تحصیل در بلژیک

تحصیل در بلژیکارسال در تلگرام

تحصیل در بلژیک

دلایل بسیاری برای تحصیل در بلژیک وجود دارد از جمله: دانشگاه های معتبر جهانی، دسترسی به ارتباطات بین المللی، شهرهای مشهور  چند فرهنگی و چند زبانه، غذاهای منطقه ای و خاص، ییلاق زیبا و کیفیت بالای زندگی و در نهایت شیرین های مشهور بلژیکی.

پایتخت کشور بلژیک شهر بروکسل است و این شهر حتی بیشتر از واشنگتن روزنامه نگار و سفیر دارد زیرا مقر بسیاری از سازمان ها و کسب و کار های بین المللی است. بیشتر جمعیت این شهر از مهاجران تشکیل شده و حدود یک چهارم جمعیت 11 میلیون نفری این شهر به بلژیکی های نوین مشهور اند.

همچنین مراکز آموزشی بلژیک از شهرت و اعتبار بین المللی در کنار رتبه عالی در رنکینگ دانشگاه های جهان برخوردار هستند. در مجموع هفت دانشگاه کشور بلژیک در رده بندی QS در جمع 300 مرکز دانشگاهی برتر جهان قرار دارند که شش دانشگاه در جمع 200 دانشگاه برتر جهان هستند. برترین دانشگاه این کشور دانشگاه کاتولیک لوون Katholieke Universiteit Leuven در رتبه 77 جهان میباشد.

دانشگاه های بلژیک

سیستم آموزش عالی در بلژیک توسط دو سیستم زبانی غالب در کشور: فلاندرز و فرانسوی مدیریت میشود و معمولا دانشجویان آلمانی زبان که برای تحصیل در بلژیک به این کشور سفر می کنند در دوره های به زبان فرانسوی شرکت مینمایند. در کنار این دو زبان برنامه هایی به زبان انگلیسی برای تحصیل در بلژیک نیز ارائه میشود.بلژیک-1

انواع مختلفی از موسسات آموزش عالی در بلژیک وجود دارد از جمله دانشگاه ها، کالج ها، دانشکده های هنر (به نام écoles supérieures)، موسسه معماری و آکادمی ارتش بلژیک. همچنین در هر دو جامعه زبانی ذکر شده، مراکز آموزش عالی وجود دارند که مدرک تخصصی به زبان های دیگر ارائه می دهند و مدارک صادر شده از این مراکز مورد تایید بسیاری از کشورها می باشد.

همانند سایر کشور های اروپایی تحصیل در بلژیک در مقطع کارشناسی 3 ساله و در مقطع کارشناسی ارشد یک تا دوساله می باشد. دوره کارشناسی در این کشور به 2 دسته تقسیم می شود: ” کارشناسی حرفه ای” که بیشتر بر کسب مهارت و تخصص برای بازار کار تاکید میکند و ” کارشناسی آکادمیک ” که برای افرادی که تمایل به ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا دارند مناسب است. پس از دریافت مدرک کارشناسی ارشد متقاضیان می توانند با انجام پروژه های تحقیقاتی در مقطع دکترا شرکت کنند.

 مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد را می توان با شرکت در کالج ها و دانشگاه در بلژیک کسب نمود، در حالی که دکترا تنها توسط دانشگاه ها صادر میشود.

شهر های دانشجویی بلژیک

بروکسل – Brussels

شهر بروکسل پایتخت کشور بلژیک است و به دلیل اینکه بسیاری از سازمان های بین المللی در آن واقع شده به عنوان پایتخت اروپا شناخته میشود. پس از جنگ جهانی دوم این شهر به مرکز اداری سازمان های بین المللی مانند اتحادیه اروپا (EU)، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)، سازمان جهانی گمرک و EUROCONTROL، تبدیل شد. بنابراین، اگر شما قصد قصد تحصیل در زمینه سیاست، روابط بین الملل و یا ترجمه را دارید، بروکسل بهترین انتخاب شما برای تحصیل در بلژیک است. با توجه به این که 20 هزار نفر در سازمان های اتحادیه اروپا واقع در بروکسل مشغول به کار هستند شما با تحصیل در این شهر این فرصت را خواهید داشت که به شبکه ارتباطی بسیار قوی با این افراد دسترسی داشته باشید و پس از فارغ التحصیلی شانس خوبی برای پیدا کردن کار در کشورهای مربوطه خواهید داشت.

