سوالات رایج مصاحبه شغلی (قسمت دوم)

سوالات رایج مصاحبه شغلی (قسمت دوم)

سوالات رایج مصاحبه شغلی

اگر در دوران دانشجویی به دنبال یک شغل پاره وقت باشید و یا تازه فارغ التحصیل شده اید و به دنبال اولین شغل خود باشید به احتمال زیاد به زودی برای اولین مصاحبه شغلی دعوت خواهید شد و این موضوع می تواند شروع دوره تازه ای در زندگی حرفه ای شما باشد بنابراین باید خود را به بهترین نحو در مصاحبه شغلی ارائه کنید تا بتوانید عدم داشتن سابقه کاری خود را تا حدی جبران کنید.

خوشبختانه اکثر مدیران و کارمندان مصاحبه کننده درباره سوالات خود خیلی خلاق نیستند و بیشتر سوالات کلیشه ای هستند که در هر مصاحبه تکرار می شود بنابراین می توانید با آماده سازی خود برای پاسخگویی به سوالات رایج مصاحبه شغلی تا حد زیادی از استرس خود بکاهید و همچنین در جلسه مصاحبه با آرامش و اعتماد به نفس حاضر شوید.

در این مطلب به قسمت دوم از نحوه پاسخگویی به سوالات رایج مصاحبه شغلی می پردازیم:

5- ” نقاط قوت شما چیست ؟ “

این سوال می تواند برای افرادی که تازه فارغ التحصیل شده اند و سابقه کاری ندارند یک معضل جدی محسوب شود زیرا این افراد اعتماد به نفس لازم برای ارائه نقاط قوت خود را ندارند و معمولاً پاسخی متواضعانه و گنگ خواهند داد که باعث می شود کارفرما احساس کند آنها از توانایی لازم برای استخدام در موقعیت موجود برخوردار نیستند.

برای پاسخگویی به این سوال باید به نقاط قوت خود که مرتبط به موقعیت شغلی موجود است اشاره کنید و این نقطه قوت می تواند در محل کار قبلی شما، در حین سفر به نقاط مختلف و یا در طول دوره تحصیلتان کسب شده باشد. سعی کنید قبل از پاسخگویی موقعیت شغلی موجود را در نظر بگیرید و نقاط قوتی که ممکن است برای این کار لازم باشد را پیدا کنید مانند قابلیت انجام چند کار همزمان، نظم و سازماندهی و یا تفکر خلاقانه.

به یاد داشته باشید باید بر روی یک خط باریک بین متواضع بودن و از خود راضی بودن حرکت کنید زیرا اگر خیلی متواضع باشید نقاط قوت شما به چشم نخواهد آمد و اگر خیلی از خودتان تعریف کنید ممکن است مغرور به نظر بیایید به همین دلیل سعی کنید از نقاط قوت واقعی خود صحبت کنید و از نحوه کاربرد آنها در شغل قبلی خود یا دوره تحصیل مثال بیاورید.

6- ” نقاط ضعف شما چیست ؟ “

این سوال نسخه ترسناکتر سوال بالا است که به عنوان یکی دیگر از سوالات رایج مصاحبه شغلی پرسیده می شود ولی این سوال برای گیر انداختن شما پرسیده نمی شود بلکه باید در هنگام پاسخگویی به مهارتها و مواردی که می خواهید در آینده تقویت کنید و همچنین نقاط ضعف رزومه خود اشاره کنید و از انگیزه خود برای بهبود آنها صحبت کنید.

یک پاسخ خوب برای این سوال شامل اشاره به یکی از نقاط ضعف خود مانند عدم تسلط به یک نرم افزار خاص و همچنین رویکرد شما برای بهبود آن مانند شرکت در کلاسهای آموزشی است. اگر در پاسخگویی صادق باشید ولی انگیزه خود برای پیشرفت را به اثبات برسانید کارفرما این موضوع را به عنوان یک نقطه قوت در شما میبیند.

7- ” بزرگترین دستاورد شما تا الان چیست ؟ “

این سوال تا حدودی مشابه ” نقاط قوت شما چیست ؟ ” است که از طریق آن کارفرما می خواهد درباره موفقیت های شما اطلاعات بیشتری کسب کند و این موفقیت می تواند هر چیزی مانند یک پروژه دانشجویی موفق یا شرکت در یک پروژه کاری بزرگ و مسائل اینچنینی باشد ولی باید سعی کنید که از مهارتهایی نام ببرید که به شغل مورد نظر شما مرتبط باشد. برای مثال می توانید درباره یکی از مشکلاتی که در گذشته بر سر راه تحصیلی یا حرفه ای شما بوده صحبت کنید و در ادامه از رویکرد خود برای غلبه بر آن و نتایج کسب شده حرف بزنید.

8- ” در انتها آیا شما سوالی دارید ؟ “

پاسخ ” خیر ” به این سوال به هیچ وجه قابل قبول نیست زیرا شما باید حتماً در انتهای مصاحبه از کارفرما سوال بپرسید. پرسیدن چندین سوال هوشمندانه باعث می شود که شما برای استخدام در آن شرکت جدی به نظر برسید و همچنین می تواند بیانگر خلاقیت شما باشد.

برای این کار می توانید از قبل چندین سوال درباره شغل مورد نظر و مسائل مرتبط با آن آماده کنید تا در آخر مصاحبه آنها را بپرسید ولی اگر قصد چنین کاری دارید حتماً در طول مصاحبه خوب توجه کنید تا اگر سوالات شما در حین مصاحبه پاسخ داده شد از پرسیدن دوباره آنها خود داری کنید و اگر در انتهای مصاحبه احساس کردید همه سوالات شما پاسخ داده شده است به فرد مصاحبه کننده اعلام کنید که پاسخ سوالات خود را دریافت کرده اید.

امیدوارم در مصاحبه شغلی بعدی خود موفق باشید …