آزمون GRE General

آزمون GRE General

ETS GRE logo

افرادی که قصد تحصیل در دانشگاههای آمریکای شمالی (آمریکا و کانادا) و برخی دانشگاههای اروپایی را در مقاطع بالاتر از کارشناسی دارند باید بسته به رشته، در آزمون GRE‌ یا GMAT شرکت کنند. البته ارائه مدرک GRE یا GMAT به برخی از دانشگاهها هم الزامی نبوده ولی می‌تواند امتیازی برای متقاضی محسوب شود. در مطلب این هفته درباره آزمون GRE General توضیح می‌دهم.

آزمون GRE که مخفف عبارت Graduate Records Examination است توانایی‌ها و معلومات متقاضیان را در زمینه‌های مختلف ارزیابی می‌کند. این آزمون را مؤسسه Educational Testing Service (با نام اختصاری ETS) به دو شکل عمومی؛ تحت عنوان “GRE General” و تخصصی؛ برای رشته‌ای خاص و تحت عنوان “GRE Subject”  برگزار می‌کند.

GRE General

آزمون GRE General توانایی‌های شرکت‌کنندگان را در 3 بخش می‌سنجد:

Verbal Reasoning که به توانایی‌های زبانی شرکت‌کنندگان  مربوط می‌شود، شامل ۲ سری سؤال ۲۰ تایی ست که باید در ۳۰ دقیقه پاسخ داده شود. نمره این بخش بین ۱۳۰–۱۷۰ محاسبه می‌شود؛

Quantitative Reasoning که به توانایی حل مسائل حسابی، جبر و هندسه و تحلیل اطلاعات مربوط می‌شود و شامل 2 سری سؤال 20 تایی است که باید در 35 دقیقه پاسخ داده شده و نمره آن از 130 تا 170 حساب می‌شود؛

Analytical Writing که به مهارت‌های تحلیل و تفکر و نگارش مربوط می شود. شرکت‌کنندگان، در این بخش باید دو انشاء در دو زمان 30 دقیقه‌ای بنویسند و نمره‌شان از 6 محاسبه می‌شود.

آزمون GRE General مانند آزمون تافل، هم بصورت کامپیوتری و هم کاغذی برگزار می‌شود و امکان شرکت در آن به هر دو صورت، در بسیاری از نقاط دنیا وجود دارد. البته در کشورمان این آزمون فقط بصورت کاغذی برگزار می‌شود. در آزمون کامپیوتری وضعیت فرد بصورت لحظه‌ای ارزیابی شده و در صورت پاسخگویی درست به سؤالات و ارزیابی مثبت، سؤالات سخت‌تری پرسیده می‌شود که امتیاز بیشتری دارند. همچنین  پس از آزمون کامپیوتری، بلافاصله می توان نمره Unofficial بخش Quantitative Reasoning  و Verbal Reasoning را مشاهده کرد.

برای ثبت نام در آزمون GRE باید در سایت ETS ثبت نام و 205 دلار هزینه آن را با استفاده از کارت‌های اعتباری بین‌المللی پرداخت کرد. در صورت تمایل به شرکت در آزمون کامپیوتری هم می‌توان یکی از کشورهای همسایه را انتخاب کرد. نمرات این آزمون تا 45 روز بعد از برگزاری اعلام می‌شود و اعتبار آن 5 سال است.

پس از برگزاری آزمون، با وارد کردن کد دانشگاه مدنظر در سایت آزمون، کارنامه فرد بصورت رایگان به دانشگاه ارسال می‌شود. در صورت وارد  نکردن کد دانشگاه و درخواست برای ارسال نمرات به دانشگاه، باید مبلغ 25 دلار بابت ارسال کارنامه، به ETS ‌ پرداخت کرد. با وارد کردن کد دانشگاه ETS‌ تا 5 کارنامه را بصورت رایگان ارسال می‌کند. در پایان آزمون، امکان کنسل کردن و حذف نمره آزمون هم وجود دارد که در این صورت فرد از نتیجه آزمون مطلع نشده و نمره در پرونده‌اش ثبت نمی‌شود.

دانشگاههایی که نمره GRE  را یکی از معیارهای خود برای پذیرش دانشجو می‌دانند معمولا حدنصاب مشخصی برای آن ندارند و حداقلی برای نمره تعیین نمی‌کنند ولی مسلما هرچه متقاضی نمره بالاتری داشته باشد شانس بیشتری برای گرفتن پذیرش دارد.