شهرهای دانشجویی هند

آخرین به روز رسانی: ۱۸ آبان ۱۳۹۷ 1,316 بدون دیدگاه

شهرهای دانشجویی هند

در اینجا به بررسی شهرهای دانشجویی هند خواهیم پرداخت:

بمبئی

شهرهای دانشجویی هند

بمبئی نام قدیمی این شهر است. نام جدید آن مومبای (انگلیسی: Mumbai مراتی:मुंबई) است که مرکز ایالت ماهاراشترا و از مهم‌ ترین شهرهای هند است.

در زبان هندی بمبئی به معنای ساحل خوب است. این نام در زمان استعمار پرتغالی ها برای این شهر انتخاب شد. اما در سال ۱۹۹۶ نام این شهر به «مومبای» تغییر یافت که در واقع نام یکی از خدایان زن هندی است. اما کما کان در خارج از هند، این بندر بزرگ همچنان به بمبئی معروف است.

بمبئی با جمعیتی بالغ بر ۲۱ میلیون نفر و وسعتی برابر ۶۰۳ کیلومتر مربع و در لیست یکی از چهار شهر بزرگ و پرجمعیت کشور هند قرار دارد. بمبئی از نظر جغرافیایی در غرب کشور هند در ساحل دریای عرب واقع شده ‌است. بمبئی پایتخت تجاری و جز یکی از شهرهای مهم و پرجمعیت هند به شمار می‌رود.

شهر بمبئی عظیم ترین بندر مبادلاتی-بازرگانی هند در ساحل غربی این کشور می باشد. بمبئی به عنوان مرکز بانکداری، مبادلات مالی و ارزی، صنعت عظیم کشتی سازی هند در سطح دنیا شناخته شده است. این شهر به عنوان شاهراه ارتباطی هند با جهان عرب و ایران می باشد. بخصوص بعد از استقلال هند از استعمار انگلیس تمرکز امور اقتصادی و تجاری برای بمبئی بخاطر موقعیت استراتژیک این شهر بیشتر شده است. نا گفته نماند که بندر بمبئی بعنوان مرکز بزرگترین تولید کنندگان پارچه های پنبه ای و فیلم های سینمائی در منطقه شبه قاره هند است و از این نظر به «بالیود» نیز شهرت دارد.

» مطلب مرتبط: تحصیل در هند

دانشجویان ایرانی

طبق آخرین امار بدست آمده از سر کنسولگری ایران در بمبئی در حال حاضر بیش از ۴۰۰۰۰ دانشجوی ایرانی که اغلب در شهر پونا واقع در ۱۵۰ کیلومتری شهر بمبئی مشغول به تحصل هستند. شهر پونا به دلیل آب و هوای معتدل و مطلوب و همچنین سابقه حضور ایرانیان در پونا اکثر دانشجویان ایرانی جذب دانشگاه های این شهر می‌شوند که در سالهای اخیر سیر صعودی قابل توجهی را شاهد هستیم.

دانشگاه بمبئی ( University of Mumbai)

شهرهای دانشجویی هند

MU نام اختصاری دانشگاه بمبئی است که یک دانشگاه دولتی واقع در ایالت ماهاراشترا هند می باشد. اکثر کالج های شهر بمبئی که در چهار منطقه ساحلی در ماهاراشترا گسترده شده اند وابسته به دانشگاه بمبئی هستند. این دانشگاه ارائه دهنده تمامی مقاطع تحصیلی از دیپلم تا دکترا در اکثر رشته های تحصیلی می باشد.

دانشگاه بمبئی موفق به اخذ رتبه پنج ستاره توسط شورای ملی ارزیابی و اعتبار کشور هند شده است و در سال ۲۰۱۰، این دانشگاه در رتبه ۴۵۱ را در میان ۵۰۰ دانشگاه جهان برتر جهان را بدست آورد.

