تحصیل در هنگ کنگ

آخرین به روز رسانی: ۱۸ آبان ۱۳۹۷ 2,437 ۱۷ دیدگاه

تحصیل در هنگ کنگ

کشور هنگ کنگ به عنوان نقطه تلاقی فرهنگ شرق و غرب و همچنین ترکیبی از عناصر سنتی و ویژگیهای مدرن یکی از قدرتهای اقتصادی آسیا و به شمار می رود. تحصیل در هنگ کنگ نیز یکی از ایده آل ترین مقاصد برای دانشجویان بین المللی است تا فرهنگ غربی را در محیطی شرقی تجربه کنند. هنگ کنگ همچنین با دارا بودن ۳ دانشگاه در لیست ۵۰ دانشگاه برتر دنیا و ۳ دانشگاه دیگر در لیست ۳۰۰ دانشگاه برتر به عنوان یکی از ۱۰ شهر برتر برای تحصیل در دنیا محسوب می شود.

فرهنگ سنتی و معماری چینی به همراه آسمان خراش های مدرن در گوشه کنار این کشور بیانگر وجهه بین تحصیل در هنگ کنگالمللی هنگ کنگ به عنوان یکی از مراکز پیشرو در زمینه تجارت، امور مالی، بازرگانی و حمل ونقل در جهان است. هنگ کنگ همچنین با هدف تبدیل شدن به یکی از مراکز معتبر برای تحصیلات عالی در سطح بین المللی در صدد سرمایه گذاری گسترده در زمینه های آموزشی و گسترش زمینه های تحصیلی و تحقیقاتی است تا سهم قابل توجهی از دانشجویان بین المللی را به خود اختصاص دهد.

بسیاری از دانشگاه های هنگ کنگ به دنبال کسب اعتبار بین المللی برای جذب دانشجویان و اساتید ممتاز از سرتاسر جهان هستند. ترکیب این موضوع با سایر جاذبه های زندگی در هنگ کنگ مانند محیط چند فرهنگی و استفاده از زبان انگلیسی به صورت گسترده در زمینه تحصیلات عالی و تعاملات روزانه، تحصیل در هنگ کنگ را تبدیل به یک انتخاب جذاب برای بسیاری از دانشجویان که به دنبال تحصیل در یک مقصد آسیایی معتبر هستند، تبدیل کرده است.

 

دانشگاه های هنگ کنگ

تقریبا ۲۰ دانشگاه معتبر در برای تحصیل در هنگ کنگ وجود دارد که ۸ تای آن ها دولتی هستند. هر ۸ دانشگاه دولتی در هنگ کنگ برای بیشتر دوره ها از زبان انگلیسی برای تدریس استفاده می کنند و همه ی آن ها در سطح بین المللی شناخته شده هستند. معتبرترین دانشگاه این کشور در رنکینگ QS در سال ۲۰۱۵ دانشگاه هنگ کنگ University of Hong Kong است که در رتبه ۲۸ جهانی قرار دارد. دیگر دانشگاه های معتبر هنگ کنگ تحصیل در هنگ کنگعبارتند از دانشگاه علوم و تکنولوژی هنگ کنگ (Hong Kong University of Science and Technology (HKUST در رتبه ی ۴۰ و دانشگاه چینی هنگ کنگ Chinese University of Hong Kong با رتبه ۴۶ جهانی. همچنین دانشگاه سیتی هنگ کنگ City University of Hong Kong در رتبه ی ۱۰۸ و دانشگاه پلی تکنیک هنگ کنگ Hong Kong Polytechnic University با رتبه ی ۱۶۲ در بین ۳۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارند.

در رنکینگ دانشگاه های آسیا در سال ۲۰۱۵ هنگ کنگ صاحب ۴ دانشگاه در میان ۱۰ دانشگاه برتر است. دانشگاه هنگ کنگ دومین دانشگاه برتر آسیا و HKUST در جایگاه پنجم قرار دارد. همچنین در رنکینگ جهانی QS از نظر رشته تحصیلی هنگ کنگ یکی از پیشتازان جهانی در موضوعات مهندسی و فنی است.

