مهاجرت به کانادا از طریق تخصص

مهاجرت به کانادا از طریق تخصص (فدرال)

مهاجرت به کانادا از طریق تخصص

از اول ژانویه 2015 دولت کانادا برای برنامه مهاجرت به کانادا از طریق تخصص (فدرال) ، سیستم نوین انتخاب Express Entry را پیاده سازی کرده است. تحت سیستم جدید مراحل دریافت اقامت دارای دو مرحله می باشد، در مرحله اول متقاضیان باید تشکیل پروفایل دهند و پروفایل هر متقاضی در سیستم رنکینگ وارد شده و رتبه بندی می شود. در مرحله دوم افراد با اولویت رتبه بندی در سیستم، دعوت نامه برای درخواست اقامت دائم دریافت می کنند. افرادی که دعوت نامه دریافت می کنند تا 60 روز مهلت دارند تا مدارک خود را به صورت کامل ارسال نمایند. متقاضیان مهاجرت به کانادا از طریق تخصص که دارای تحصیلات مناسب، سابقه کاری، سن و دانش زبانی کافی در یکی از زبان های رسمی کانادا و پیشنهاد کاری معتبر یا تاییدیه منتخب شدن از یک استان هستند و در سیستم جدید رتبه بندی انتخاب شده اند  می توانند برای دریافت اقامت دائم اقدام نمایند.

بر اساس شرایط فعلی اطلاعات لازم برای ایجاد پروفایل در سیستم رتبه بندی جدید شامل اطلاعات زیر می شود:

 • سطح تحصیلات
 • سابقه کاری و مهارت ها
 • سطح دانش زبانی در زبانهای انگلیسی و فرانسوی
 • پیشنهاد کار معتبر از کارفرمای کانادایی
 • تاییدیه ایالتی در صورت وجود

تحت قوانین و مقرارت جدید 6 فاکتور برای تعیین صلاحیت متقاضیان مهاجرت به کانادا از طریق تخصص وجود دارد و کسب 600 امتیاز از مجموع 1200 امتیاز در این 6 فاکتور به عنوان نمره قبولی تلقی می گردد. این 6 فاکتور عبارتند از:

 1. تحصیلات
 2. زبان
 3. سابقه کاری
 4. سن
 5. پیشنهاد کار از کانادا
 6. منتخب شدن از یک استان

در این قسمت 6 فاکتور اصلی برای امتیاز دهی مورد بررسی قرار می گیرد:

تحصیلات

حداکثر امتیازات در نظر گرفته برای فاکتور تحصیلات 140 امتیاز برای افراد مجرد و 150 امتیاز برای افراد متاهل می باشد. مدارک اخذ شده از کشورهای دیگر توسط یک سازمان مشخص ارزشیابی شده و به تناسب معادل آنها در سیستم کانادا امتیاز داده می شود.

در حال حاضر سازمانهای تعیین شده برای ارزشیابی مدارک عبارتند از:

 •     Comparative Education Service: University of Toronto School of Continuing Studies
 •     International Credential Assessment Service of Canada
 •     World Education Services
 •     Medical Council of Canada

مدرک زبان

متقاضیانی مهاجرت به کانادا از طریق تخصص که توانایی و مهارت سطح متوسط رو به بالا در یکی از زبان های رسمی کانادا ( انگلیسی یا فرانسوی ) را دارا باشند شانس قبولی خواهند داشت. متقاضیان مجرد 160 امتیاز و متقاضیان متاهل 170 امتیاز با توجه به سطح آشنایی با زبانهای رسمی کانادا کسب خواهند کرد. مزیت توانایی در صحبت به هر دو زبان انگلیسی و فرانسوی می تواند یک نکته مثبت برای موفقیت متقاضی باشد.

سابقه کاری

در سیستم امتیازدهی جدید برای سابقه کاری در کانادا برای افراد مجرد 70 امتیاز و برای افراد متاهل 80 امتیاز در نظر گرفته شده است. همچنین افرادی که دارای سابقه کاری در خارج از کانادا باشند می توانند تا 50 امتیاز دریافت نمایند.

سن

متقاضیان در محدوده سنی 20 تا 29 سال می توانند تا 100 امتیاز برای افراد مجرد و تا 110 امتیاز برای افراد متاهل دریافت کنند. محدوده سنی خارج از 20 تا 29 سال به تناسب امتیاز متفاوتی خواهند داشت.

پیشنهاد کاری معتبر از کانادا

افراد با دارا بودن پیشنهاد کاری از کانادا می توانند تا 600 امتیاز کسب نمایند. به منظور ساده سازی پروسه های بازار کار و کاهش زمان پروسه مورد نیاز برای کارفرما و کارمندان بالقوه، سیستم Labour Market Opinion به جای پروسه Arranged Employment Opinion استفاده می شود که به صورت کلی برای رسیدگی به درخواست ویزای کاری کانادا به کار می رود.

برای دریافت یک پیشنهاد کاری معتبر و دریافت امتیاز مربوطه، کارفرمای فرد متقاضی باید به سازمان منابع انسانی و توسعه مهارتی کانادا ثابت کند که استخدام یک کارمند خارجی تاثیر اقتصادی خنثی و یا مثبت بر روی بازار کار داخلی خواهد داشت.

منتخب شدن از یک استان PN Nomination

متقاضیان مهاجرت به کانادا از طریق تخصص که موفق به دریافت تاییدیه از یک استان شوند می توانند تا 600 امتیاز کسب نمایند.