پردیس های دانشگاه بمبئی

پردیس Kalina

این دانشگاه بزرگ واقع در Kalina، Santacruz در حومه بمبئی است. در برنامه تحقیق و توسئه مدیریتی این دانشگاه نزدیک به ۲۳۰ هکتار (۹۳۰٫۰۰۰ متر مربع) برای توسعه رشته ها در آینده در نظر گرفته شده است. بخش های مختلفی برای ارائه دوره های مختلف در زمینه های علم، فن آوری، تجارت و علوم انسانی در آن قرار دارد. با این حال، تمام دانشکده مهندسی وابسته به دانشگاه خصوصی بمبئی می باشد.

لیست مراکز و مؤسسات واقع در پردیس Kalina:

 • مرکز ملی برای علوم نانو و فناوری نانو – مرکز تحقیقات
 • گروه بیوفیزیک، تنها بخش از نوع خود در غرب هند.
 • مرکز ابزار دقیق منطقه ای غرب (WRIC) ، پژوهش و امکانات آموزشی برای مهندسی ابزار دقیق و علوم
 • خانه معاینه، همچنین به عنوان مهاتما باهاوان ” Jyotirao Phule” شناخته می شود. این خانه دفتر کنترل امتحانات است.
 • موسسه Garware آموزش و توسعه شغلی. دوره های مختلف از جمله در رونویسی پزشکی و رشته های مدیریت مانند مدیریت بازرگانی، داروسازی مدیریت کشاورزی و مدیریت گردشگری ارائه می دهد.
 • کتابخانه جواهر لعل نهرو
 • Alkesh دینش مودی. موسسه مطالعات مالی و مدیریت گروه بمبئی
 • گروه مطالعات علوم. انجام دوره های آخر هفته بسیاری از شاگردان از جمله نجوم، اختر فیزیک، گیاه و حیوانات طبقه بندی، سرگرمی روباتیک
 • موزه سکه شناسی . نمایش ارز از نقاط مختلف جهان و متعلق به دوره های مختلف از زمان.
 • موسسه آموزش از راه دور (IDE). آموزش از راه دور دوره های آموزشی در علوم انسانی، علوم، تجارت، علوم کامپیوتر و فن آوری اطلاعات
 • مرکز مطالعات آفریقا
 • مرکز مطالعات دوراسیا
 • باغ رز شامل بیش از صد رقم گل رز.

پردیس Ratnagiri

یک سری دوره ها در این کمپس ارائه می شود که در شهر Ratnagiri واقع شده است.

فورت پردیس

مراکز بخش اداری دانشگاه که در معماری سبک گوتیک ساخته شده است واقع در پردیس اصلی در فورت، در نزدیکی انتهای جنوبی شهر بمبئی است . برج ساعت Rajabai، در محوطه این پردیس قرار دارد.

 

بنگلور

بنگلور( انگلیسی: Bengaluru ، نام سابق Bangalore ) نام قدیمی این شهر می باشد و نام جدید آن بنگالورو است. شهر بنگلور مرکز ایالت کارناتاکا واقع در فلات دکن با جمعیتی بیش از ۱۱ میلیون نفر و مساحت ۷۴۱ کیلومتر مربعی از دیگر کلان شهر های هند محسوب می شود. بنگلور بیشترین مراکز فن آوری اطلاعات هند از قبیل شرکت های چند ملیتی و برون سپاری بین المللی را در خود جای داده است. آب و هوای خوب و طبیعت زیبا بنگلور را به “Garden city” یا “شهر باغ” مشهور ساخته است.

شهرهای دانشجویی همد

مزایای شایان ذکر شهر بنگلور؛

 • امنیت اجتماعی بسیار بالا
 • مردمی با فرهنگ و خون گرم
 • آب و هوای خوب، معتدل و پاک
 • تعداد زیاد دانشجویان بین المللی
 • دانشگاه های با قدمت بالا، معتبر و ممتاز
 • دارا بودن امکانات زیر بنایی عالی در زمینه‌های آموزشی و پژوهشی
 • تمرکز صنعت نرم‌افزار، علوم پزشکی و همچنین مرکز فناوری اطلاعات در هند
 • قرار گرفتنِ بنگلور بر سر شاه راه های ارتباطی‌ِ مهم‌ِ هند اهمیت و اعتبار آن را دو چندان ساخته است