 

دانشگاههای مورد تایید وزارت علوم در هنگ کنگ:

گروه الف (ممتاز)

 • City University of Hong Kong
 • The Hong Kong Polytechnic University
 • The Hong Kong University of Science and Tech
 • The Chinese University of Hong Kong
 • The University of Hong Kong

 

گروه ب (خوب)

 • Hong Kong Baptist University

 

دانشگاههای مورد تایید وزارت بهداشت در هنگ کنگ:

برای رشته های علوم پزشکی

 • The Hong Kong University of Science and Technology
 • The University of Hong Kong
 • (The Chinese University of Hong Kong (CUHK
 • City University of Hong Kong
 • The Hong Kong Polytechnic University
 • Hong Kong Baptist University
 • Lingnan University, Hong Kong

 

اخذ پذیرش برای تحصیل در هنگ کنگ

سال تحصیلی در هنگ کنگ شامل دو ترم است که ترم اول از اوایل سپتامبر تا اواخر دسامبر و ترم دوم از اواسط  ژانویه تا می است. مهلت زمانی اخذ پذیرش برای تحصیل در هنگ کنگ متفاوت است اما معمولاً برای دوره هایی که  از سپتامبر شروع می شوند بهترین زمان بین دسامبر و می سال قبل است.

متقاضیان دوره لیسانس باید تحصیلات متوسطه را با نمرات رضایت بخش پشت سر گذاشته باشند. دانشگاه های سراسری در هنگ کنگ انگلیسی تدریس می کنند و اثبات مهارت در انگلیسی برای افرادی که زبان مادری آنها انگلیسی نمی باشد اجباری است که از طریق ارائه مدرک IETS، TOFEL یا مدارکی از این قبیل انجام می شود.

پس از اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه های هنگ کنگ، دانشگاه برای درخواست ویزای دانشجویی شما اقدام میکند. شما باید فرم درخواست ویزا را همراه با مدارک شناسایی، مدارک تحصیلی و ریز نمرات و مدارک لازم برای اثبات تمکن مالی (از جانب خودتان یا شخصی که شما را حمایت مالی می کند) ارسال کنید. سازمان مهاجرت احتمالاً جزئیات محل سکونت شما در حین تحصیل در هنگ کنگ را طلب خواهد کرد بنابراین بهتر است پیشاپیش به فکر رزرو خوابگاه و یا کرایه خانه باشید. بیشتر ویزاها باید سالانه تمدید شوند و این کار باید حداقل ۴ هفته قبل از پایان ویزای آن سال انجام شود.

 

هزینه های زندگی و تحصیل در هنگ کنگتحصیل در هنگ کنگ

هزبنه ی تحصیل در هنگ کنگ بسته به نوع دانشگاه و رشته متغیر است. از می ۲۰۱۴، وب سایت دولتی StudyHongKong.edu.hk شهریه سالانه دانشگاه را برای اکثر رشته ها بین ۹۰,۰۰۰ تا ۲۶۵,۰۰۰ دلار هنگ کنگ تخمین می زند (بین ۱۱,۵۰۰ تا ۳۴۰۰۰ دلار آمریکا). هزینه اصلی دیگر اسکان است که برای زندگی در خوابگاه های دانشجویی بین ۱۵۰۰۰ تا ۴۵۰۰۰ دلار هنگ کنگ در سال می باشد (۲۰۰۰ تا ۶۰۰۰ دلار آمریکا). همچنین اجاره یک واحد مستقل بین ۹۶۰۰۰ تا ۱۸۰۰۰۰ دلار هنگ کنگ در سال (۱۲۶۰۰ تا ۲۳۰۰۰ دلار آمریکا) می باشد. هزینه های جانبی دیگر هم به صورت سالانه حدود ۷۰۰۰ دلار آمریکا محاسبه شده است. دانشگاه های هنگ کنگ برای پذیرش دانشجویان بین المللی بسیار مشتاق هستند و اغلب به دانشجویان مستعد کمک هزینه ی تحصیلی و بورسیه های متنوع ارائه می دهند.

