چگونه یک رزومه مناسب برای دریافت بورسیه بنویسیم ؟

چگونه یک رزومه مناسب برای دریافت بورسیه بنویسیم ؟

رزومه

اگر قصد دریافت بورسیه دارید در ابتدا باید بدانید رقابت سختی در پیش دارید بنابراین باید بهترین و تاثیرگذارترین رزومه را برای ارائه به دانشگاه آماده کنید تا بتوانید شانس خود را برای دریافت بورسیه افزایش دهید.

یک رزومه مرتبط و منظم که به خوبی نوشته شده باشد می تواند در هنگام جستجو برای بورسیه بیشترین تاثیر را بگذارد. اکثر دانشگاه ها برای اعطای بورسیه تحصیلی از متقاضیان انتظار دارند که بتوانند رزومه مناسبی ارائه دهند. حتی اگر شما دارای سوابق درخشان تحصیلی یا کاری نیستید به هر حال میتوانید تمام اطلاعات را صادقانه، دقیق، مرتبط و منظم در کنار هم قرار دهید و یک رزومه قوی بنویسید.

‏رزومه شما باید تاریخچه ای از زندگی آکادمیکتان باشد که توانائی ها، مهارت ها، اهداف آینده و تمام اطلاعاتی که برای گرفتن بورسیه کمکتان می کند را در بر داشته باشد. یک رزومه مناسب برای دریافت بورسیه که به خوبی نوشته شده است باید دارای: دلایل انتخاب موضوع تحقیق و مزایای آن، سوابق آکادمیک متقاضی، مقالات منتشر شده متقاضی، تجارب پژوهش، تجربه تدریس، جوایز و افتخارات فرد باشد.

در ادامه چند مرحله برای نوشتن یک رزومه حرفه ای برای گرفتن بورسیه توضیح داده شده:

تمام اطلاعات لازم را گردآوری کنید:

بهترین روش این است که ابتدا تمام اطلاعات لازم را جمع آوری کنید و پس از آن شروع به نوشتن رزومه کنید. یک لیست از تمام مدارک تحصیلی، افتخارات و جوایز خود (در صورت وجود )، دستاوردها، فعالیت های فوق برنامه و اطلاعاتی که فکر میکنید کمکتان کند تهیه کنید. سپس با نگاهی نقادانه رزومه خود را بررسی کنید و مواردی که ارزش ذکر کردن دارند را نگه دارید و بقیه را حذف نمایید.

رزومه خود را به درستی سازماندهی کنید:

پس از اتمام و جمع آوری اطلاعات به دست آمده حالا وقت این است که رزومه خود را به شکلی حرفه ای و هدفمند سازماندهی کنید به این ترتیب که باید روند ذکر کردن موارد به صورت نزولی باشد یعنی موفقیت ها و مدارک کسب شده را به گونه ای در رزومه قرار دهید که کارهای اخیرتان در ابتدای لیست باشد.

اطلاعاتی که باید در رزومه ذکر شوند:

تمام اطلاعات مورد نیاز مانند نام کامل، شماره تلفن، آدرس پستی، ایمیل، تاریخ تولد، ملیت، مدارک تحصیلی، نمره معدل مقاطع تحصیلی، زبان هایی که به آنها تسلط دارید، مهارت های کامپیوتری، فعالیت های فوق برنامه ، سرگرمی ها ( تنها آنهایی که مرتبط هستند ) و یا تجربه کار و یا کارآموزی و غیره را ذکر کنید.

‎ھمچنین میتوانید اھداف خود و تاثیری را که دریافت بورسیه میتواند در به حقیقت پیوستن آنھا داشته باشد را عنوان کنید. اگر به بیانی ساده فقط دنبال بدست آوردن بورسیه ھستید تا رایگان تحصیل کنید بھتر است آن را عنوان نکنید. از صحبت درباره مسائل شخصی اعم از وضعیت تاھل، وابستگی ھای مذھبی، باور و مواضع سیاسی خود بپرھیزید.

‎واضح و صادق باشید:

نوشتن یک رزومه مزین به مهارتهای فوق العاده ممکن است وسوسه انگیز باشد ولی برای نوشتن رزومه از مواردی استفاده نکنید که بعد نتوانید صدق آن را ثابت کنید. در ھنگام نوشتن مھارت ھایتان جانب صداقت را رعایت کنید؛ مھارت ھایی که ندارید را ذکر نکنید و همچنین از خودتان زیاد تعریف نکنید. شما بورسیه را میخواھید اما اغراق درباره حقیقت یا بیان دستاوردھایی غیر مرتبط با اھدافتان کمکی به بدست آوردن بورسیه نمیکند.

‎بررسی نهایی قبل از ارسال:

قبل از ارسال رزومه خود آن را بررسی و اطمینان حاصل کنید که تمام اطلاعات مرتبط را ذکر کرده اید و رزومه تان بدون اشتباه است. اشتباه ھای کوچک تایپی یا گرامری تاثیر بدی میگذارند. از ھمه مھمتر از سپردن نگارش رزومه خود به دیگران خودداری کنید. حتی اگر خودتان در نوشتن عالی نیستید، به صورت آنلاین به جستجوی رزومه ھای بورسیه تحصیلی بپردازید و از روی مثال ھا کپی کنید و در نھایت از شخصی کمک بخواھید که آن را چک کند. ھمچنین به خاطر داشته باشید رزومه جایی برای نشان دادن مھارت ھای تصویری تان نیست! با تمرکز روی اھدافتان ظاھری حرفه ای به آن بدھید و از سایز فونت مناسب استفاده کنید.

موفق باشید.