دانشگاه ها و مراکز علمی

بنگلور یکی ار مهمترین مراکز دانشگاهی هند می باشد که با دارا بودن ۴ دانشگاه مادر و ۷۵ کالج ، سالانه پذیرای تعداد زیادی دانشجوی بین المللی می باشد. دانشگاه بنگلور با قدمت بیش از ۱۲۰ سال(تاسیس ۱۸۸۶ میلادی) توانسته با رشد قابل توجه مراکز تحصیلات تکمیلی زیر مجموعه خود در طی سالهای اخیر تبدیل به یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه های آسیا شود.

در شهر بنگلور ۴ دانشگاه مادر وجود دارند که در زمینه‌های مختلف که هر کدام از آنها مسئولیت گرایشهای زیر نظر خود را به عهده داشته و کاملاً از همدیگر مستقل عمل می‌نمایند، فعالیت می کنند که عبارتند از:

دانشگاه بنگلور

شهرهای دانشجویی هند

برای رشته‌های علوم پایه (BSc/MSc/BA/BCA/MCA/BBM/MBA)  مانند: فیزیک، ریاضی، مدیریت و بازرگانی، علوم کامپیوتر/کامپیوتر    کاربردی، هنر و …

دانشگاه علوم کشاورزی بنگلور

در بنگلور تعداد زیادی دانشجوی ایرانی تحصیل می‌کنند. بعد از پونا بیشترین تعداد دانشجویان ایرانی در این شهر مشغول به تحصیل هستند.

دانشگاه راجیو گاندی

برای رشته‌های پزشکی (MBBS/BDS/BPharm) مانند: پزشکی عمومی، دندانپزشکی، داروسازی، پرستاری و …

دانشگاه VTU

( یا Visweshwaraiah Technological University متولی کلیه
دانشکده‌های مهندسی مستقر در شهر بلگام)برای رشته‌های مهندسی (BArch/BE) مانند: مهندسی برق و الکترونیک، مخابرات، کامپیوتر، علوم(فناوری)اطلاعات، عمران و … بعلاوه رشته   مهندسی معماری.

میسور

شهرهای دانشجویی هند

میسور (انگلیسی : Mysore ) در فاصله ۱۴۰ کیلومتری جنوب شرقی بنگلور، و به عنوان زیباترین شهر این ایالت و در رتبه سومین شهر بزرگ ایالت کارناتاکا در کشور هند قرار دارد. میسور با مساحتی معادل ۱۲۸ کیلومتر مربع و جمعیتی بالغ بر ۸۰۰٬۰۰۰ نفر در ارتفاع ۷۶۳ متری از سطح دریا واقع شده‌ است.

میسور با مناظر زیبا و طبیعت سر سبز به منطقه ای دیدنی تبدیل شده است به طوری که بسیار از افراد برای گذراندن آخر هفته های خود به این شهر سفر می کنند. آب و هوای این شهر به ندرت تغییر میکند و دما در بیشتر ماه های سال مشابه هوای بهار در ایران می باشد. در ماه های “ژوئن” تا “نوامبر” هوا بیشتر بارانی و ابری می باشد. “دسامبر” تا “فوریه” کمی سرد و “مارس” تا “ژوئن” نیمه گرم می باشد و دمای هوا بین ۲۵-۳۰ درجه می باشد.

دانشگاه ها و مراکز علمی

رشته‌های غیر پزشکی:

معتبرترین و مهمترین مرکز دانشگاهی در میسور دانشگاه میسور است. این دانشگاه جزء دانشگاه‌های پنج ستاره هند است که در سال ۱۹۱۶ میلادی تاسیس شده است. دانشگاه میسور در تمامی رشته‌ها در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می‌پذیرد و صرفا دوره‌های کارشناسی آن در کالجهای وابسته به دانشگاه برگزار می‌گردد.

به غیر از مرکز اصلی دانشگاه، کالجهای زیر مجموعه و وابسته به دانشگاه در مقطع کارشناسی نیز در بسیاری از رشته‌ها از نظیر بیوتکنولوژی ، مدیریت بازرگانی، کامپیوتر ، تغذیه و کنترل بهداشتی مواد غذائی ، علوم اجتماعی ، حقوق و سایر رشته‌ها دانشجو می‌پذیرند.

