تحصیل پزشکی در چین

آخرین به روز رسانی: ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ 30,527 ۲۷۶ دیدگاه

تحصیل پزشکی در چین

تعداد متقاضیان بین المللی تحصیل پزشکی در چین در سالهای اخیر با رشد بی نظیری همراه بوده است. همچنین شایان ذکر است که در آخرین لیست منتشر شده از سوی وزارت بهداشت در سال ۱۳۹۶ ، تعداد ۲۶ دانشگاه معتبر در کشور چین که جز ۷۰۰ دانشگاه برتر دنیا شناخته شده اند، مورد تایید ایران قرار گرفته اند و مدارک صادره از چین برای دانشجویان سال تحصیلی ۲۰۱۸-۲۰۱۹ به بعد قابل ارزشیابی می باشد.

درباره چین بیشتر بدانید

تحصیل پزشکی در چین

جمهوری خلق چین کشوری در شرق قاره آسیاست که با نزدیک به ۱٫۵ میلیارد نفر سکنه، پر جمعیت ترین کشور دنیاست و توسط نظام تک حزبی کمونیست چین اداره می شود. چین دارای ۲۲ استان و ۵ منطقه خودمختار است که به واسطه همین وسعت سرزمینی، چهارمین کشور پهناور دنیا است. دین اقلب مردم چین، بودایی و تائویی است و درصد بسیار کمی هم مسیحی و مسلمان هستند. زبان رسمی چین، گویش ماندارین است و شهرهای شانگهای، پکن، هنگ کنگ، تیانچین، ووهان و گوانگ ژو، بزرگترین و مهمترین شهرهای چین هستند.

چین بزرگترین سیستم آموزشی جهان

سیستم آموزشی چین با اینکه دارای شهرت خوبی است اما در عین حال یکی از چالش برانگیزترین و رقابتی ترین سیستم های آموزشی دنیاست. سیستم آموزش و پرورش چین به سه سال مهد کودک، شش سال ابتدایی و سه تا شش سال تحصیلات متوسطه تقسیم می شود. کودکستان ها و مدارس ابتدایی عموما توسط دولت یا شرکتهای خصوصی اداره می شوند و از سال ۱۹۸۶ افراد، حق ۹ سال تحصیل شامل شش سال ابتدایی و سه سال متوسطه را دارند.

نظام دانشگاهی چین با حدود ۳۷ میلیون دانشجو و بیش از ۱۰۰۰ دانشگاه، بزرگترین سیستم آموزشی جهان است و در عین حال بیشتر از هر کشوری و در حدود ۷۰۰٫۰۰۰ نفر از شهروندانش هم در سطح بین المللی تحصیل می کنند و دانشگاه های خصوصی چین نیز عموما بصورت زیر شاخه دانشگاه های دولتی فعالیت می کنند.

دولت چین طی سالهای اخیر برنامه ریزی های گوناگونی را جهت بالا بردن سطح دانشگاه های خود و جذب دانشجویان خارجی بکار برده است و طبق برآوردهای دولت چین نتظار میرود که تا سال ۲۰۲۰ پذیرای ۵۰۰٫۰۰۰ دانشجوی خارجی در این کشور باشند. تحصیل در دانشگاه های چین عموما به زبان چینی است و در حدود ۶۰ دانشگاه نیز دروس به زبان انگلیسی دوره ارائه میدهند، که نکته مثبت آن، عدم نیاز به ارائه مدرک زبان انگلیسی برای دانشجویان خارجی است.

 

شرایط تحصیل پزشکی در چین

تحصیل پزشکی در چین

 دانشجویان خارجی می توانند در دوره های MBBS (پزشکی ) تحصیل کنند. تحصیلی پزشکی در چین ۶ سال به طول می انجامد، که شامل ۴ سال دوره آموزشی و ۲ سال کارآموزی در بیمارستانهای وابسته به دانشگاه و مراکز پزشکی است. دوره های پزشکی در چین در ماه سپتامبر ( انتهای شهریور ) آغاز و تا ماه ژوئن و جولای (خرداد و تیر) سال بعد ادامه دارند. البته بهترین زمان اقدام برای پذیرش در چین بین ماههای بهمن تا اردیبهشت هر سال است.

