سوالات رایج مصاحبه شغلی (قسمت اول)

سوالات رایج مصاحبه شغلی (قسمت اول)

سوالات رایج مصاحبه شغلی

اگر در دوران دانشجویی به دنبال یک شغل پاره وقت باشید و یا تازه فارغ التحصیل شده اید و به دنبال اولین شغل خود باشید به احتمال زیاد به زودی برای اولین مصاحبه شغلی دعوت خواهید شد و این موضوع می تواند شروع دوره تازه ای در زندگی حرفه ای شما باشد بنابراین باید خود را به بهترین نحو در مصاحبه شغلی ارائه کنید تا بتوانید عدم داشتن سابقه کاری خود را تا حدی جبران کنید.

خوشبختانه اکثر مدیران و کارمندان مصاحبه کننده درباره سوالات خود خیلی خلاق نیستند و بیشتر سوالات کلیشه ای هستند که در هر مصاحبه تکرار می شود بنابراین می توانید با آماده سازی خود برای پاسخگویی به سوالات رایج مصاحبه شغلی تا حد زیادی از استرس خود بکاهید و همچنین در جلسه مصاحبه با آرامش و اعتماد به نفس حاضر شوید.

در این مطلب به قسمت اول از نحوه پاسخگویی به سوالات رایج مصاحبه شغلی می پردازیم:

1- ” در ابتدا درباره خودتان صحبت کنید … “

این سوال را می توان رایج ترین سوال یک مصاحبه شغلی محسوب کرد که فرد مصاحبه کننده برای شروع مکالمه از آن استفاده می کند تا با شما بیشتر آشنا شود. در این لحظه نباید یک بار دیگر مطالب ذکر شده در رزومه خود (که به احتمال زیاد آن را یک بار مطالعه کردند) را برای فرد مصاحبه کننده مرور کنید بلکه از این فرصت استفاده کنید و از توانایی خود و انگیزه های موفقیت و پیشرفت در موقعیت شغلی موجود و به صورت گسترده تر در بازار کاری صحبت کنید ولی دقت کنید که خیلی زیاد خودتان را تبلیغ نکنید. سعی کنید پاسخ خود را در یک دقیقه به صورت خلاصه و واضح بیان کنید و در انتها با یک جمله دربرگیرنده هدف خود از اپلای کردن برای موقعیت شغلی مورد نظر (مثلاً برای تجربه یک چالش جدید) پاسخ خود را به اتمام برسانید.

2- ” چرا میخواهید در این شرکت کار کنید ؟ “

این سوال می تواند یکی از مهمترین سوالات رایج مصاحبه شغلی باشد مخصوصاً اگر جواب شما این است که بتوانید مخارج ماهیانه خود را از این طریق پرداخت کنید. در این لحظه باید به یاد داشته باشید اگرچه قابلیت پرداخت مخارج ماهیانه زندگی مهم است ولی علاقه و تعهد به کار مسئله مهمتری می باشد.

برای پاسخ به این سوال انگیزه های مادی را کنار بگذارید و درباره این موضوع صحبت کنید چگونه آگهی تبلیغاتی این شرکت شما را جذب کرد و چرا علاقه دارید در چنین شرکتی کار کنید، برای مثال به فرد مصاحبه کننده بگویید که دوست دارید در یک فضای تولیداتی فعالیت کنید، فرهنگ سازمانی شرکت مطابق با شخصیت شما است یا فرصت پیشرفت در موقعیت شغلی مورد نظر باعث ایجاد انگیزه در شما شده است.

3- ” چرا فکر میکنید شما گزینه مناسبی برای این شغل هستید ؟ “

این سوال نیز یکی از معدود سوالات کلیشه ای است که به شما این فرصت را می دهد تا خودتان و توانایی و مهارتهای خود را به خوبی ارائه کنید. حتی اگر سابقه کاری مرتبط با این شغل را ندارید نگران نباشید بلکه درباره مهارتهایی که در دوران دانشجویی، دوره کارآموزی یا کارهای پاره وقت کسب کرده اید صحبت کنید.

در نظر داشته باشید که اگر برای مصاحبه حضوری دعوت شده اید پس به احتمال زیاد فرد مصاحبه کننده از سوابق شما مطلع است و به دنبال کشف پتانسیل موجود در شما می باشد بنابراین اجازه ندهید نداشتن سابقه کاری شما را نا امید کند بلکه سعی کنید از تجارب خود از چگونگی استفاده از مهارتهای مورد نظر شرکت در یک فضای دیگر و موضوع دیگر صحبت کنید. برای مثال اگر تازه فارغ التحصیل شدید از مهارتهای قابل انتقال خود از دوران دانشجویی مانند قدرت تحلیل و حل مسئله، قدرت ارتباط کلامی و نوشتاری، آشنایی با کامپیوتر و اینترنت و مسائلی از این قبیل استفاده کنید.

4- ” خودتان را در پنج سال آینده در چه موقعیتی تصور می کنید ؟ “

در واقع من خیلی متعجب خواهم شد اگر فردی واقعاً پاسخ این سوال را بداند ولی این سوال از جمله سوالات رایج مصاحبه شغلی است. فرد مصاحبه کننده در واقع از شما انتظار ندارد که دقیقاً ذکر کنید که پس از گذشت 5 سال شما مشغول به چه کاری هستید و یا در چه محل و مکانی هستید بنابراین نیازی نیست که بگویید در آن زمان نیز من در شرکت شما مشغول به کار خواهم بود بلکه درباره اهداف و انگیزه های خود در بلند مدت، مهارتهایی که امیدوارید در این 5 سال کسب کنید و همجنین چگونگی رسیدن به آنها از طریق کار کردن در این شرکت صحبت کنید.

همچنین در نظر داشته باشید که اکثر کارفرمایان علاقه ای به استخدام افراد تازه کاری ندارند که از شرکت آنها به عنوان یک سکوی پرتاب استفاده کنند بلکه به دنبال افرادی هستند که با علاقه و تعهد خود در موقعیت شغلی موجود رشد کنند و در نهایت با مهارتها، انگیزه ها و ایده های جدید باعث پیشرفت سازمان شوند.

موفق باشید.