علاوه بر آن میسور دارای چندین مرکز تحقیقاتی معتبر و مهم از جمله «سی–اف–تی–آر–آی» CFTRI ( مرکز تحقیقات تکنولوژی غذائی هند)  مرکز تحقیقات ابریشم و مرکز تحقیقات گفتار درمانی و شنوائی سنجی نیز می‌باشد که این مراکز عموما برای مقاطع دکتری دانشجو می‌پذیرند.

رشته‌های پزشکی:

رشته‌های پزشکی در کالجهای شهر میسور به طور مستقیم زیر نظر دانشگاه مادر و معتبر دانشگاه راجیو گاندی «Rajive Gandhi university of Healthشهرهای دانشجوی هند sciences» اداره می‌شوند.

در شهر میسور سه کالج وابسته به این دانشگاه وجود دارند که به شرح زیر می باشند:

 1. کالج «فاروقیه»: که در رشته‌های داروسازی و دندانپزشکی دانشجو می پذیرد. گفتنی است راه اندازی دوره کارشناسی ارشد در آینده‌ای نزدیک در دستور کار این کالج قرار دارد.
 2. کالج «ج – اس – اس»( JSS) که در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، دارو سازی، پرستاری، بینائی سنجی و شنوائی سنجی دانشجو می پذیرد.
 3. کالج شاراداویلاسا  که در رشته داروسازی فعالیت می‌کند.

رشته‌های مهندسی:

درمقاطع کارشناسی میسور دارای کالجهای معتبری همچون: SJCE , Maharaga ,NIE, JSS می‌باشد که تقریبا اکثر رشته‌های مهندسی و همچنین کارشناسی علوم پایه را شامل می‌شوند. رشته‌های « کامپیوتر، مهندسی عمران، بیوتکنولوژی، الکترونیک ، مکانیک و کارشناسی علوم در رشته‌های ، بیوتکنولوژی، مدیریت و کامپیوتر » از جمله رشته‌های دانشگاهی هستند که کالج های فوق برای آنها دانشجو می پذیرند.

 

پونا

شهرهای دانشجویی هند

پونه ( تلفظ: /puɳeˑ/) یا پونا از نظر طبقه بندی کلان شهر‌های هند در رتبه هشتم قرار دارد و نیز در ایالت ماهاراشترا ( استانی که شهر پونا در آن قرار دارد) بعد از کلان شهر بمبئی به عنوان دومین شهر بزرگ محسوب می‌‌شود.موقعیت جغرافیایی پونا در ۱۶۰ کیلومتری شرقی‌ بمبئی و در پس یک رشته کوه و فلات دکن واقع شده است.

در گویش محلی نام این شهر به صورت پونه بیان می‌‌شود که در واقع در سالهای اخیر به عنوان نام رسمی‌ این شهر مورد قبول عموم مردم قرار گرفته است. از طرفی‌ در زبان انگلیسی پونا بیان می‌‌شود که از زمان استعمار انگلیسی ها بر هند به جای مانده و در مواردی به خصوص نام شرکت‌ها و مراکز تجاری که قبل از آن به ثبت رسیده از نام پونا استفاده می شود.

دانشکاه ها و مراکز علمی پونا

شهر پونا امروزه بعنوان یکی از پر اهمیت ترین شهرهای دانشجویی هند به شمار می‌رود و مرکز علمی و تحصیلی ایالت ماهاراشترا می‌باشد. به خاطر این موضوع هندیان خود پونا را «آکسفورد شرق» یا «آکسفورد هند» می‌خوانند. حتی هندی‌ها مدعی آن هستند که این شهر بزرگترین شهر دانشجویی دنیاست.