 

بورسیه های دولتی که به متقاضیان بین المللی تحصیل در هنگ کنگ ارائه می شوند به شکل زیر است:

 • بورسیه Hong Kong Special Administrative Region Government Scholarship به ارزش ۸۰۰۰۰ دلار هنگ کنگ (حدود ۱۰۳۰۰ دلار آمریکا) در سال برای دانشجوبان غیر بومی
 • Self-financing Post-secondary Education Fund در مقطع لیسانس برای دانشجویان ممتاز
 • Hong Kong PhD Fellowship Scheme برای دانشجویان مستعد مقطع دکترا با حقوق سالانه ۲۴۰۰۰۰ دلار هنگ کنگ (حدود ۳۰۰۰۰ دلار آمریکا) تا ۳ سال

افرادی که مایل به ادامه تحصیل در هنگ کنگ هستند باید آگاه باشند که برای اخذ مجوز کار کردن به صورت پاره وقت محدودیت هایی وجود دارد. هرچند کارآموزی مرتبط با رشته تحصیلی در محوطه ی دانشگاه و مشاغل نیمه وقت در تعطیلات تابستانی بلامانع است. وقتی ویزای شما تایید شد یک نامه عدم ممانعت دریافت خواهید کرد که در آن، اطلاعات مربوط با نوع شغلی که درحین تحصیل در هنگ کنگ می توانید داشته باشید، توضیح داده شده است.

تماس با ما

شماره تماس: (ساعات پاسخگویی از ۱۰ صبح تا ۵ بعد از ظهر):
۰۲۱-۸۸۶۱۹۳۱۰     ۰۲۱-۸۸۶۱۹۳۷۷     ۰۲۱-۸۸۰۳۷۸۶۳
"مشاوره حضوری فقط با تعیین وقت قبلی امکان پذیر است"

در صورت تمایل برای بررسی شرایط خود می توانید فرم مشاوره را تکمیل نمایید


شاید این مطالب هم برایتان جالب باشد:


نظرات و سوالات کاربران

 1. Praim گفت:

  سلام خسته نباشید.
  میشه با مدرک دیپلم برای کارشناسی اقدام کرد؟

  1. سلام
   اگر دیپلموتون ۱۲ ساله باشه میتونید

 2. hadi گفت:

  سلام خسته نباشید.
  من کارشناسیمو عمران خوندم در تبریز.
  معدلم ۱۵، و تافل ۹۵ دارم.
  برای ارشد میخواستم بخونم.
  میشه بگید احتمال گرفتن پذیرش چقدره؟
  و اینکه اگه بخوام از دانشگاه هنگ کنک پذیرش بگیرم بدون بورسیه، چقد باید هزینه کنم( اگه خوابگاه بگیرم)؟
  احتمال گرفتن بورسیه چقدره؟

  1. سلام
   مدرک زبانتون خوبه. اما معدل ۱۵ پایینه. در یه سری دانشگاههای متوسط میتونید اقدام کنید.
   میانگین شهریه ها سالی ۵۰۰۰ دلار است .

 3. داود براهویی گفت:

  سلام خسته نباشید
  من برنامه نویسی میخونم ایا بدون مدرک دانشگاهی میشه در اموزشگاه های اروپا در زمینه ی برنامه نویسی تحصیل کرد کجا از همه جا بهتره و شرایطش چیه

 4. نرم افزار حسابداری شرکتی گفت:

  مطلب بسیار خوبی بود.ممنون

نمایش بیشتر ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *