زبان کره ای / زاپنی داشته باشید .
   شهریه سالانه 5000 الی 7000 دلار . مدت تحصیل 6 ساله. حداقل زمان اقدام 6 ماه. (امکان بورسیه فقط برای دانشجویان نخبه- معدل دیپلم و یش بالای 19 – سن زیر 21 سال )
   تمکن مالی برای هزینه های زندگی 20 میلیون در سال.

   موفق باشید

   پاسخ دادن
 7. Poone
  Poone says:

  سلام،خسته نباشید.
  امکانش هست لیستی از دانشگاهی که رشته تبلیغات(که مجموعه از علوم ارتباطات هست) رو با شرایط و هزینه های پذیرش،در مقطع کارشناسی ارشد،رو معرفی کنید!
  با تشکر

  پاسخ دادن