پونا با بیش از ۱۲۰۰ کالج از جمله دانشگاه‌های معروفی چون دانشگاه پونا، ، کالج فرگوسن ، بهاراتی ودیاپت و سیمباسیز کالج و دیگر مراکز علمی و آموزشی که در لیست معتبر ترین مراکز علمی و دانشگاهی هند می‌باشند از جمله شهر های دانشجویی هند می باشد. این شهر نه‌ تنها پذیرای دانشجویان هندی از اقصا نقاط این کشور است، بلکه دانشجویان خارجی را نیز به ویژه از کشورهایی نظیر ایران، ، کشورهای عربی ، کره جنوبی ، مالزی ، اندونزی، تایوان و برخی کشورهای آفریقایی را در خود جای داده است. دانشگاه پونا یکی از دانشگاه‌های معتبر هند و از دانشگاه‌های برتر از لحاظ پذیرش دانشجویان بین المللی در این کشور می‌باشد. از دیر باز ایرانیان زیادی از این مراکز تحصیل کرده اند و هم اکنون بالغ بر بیش از ۴۰۰۰ دانشجوی ایرانی تنها در این دانشگاه مشغول به تحصیل می‌باشند. بیشترین تعداد دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در خارج از کشور در این شهر می باشند.از جمله دانشگاههای خصوصی با سطح علمی، آموزشی و رفاهی بالا در شهر پونا می توان به دانشگاه های زیر اشاره کرد:

 • Bharaty Vidya Peth Deemed University
 • Symbiosys Deemed University

ویژگیهای مثبت پونا

شهرهای دانشجویی هند

 1.  تشابه بالا از نظراقلیمی و آب و هوایی با ایران
 2.  حضور مشاور و همکاران موسسه ما در شهر پونا امکان هر گونه حمایت از دانشجویان را فراهم ساخته
 3. آشنایی نسبتا بالا مردم پونا و استفاده از زبان انگلیسی به واسته وجود دانشجویان بین المللی متعدد و مراکز توریستی (از جمله معبد اوشو در پونا) خود باعث تسهیل امور معیشتی دانشجویان ایرانی در ارتباط و زندگی روزمره در این شهر شده است
 4. از دیگر ویژگیهای بارز شهر پونا به عنوان یک شهر با استاندارد های نسبتا مناسب برای ادامه تحصیل میتوان به تعداد بالای دانشجویان بین المللی، معتدل بودن آب و هوا در طی سال و از همه مهم تر وجود دانشگاههای با رتبه بالا در هند در زمینه جذب دانشجویان خارجی نظیر دانشگاه پونا (مقام اول جذب دانشجویان خارجی در هند با بیش از ۱۰۰۰۰ دانشجو در سال تحصیلی ۲۰۰۶-۲۰۰۷) اشاره کرد

 

چندیگر

چندیگر (به انگلیسی: Chandigarh) در فاصله ی۲۶۰ کیلو متری از دهلی قرار دارد و دمای هوا در این شهر به حداکثر ۴۵ درجه سانتی گراد در تابستان و حداقل۲ درجه سانتیگراد در زمستان می رسد. چندیگر با جمعیت ۱ میلیون نفری مرکز دو ایالت بزرگ پنجاب و هاریانا در هند است. نام چندیگر از معبد قدیمی چندی یا «چندی مندیر» گرفته شده و به معنی «قلعه چندی» است. گاهی اوقات این شهر با نام «شهر زیبا» نیز خوانده می‌شود.

سه ماه از سال شهر چندیگر هوای بارانی (Monsoons) و کاملاً گرم و مرطوب را تجربه می کند. آغاز هوای گرم از پایان ماه مارچ می باشد و در ماه های می و ژوئن به گرمترین حد خود می رسد و تا اوایل ماه سپتامبر گرم و مرطوب است. هوای سرد از ماه نوامبر شروع شده و تا ماه فوریه ادامه دارد.