وزارت آموزش و پرورش چین ۴۵ دانشگاه را در سال ۲۰۱۸ برای تحصیل رشته های پزشکی و دندانپزشکی به زبان انگلیسی برای دانشجویان خارجی در نظر گرفته است. البته این تعداد به نسبت سال ۲۰۱۴ که ۵۲ دانشگاه بود کاهش پیدا کرده است که این خود به تنهایی گواهی است بر ارزیابی و سختگیری دولت چین بر دانشگاههایی است که خواستارجذب متقاضیان بین المللی هستند. مدارک پزشکی در چین، توسط شورای پزشکی چین تایید می شود که بسیاری از آنها مورد تایید سازمان بهداشت جهانی نیز می باشند.

بر اساس رتبه بندی سایت معتبر CUCAS  در سال ۲۰۱۸ از بین کالج ها و دانشگاه هایی که رشته پزشکی و دندانپزشکی برای دانشجویان بین المللی ارائه میدهند، ۱۰ دانشگاه برتر پزشکی و دندانپزشکی چین شامل دانشگاه های زیر است:

 • Peking Union Medical College
 • Capital Medical University
 • Southern Medical University
 • Beijing University of Chinese Medicine
 • Tianjin Medical University
 • Harbin Medical University
 • China Pharmaceutical University
 • Shanghai University of Traditional Chinese Medicine
 • Nanjing Medical University
 • China Medical University

شایان ذکر است که، با وجود اینکه در دانشگاه ها، دروس به زبان انگلیسی تدریس می شود اما برای بسیاری از برنامه های تحصیلی و  ارتباط با بیماران در طول ۲ سال کارآموزی، نیاز به آشنایی و تسلط به زبان چینی و مدرک HSK  نیز می باشد که البته برای تحصیل در بعضی دانشگاه ها نیز، داشتن این مدرک الزامی است.

نکته: البته که متقاضیان خارجی از بدو شروع در رشته های انگلیسی زبان نیاز به ارائه مدرک زبان چینی ندارد و این مهارت از سال اول (همان طور که در ایران زبان انگلیسی جز واحد های درسی است) به صورت سیکل کاملا منطقی به تمام دانشجویان خارجی ارائه میشود. مخصوصا در رشته های پزشکی به منظور کار در بیمارستان در سالهای آخر انتظار میرود که دانشجو طی ۴ سال به زبان چینی مسلط شود.

 

تحصیل پزشکی در چین بدون آزمون ورودی و مدرک زبان

تحصیل پزشکی در چین

خوشبختانه تحصیل پزشکی در چین تا کنون بدون نیاز به آزمون ورودی امکان پذیر بوده است و امیدورایم این روند در سال های آتی ادامه پیدا کند. همچنین ما در گروه مشاوران امیدار طی ۸ سال گذشته، توانسته ایم تعداد زیادی از متقاضیان ایرانی را در رشته ی پزشکی پذیرش کنیم. اما این به این معنا نیست که متقاضی با هر شرایط میتواند وارد این رشته ها شود. آنچه بسیار اهمیت دارد ابتدا سن متقاضی (ترجیحا زیر ۳۰ سال) و نمرات دروس اصلی (زیست، شیمی، ریاضی، فیزیک و زبان انگلیسی) است که تعیین تایید در پذیرش و یا رد شدن درخواست متقاضی میشود.

درباره دوره های پیش پزشکی  Pre-sessional course

دوره های پیش پزشکی چین در برخی دانشگاهها بصورت کاملا اختیاری برگزار میشود. در این دوره ها که عموما در ماه های اسفند و فروردین آغاز میشوند دانشجو ۱ ترم پیش از شروع دوره اصلی وارد چین می شود و در طی ۵ ماه  مشغول به تحصیل دروس اصلی و پیش نیاز همچون زیست، شیمی، زبان انگلیسی و زبان چینی می شود. این دوره ها برای متقاضیان ایرانی مزایا فراوانی دارد و در سالهای اخیر نیز مشاهده شده که دانشگاهها اولویت ویژه ای برای جذب این متقاضیان قائل شده اند. اگر شما در این فکر هستید که کدام دانشگاه و رشته برایتان مناسب است و یا نیاز به گذراندن دوره های پیش دندانپزشکی دارید حتما با ما در گروه مشاوران امیدار تماس بگیرید.