 این شهر شهرتی فراتر از یک مرکز دولتی و اداری داشته و جاذبه هایی چون تفرج گاه های شبانه پر رونق، مجموعه ای  از رستوران ها، کافه ها و یک تجربه منحصر به فرد برای خرید کردن از بازارهای رو باز و گالری های تاریخی را دارا است. اگرچه بروکسل از بسیاری از پایتخت های اروپایی کوچکتر  است، اما به عنوان یک مرکز بین المللی چند زبانه دارای ویژگیهای خاصی در فرهنگ و معماری نیز میباشد: موزه کمیک، معماری گوتیک، باروک و معماری قرون وسطی از جمله Grand Place و …

همچنین از نظر آموزشی نیز بروکسل ایده آل ترین انتخاب برای تحصیل در بلژیک به شمار می آید. دانشگاه های برجسته بروکسل مانند دانشگاه فرانسوی زبان Université Libre de Bruxelles با رتبه 168 جهانی و دانشگاه هلندی زبان  Vrije Universiteit Brussel در رتبه 172 جهانی  هستند. به یاد داشته باشید که هر دو دانشگاه فوق به عنوان Free universities of Brussels در زبان انگلیسی شناخته میشوند. دیگر دانشگاه های برجسته بروکسل عبارتند از Facultés Universitaires Saint-Louis و Hogeschool-Universiteit Brussel و Royal Military Academy. همچنین چندین دانشگاه بین المللی از جمله دانشگاه بوستون و دانشگاه کنت در بروکسل پردیس هایی را تاسیس نموده اند.

لوون – Leuvenبلژیک-2

شهر لوون به عنوان محل استقرار یکی از بزرگترین بیمارستان های اروپا (UZ Leuven) شناخته می شود. این شهر همچنین به خاطر ساختمان های قرون وسطی، جشن های تابستانی موسیقی مارتوک و ارکستر مشهور ارنبرگ دارای شهرت می باشد.

این شهر یکی دیگر از مقاصد محبوب برای تحصیل در بلژیک است. لوون جایگاه معتبرترین ترین دانشگاه بلژیک، دانشگاه کاتولیک Katholieke Universiteit Leuven در رتبه 77 جهانی است که با عناوینی مثل KU Leuven و یا دانشگاه لئوون شناخته شده است. این دانشگاه با بیش از 45800 دانشجو بزرگترین دانشگاه بلژیک است و همچنین به عنوان قدیمی ترین دانشگاه بلژیک و قدیمی ترین دانشگاه کاتولیک جهان شناخته می شود.

دیگر دانشگاه های معتبر لوون عبارتند از: دانشگاه بازرگانی ولریک Vlerick Business School (مدرسه ی مدیریتی مشترک با دانشگاه لوون Katholieke Universiteit Leuven و دانشگاه جنت Ghent University)، به همراه تعدادی از دانشگاه های فنی حرفه ای مانند دانشگاه (Katholieke Hogeschool Leuven (KH Leuven و دانشکده گروه تی Groep T که دوره های مهندسی را ارائه می دهد.

لوگ – Liège

لوگ یکی از شهر های صنعتی بزرگ والونیا است که به عنوان مرکز فرهنگی و اقتصادی منطقه شناخته می شود. در حالیکه صنعت اصلیش زغال سنگ و فولاد است، لوگ به خاطر فستیوال های موسیقی محلی، جشن های جاز سالیانه، سینما ها و برای دارا بودن قدیمی ترین و بزرگترین بازار کریسمس بلژیک مشهور می باشد.

بقیه جذابیت های لوگ عبارتند از موزه ها، معماری قرن شانزدهم و هفدهم، دالان 400 پله ای “Montagne de Bueren” و جشن های سنت نیکولاس که توسط دانشجویان دانشگاه ها اداره می شود (شامل پوشیدن لباس های آزمایشگاهی کثیف و دخواست پول برای نوشیدنی). لوگ همچنین دارای جامعه ایتالیایی بزرگ به همراه مهاجران مراکشی، الجزایری و ترکیه ای است.

لوگ همچنین یکی از مراکز تحصیل در بلژیک است که بیش از 20000 دانشجو چه محلی و چه بین المللی را در خود جای داده است. دانشگاه لوگ University of Liège رتبه ی 240 را در رنکینگ جهانی کیو اس دارد. دیگر دانشگاه های برجسته لوگ عبارتند از دانشگاه مدیریتی لوگ  HEC Management School of the University of Liège و دانشکده معماری لامبرت لومبرت ISA Lambert Lombard و مدرسه هنر Royale des Beaux-Arts de la Ville de Liège  که دوره های لیسانس و فوق لیسانس ارائه می دهد.