دانشگاه ها و مراکز علمی

بسیاری از کالج های معماری در هند و کشور های دیگر چندیگر را به عنوان یک شهر مدرن با استاندارد های جهانی مورد مطالعه قرار می گیرد ، چندیگر یکی از مراکز مهم فعالیت های علمی و آموزشی در شمال هند به شمار می آید و دانشگاه ها و کالجهای آن عبارتند از :

شهرهای دانشجویی هند

 • Panjab University
 • Engineering College
 • Architectural College
 • Panjab Medical College
 • Art College and Museum
 • Institute of Microbial Technology
 • Central Science Instrumentation Organization
 • Post graduate Institute of Medical Education and Research

چندیگر دارای انستیتو های علمی، آموزشی و تحقیقاتی است که از اهمیت بالایی برخوردار می باشند و یک شهر ایده آل برای دانشجویان بین المللی محسوب می شود. این شهر دارای ویژگی های خاص نسبت به دیگر شهرهای هند می باشد که می توان به وجود فرودگاه و ساختار شهر که بر اساس بخش (Sector) بنا شده است اشاره نمود.

 

چنای

چِنای ( به انگلیسی: Chennai) (نام قدیمی: مَدرَس) از دیگر کلان‌شهرهای کشور هند است. چنای مرکز یا پایتخت ایالت تامیل نادو است و از جمله مناطق شهری پرجمعیت هند به شمار می‌آید و از این لحاظ در رتبه چهارم قرار دارد. جمعیت آن در حدود ۴٫۳۴ میلیون نفر تخمین زده شده ‌است که از نظر جغرافیایی در ساحل کوروماندل در خلیج بنگال واقع شده است.

این شهر با قدمت ۳۶۸ ساله در رتبه سی و چهارمین شهر بزرگ دنیا از لحاظ جمعیتی و مساحتی جای دارد. چنای (مدرس) بعنوان قطب صنعتی و بازرگانی جنوب هند اهمیت بالایی دارد و که بخاطر میراث فرهنگی‌اش و معماری معابدش شهرت جهانی دارد. این منطقه همچنین کانون فعّالیت موسیقی کلاسیک هند و اجرای (زنده) رقص نیز می باشد.

دانشگاه ها و مراکز علمی

دانشگاه مدرس University of Madras که در سال ۱۸۵۷ تاسیس شده است، دارای ۳ دانشکده برای رشته های تجارت، علوم و هنر دانشجو می پذیرد. اکثریت غالب دانشگاههای شهر به عضویت دانشگاهی ملی در آمده‌اند و برنامه‌ها و رشته‌های پزشکی، حقوق، علوم و هنر را ارائه می‌دهند.

برخی از دانشکاه‌های قدیمی چنای (مدرس) عبارتند از:

شهرهای دانشجویی هند

 • Madras Christian College
 • Presidency College
 • Pachaiyappa’s College
 • Madras Medical College
 • StanleyMedical Colleg
 • Vivekananda College
 • New College Chennai

که همه در ابتدا به دانشگاه مدرس وابسته بوده‌اند.

دیگرمراکز آموزشی مستقل و مهم عبارتند از:

 • Women’s Christian College
 • Loyola College Chennai
 • Stella Maris College
 • National Institute of Fashion Technology
 • Asian College of Journalism
 • Madras School of Social Work
 • Indian Institute of Technology (IIT) Madras

این دانشگاه واقع در جنوب شهر چنای (مدرس) از لحاظ بین المللی شهرت و اعتبار زیادی دارد و عمدتا بخاطر برنامه های مهندسی آن می باشد. در نزدیکی انستیتو فناوری مدرس ، دانشگاه آنا که یکی دیگر از دانشگاه های بنام و معتبر هند قرار دارد و از ادغام دانشگاه های زیر به وجود آمده است:

 • College of Engineering Guindy
 • Madras Institute of Technology
 • Alagappa College of Technology
 • School of Architecture and Planning

می توان گفت که ، تقریباً اکثر دانشگاه‌های تامیل نادو که دارای رشته‌های مهندسی، فنی و معماری هستند به دانشگاه آنا وابسته‌اند و بقیه دانشگاه‌ها مستقل هستند.

دانشگاه حقوق دکتر امبدکار Dr. Ambedkar Government Law College

این دانشگاه در زمینه حقوق در تامیل نادو بسیار معروف است که در سال ۱۸۹۱ تاسیس شده‌است.