در ادامه جدیدترین لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در سال ۲۰۱۹، که رشته پزشکی و دندانپزشکی ارائه می دهند نیز در زیر آمده است:

» مطلب مرتبط: لیست دانشگاههای مورد تایید وزارت بهداشت

 

هزینه های زندگی و تحصیل در چین، مقرون به صرفه تر از هر جای دیگر

تحصیل پزشکی در چین

با توجه به وسعت زیاد سرزمینی چین و دانشگاه های فراوان در شهرهای مختلف آن نمیتوان برآورد دقیقی از هزینه های زندگی و تحصیل در آن بدست آورد، اما چیزی که مسلم است اینکه هزینه های زندگی و تحصیل در چین به نسبت بسیاری از شهرها و دانشگاه های دیگر دنیا، ارزان تر است. در ادامه برآورد قیمتی از هزینه های تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در چین و همچنین هزینه های زندگی در چین را بررسی میکنیم.

شهریه دانشگاه ها و هزینه های خوابگاه

طبق جدیدترین آمار سال ۲۰۱۸، متوسط شهریه ی سالیانه دانشگاه های پزشکی به زبان انگلیسی بین ۵٫۰۰۰ تا ۶٫۰۰۰ دلار در سال است. این مبلغ به یوان از دانشجو ها دریافت میشود و معادل آن تقریبا بین ۳۵٫۰۰۰  الی ۴۰٫۰۰۰ یوان خواهد بود. شهریه دانشگاه در ابتدای هر سال تحصیلی و پیش از آغاز دوره به صورت یکجا دریافت میشود، همچنین شهریه دوره های پیش پزشکی معمولا نصف هزینه ی یک سال تحصیل است.

اکثر دانشگاه ها برای دانشجویان خارجی، خصوصا تازه واردها، خوابگاه تدارک دیده اند. این خوابگاه ها معمولا امکاناتی همچون تخت خواب، میز تحریر، کمد لباس، تهویه سرد و گرم و سایر امکانات رفاهی را دارا میباشد. هزینه های هر ماه اسکان در خوابگاه بین ۹۰۰ الی ۱٫۲۰۰ یوان است که هر ۶ ماه یکبار از دانشجو در ابتدا دریافت میشود. دانشجویان همچنین می توانند با کسب مجوز از اداره مهاجرت و اتباع خارجی، در خارج از دانشگاه نیز زندگی کنند.

هزینه زندگی

میانگین هزینه های زندگی در شهر پکن که یکی از گرانترین شهرهای چین است بین ۱٫۰۰۰ تا ۱٫۲۰۰ دلار در ماه است. اما از آنجایی که شهرهای دانشجویی به نسبت از مراکز تجاری چین فاصله دارند هزینه های زندگی نیز در آنها کمتر است. میانگین هزیه زندگی برای یک دانشجو در شهرهایی مثل شیان، شاندوگ، هاست و .. بین ۴۰۰ الی ۵۰۰ دلار در ماه با احتساب هزینه ی خوابگاه است. نکته قابل ذکر اینکه دانشجویان خارجی در حین تحصیل مجاز به کار نمی باشند.

بورسیه و کمک هزینه در چین

دولت چین بمنظور جذب دانشجویان برتر از سرار دنیا، طرحی برای بورسیه تحصیلی، جهت تامین مالی کامل یا بخشی از هزینه های تحصیل در مقطع کارشناسی، ارشد و تحصیلات تکمیلی را فراهم نموده است، اکثر این بورسیه ها برای متقاضیانی است که مدارک علمی فوق العاده، تسلط به زبان انگلیسی . سن متناسب و سایر شرایط دوره مد نظرشان دانشگاه را برآورده میکنند. متاسفانه برای دوره های پزشکی و دندانپزشکی در چین برای متقاضیان امکان بورس وجود ندارد.