جنت – Ghent

شهر جنت با ترکیبی از معماری به خوبی حفظ شده قرون وسطی و ساختمان هایی با معماری گوتیگ مناظر تحصیل در بلژیک جذابی شامل یک بندر، شبکه ای از کانال های باریک، تعداد زیادی از کافه ها و رستوران ها، موزه های جذاب، طیف وسیعی از کلیساهای جامع را ایجاد کرده است. چندین رویداد از دست ندادنی در جنت وجود دارد: جشنواره 10 روزه جنت (که در حدود دو میلیون بازدید کننده در هر سال دارد) ، Zebrestraat (یک منطقه توسعه یافته با ترکیبی از خانه ها، تسهیلات کسب و کار و طرح های فرهنگی متنوع) و عرضه مواد غذایی منحصر به فرد در شهر که شامل نان کماج دونات شکل به نام mastel، شکلات بادام سوخته  محلی، آب نبات ژله ای  بنفش مخروطی شکل مغز دار به نام cuberdons و Tierenteyn و موارد بیشمار دیگر. این شهر همچنین یک روز بدون گوشت در پنج شنبه ها دارد به نام Donderdag Veggiedag که در آن روز فقط غذاهای گیاهی در سراسر شهر (که بیشترین تعداد  رستوران های گیاهی در جهان را دارد ) ارائه می شود.

در کنار تمامی جاذبه های توریستی، جنت همچنین یکی از مراکز معتبر برای تحصیل در بلژیک به شمار می رود. دانشگاه جنت University of Ghent، یکی از بزرگترین دانشگاه های فلاندرز، دومین دانشگاه معتبر بلژیک است که رتبه  112  را در رنکینگ جهانی دارا است.

اخذ پذیرش برای تحصیل در بلژیک

برای تحصیل در بلژیک در مقطع کارشناسی که در دانشگاههای دولتی عموماً به زبان فرانسوی تدریس می شود، باید مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی مورد تایید بلژیک و مدرک زبان فرانسوی ارائه دهید اگرچه امکان تحصیل به زبان انگلیسی نیز در دانشگاههای خصوصی وجود دارد که معمولاً شهریه زیادی دارند.

همانند دیگر کشورهای اروپایی تحصیل در بلژیک در مقطع کارشناسی ارشد در بسیاری از رشته ها به زبان انگلیسی امکان پذیر می باشد و متقاضیان باید برای تحصیل در این مقطع مدرک آیلتس با نمره 6 به بالا داشته باشند.

اخذ پذیرش برای تحصیل در بلژیک برای هر دانشگاه مختص به آن دانشگاه بوده و هر موسسه قوانین پذیرش مخصوص به خود را دارد. به طور کلی، کسانی که مایل برای تحصیل در پزشکی / دندانپزشکی، هنر، مدیریت و (فقط در جامعه فرانسوی) علوم مهندسی هستند باید در آزمون ورودی شرکت کنند و در برخی موارد همچنین ممکن است نیاز به شرکت در امتحان برای اثبات مهارت در زبان فرانسه یا هلندی باشد.

هزینه تحصیل در بلژیکتحصیل در بلژیک

تحصیل در دانشگاههای دولتی بلژیک تقریباً رایگان (400 تا 800 یورو در سال) می باشد اگرچه دانشجويان بين المللى خارج از اتحادیه اروپا برای تحصیل در بلژيك هنگام ثبت نام نياز به پرداخت هزینه بیشتر داشته باشند که مقدار آن به موسسه انتخابى و مقطع تحصيلى بین 4000 تا 8000 یورو در سال می باشد.

خوابگاه دانشجویی در بلژيك به سهولت براى دانشجويان بين المللى در دسترس مي باشد. اگر مايل به اجاره آپارتمان شخصى هستيد اغلب ضرورى است كه قرارداد يك ساله امضا كنيد كه برای اجاره ماهانه ميتوان انتظار داشت بين ١٥٠ تا ٤٠٠ يورو ( ٤٠٠ تا ٥٤٠ دلار امريكا ) پرداخت كنيد. به صورت کلی هزینه زندگی در بلژیک برای دانشجو 7000 تا 9000 یورو در سال تخمین زده می شود که با در نظر گرفتن امکان کار دانشجویی می توان تا بخشی از آن را با کار کردن در بلژیک پوشش داد.

سوال خود را در این قسمت مطرح کنید:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 پاسخ