دانشگاه علوم پزشکی مدرس Madras Medical College

در سال ۱۸۳۵ تاسیس شده‌است و یکی از مهمترین دانشگاه‌های علوم پزشکی شبه قاره هند بحساب می آید.

 • Stanley Medical College، Kilpauk Medical College
 • Sri Ramachandra Medical College and Research Institute

از دیگر دانشگاه‌های علوم پزشکی مهم چنای (مدرس) هستند.

Madras Veterinary College که در سال۱۹۰۳ تاسیس شده اولین دانشکده دامپزشکی هند بوده‌است.

 

حیدرآباد

شهرهای دانشجویی هند

حیدرآباد (اردو: حیدر آباد ، به انگلیسی:Hyderabad ) به عنوان پایتخت ایالت آندرا پرادش یکی دیگر از شهر های بزرگ هند است. که با وسعت ۶۲۵ کیلومتر مربع در رتبه ششمین شهر بزرگ هند جای گرفته است. جمعیت این شهر بیشتر از ۶٫۷ میلیون نفر تخمین زده شده است که با طبیعت سنگلاخی خود در ارتفاع ۵۰۰ متری از سطح دریا در فلات دکن قرار گرفته است.

اکثر جمعیت شهر حیدرآباد را مسلمانان تشکیل می دهند که عمدتا سنی مذهب (حدود ۳۵%) هستند. حیدر آباد از دیگر شهر های زیبا و بسیار دیدنی هند است که با قدمت ۴۰۰ ساله به داشتن طبیعت چشم نواز ، معابد، مساجد و بازارهای بسیار معروف است.

دانشگاه‌های حیدر آباد

حیدر آباد با داشتن ۳ دانشگاه مرکزی، ۲ دانشگاه خصوصی و ۶ دانشگاه ایالتی دراستان آندراپرادش از جمله ایالت‌های دانشگاهی و علمی هند محسوب می‌شود. در سراسر این ایالت ۱۲ دانشگاه و بیش از ۴۲۰ دانشکده در رشته‌های مختلف فنی علوم تجربی و انسانی تا سطوح عالی تحصیلی فعالیت دارند. به دلیل وجود دانشگاه‌ها و کالج‌های متعدد و معتبر در شهر حیدرآباد در چند سال گذشته‌ تعدادی از دانشجویان ایرانی مشتاق به تحصیل این شهر را برای ادامه تحصیلات عالیه خود برگزیده اند و هم اکنون بیش از ده‌ها نفر در مقاطع دانشگاهی لیسانس تا دکتری در حیدرآباد مشغول به تحصیل هستند.

دانشگاه تکنولوژی جواهر لعل نهرو

از معروف ترین مراکز علمی شهر حیدر آباد می توان به دانشگاه تکنولوژی جواهر لعل نهرو این شهر که اولین دانشگاه تکنولوژی در کشور هندوستان هست، و در سال ۱۹۷۲ میلادی تاسیس گردیده اشاره کرد. چند سال پس از تاسیس این دانشگاه، دو کالج مهندسی به نام های آنانتاپور و کاکینادا و هم چنین یک کالج مهندسی که در سال‌های ۱۹۴۶ و ۱۹۶۵ تاسیس شده بودند به این دانشگاه ملحق شدند. اکثر رشته‌های تکنولوژی در این دانشگاه تدریس می شود و به همین دلیل اسم این دانشگاه را «دانشگاه تکنولوژی جواهر لعل نهرو» گذاشتند. این دانشگاه دارای امتیاز A می باشد و در قسمت شمال غربی شهر حیدرآباد قرار دارد.

دانشگاه عثمانیه

یکی دیگر از دانشگاه های معتبر حیدر آباد ، دانشگاه عثمانیه است که جز یکی ازقدیمی‌ترین دانشگاه‌های جهان محسوب می‌شود. این دانشگاه در سال ۱۹۱۸ (۱۲۹۷ شمسی) به دست میر عثمان علی خان، آخرین حاکم حکومت آصف جاهی تاسیس شده و هم اکنون گنجایش پذیرش ۱۵۰ هزار دانشجو در سال را دارد. این دانشگاه همه ساله در تمام رشته‌های تحصیلی در گروههای تجربی، ریاضی، انسانی و هنر برای مقاطع لیسانس تا دکتری دانشجو می‌پذیرد.