» مطلب مرتبط: تحصیل در چین

» مطلب مرتبط: دندانپزشکی در چین

 

مدارک لازم تحصیل پزشکی در چین

تحصیل پزشکی در چین

تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی در چین بدون آزمون ورودی و نیاز به ارائه مدرک زبان انگلیسی است و برای متقاضیان ایرانی داشتن مدرک پیش دانشگاهی در یکی از شاخه های نظری – تجربی یا ریاضی الزامی است.

متقاضیان تحصیل در دانشگاه های چین، ابتدا باید از یک دانشگاه پذیرش بگیرند، سپس با مراجعه به نزدیکترین سفارت چین، درخواست ویزای دانشجویی (X-VISA) را بدهند.

 ویزای تحصیلی به دو نوع  X1(برای اقامت بیش از ۱۸۰ روز) و X2 (برای اقامت کمتر از ۱۸۰ روز) تقسیم می شوند که اعتبار ویزاها تا ۹۰ روز پس از صدور می باشد و هزینه صدور ویزا بین ۱۰۰ تا ۱۴۰ دلار است.

مدارک لازم جهت دریافت ویزای دانشجویی

 • گذرنامه معتبر
 • فرم درخواست ویزای دانشجویی
 • عکس پرسنلی
 • اصل و کپی فرم پذیرش دانشگاه
 • تکمیل فرم های JW201  وJW202  (فقط برای ویزای X1) است.

 

پیشنهاد مشاور

تحصیل پزشکی در چین

جمعبندی کلی از مطلب حاضر رو به صورت فهرستی در زیر قرار میدهیم  تا با استفاده از موارد کلیدی به یک نتیجه گیری درباره تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چین برسیم:

مزایای تحصیل پزشکی در چین

 • شهریه ی ارزان در مقایسه با سایر کشورها
 • بدون نیاز به شرکت در آزمون ورودی
 • هزینه ی زندگی مقرون به صرفه
 • تحصیل به زبان انگلیسی
 • دانشگاههای معتبر در سطح جهانی
 • دوره های پیش پزشکی اختیاری
 • ویزای مطمئن و سریع

معایب تحصیل در چین

 • پذیرش های رقابتی و محدود
 • نیاز به یادگیری زبان چینی در طول(برای ۲ سال آخر)
 • فرهنگ وآداب و روسوم متفاوت

همیشه اخذ مدرک پزشکی از کشوره های درجه یک دنیا مثل آمریکا، کانادا، انگلستان بهترین انتخاب هر متقاضی تحصیل در رشته ی پزشکی است اما این امر مستلزم صرف هزینه های سرسام آور و همچنین زمان طولانی است. از طرفی تحصیل در کشورهای نه چندان سطح بالای اروپایی همچون: مجارستان، روسیه، جمهوری چک و .. که از سسیتم آموزشی نه چندان خوبی برخوردار هستند،

متقاضی باید با پشت سرگذاشتن دوره های پیش پزشکی غیر ضروری و صرف زمان و هزینه زیاد وارد دانشگاه شود. با توجه به بررسی اجمالی مزایا و معایب تحصیل پزشکی در چین حتما تا الان به این جمع بندی رسیده اید که دانشگاه های چین در حال حاضر در دسترس ترین و واقع بینانه ترین گزینه ی پیش روی متقاضیان رشته های پزشکی در خارج از کشور است.

تماس با ما

شماره تماس: (ساعات پاسخگویی از ۱۰ صبح تا ۵ بعد از ظهر):
۰۲۱-۸۸۶۱۹۳۱۰     ۰۲۱-۸۸۶۱۹۳۷۷     ۰۲۱-۸۸۰۳۷۸۶۳
"مشاوره حضوری فقط با تعیین وقت قبلی امکان پذیر است"

در صورت تمایل برای بررسی شرایط خود می توانید فرم مشاوره را تکمیل نمایید