دانشگاه حیدرآباد

دانشگاه حیدرآباد با دارا بودن ۲۸ گروه آموزشی در چهار گروه تحصیلی از جمله دانشگاه‌های معتبر جهان به شمار می‌رود. دانشگاه حیدرآباد که در سال ۱۳۵۴ شمسی تاسیس شد و تنها در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می‌پذیرد.

سایر دانشگاه ها

علاوه بر دانشگاه‌های ذکر شده در بالا می توان به دانشگاه های مفخم جاه کالج، دانشکده پزشکی و مهندسی نظام کالج و دانشگاه زبان‌های خارجی (CIFL) نیز که همگی جز مراکز علمی معتبر و شناخته شده و همچنین ، مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری کشورمان هستند اشاره کرد.

 

دهلی

دلهی (/ˈdɛli/، تلفظ هندوستانی: d̪ɪlliː Dilli ) یا دهلی به عنوان پایتخت هند ، در رتبه دوم کلان شهر های این کشور قرار دارد که “دهلی نو” نیز قسمتی از این شهر محسوب می شود. طبق آخرین آمار و سرشماری انجام گرفته در هند ، دهلی با جمعیتی برابر ۱۳٬۷۸۲٬۹۷۶ نفر جمعیت مرکزی و بیش از ۲۲ میلیون نفر یکی از بزرگترین شهرهای هند است و با قدمتی بیش از ۵۰۰۰ سال در کنار دمشق و بنارس از قدیمی‌ترین شهرهای جهان محسوب می‌شود.

دانشگاه‌ها

در سال تحصیلی ۰۵-۲۰۰۴ دهلی با دارا بودن ۱۶۵ کالج مورد تایید دولت مرکزی هند از جمله شهرهای مهم دانشگاهی هند به شمار می‌رفت که از مهمترین آنها می توان به ۵ کالج پزشکی ۸ کالج مهندسی معتبر و افزون بر آن ۹ دانشگاه مجازی اشاره کرد.

شهرهای دانشجویی هند

شهر دهلی شش دانشگاه مهم با قدمت بالا نیز دارد که عبارتند از:

 •    دانشگاه دهلی (University of Delhi) سال تاسیس ۱۹۲۱
 •    دانشگاه جامعه ملی اسلامی (Jamia Millia Islamia) سال تاسیس ۱۹۲۰
 •    دانشگاه جواهر لعل نهرو (Jawaharlal Nehru University) سال تاسیس ۱۹۶۹
 •    دانشگاه ایندرا گاندی (Indira Gandhi National Open University) سال تاسیس ۱۹۸۵
 •    دانشگاه جامعه همدرد (Jamia Hamdard) سال تاسیس ۱۹۸۹
 •    دانشگاه گورو گوبیند سینگ ایندراپراستا (Guru Gobind Singh Indraprastha University) سال تاسیس ۱۹۹۸

همچنین از دیگر مراکز آموزش عالی و تحقیقاتی دهلی می‌توان به این موسسات اشاره کرد:

 • All India Institute of Medical Sciences
 • Indian Institute of Technology Delhi
 • Netaji Subhas Institute of Technology
 • Delhi College of Engineering
 • Delhi School of Economics
 • Indian Institute of Foreign Trade

 

تماس با ما

شماره تماس: (ساعات پاسخگویی از ۱۰ صبح تا ۵ بعد از ظهر):
۰۲۱-۸۸۶۱۹۳۱۰     ۰۲۱-۸۸۶۱۹۳۷۷     ۰۲۱-۸۸۰۳۷۸۶۳
"مشاوره حضوری فقط با تعیین وقت قبلی امکان پذیر است"

در صورت تمایل برای بررسی شرایط خود می توانید فرم مشاوره را تکمیل نمایید


برچسب ها: -

شاید این مطالب هم برایتان جالب باشد:


نظرات و سوالات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *