تحصیل در فرانسه

تحصیل در فرانسهارسال در تلگرام

تحصیل در فرانسه

فرانسه همواره به یاد آورنده مواردی است که در ذهنها ماندگارند از جمله تنوع فرهنگی و سابقه تاریخی شهرها، ذائقه غذایی متفاوت، مناظر دیدنی و جذاب، کوه های ناهموار و جنگلهای سرسبز، سواحل طلایی و دریاهای لاجوردی، مراتع سرسبز و رودخانه های بزرگ که برای سلیقه هر فرد ایده آل می باشد. همین موضوع یکی از دلایل انتخاب تحصیل در فرانسه به عنوان یکی از محبوب ترین مقاصد تحصیلی می باشد.

شاید در تصور شما فرانسه به عنوان کشوری با پیشینه علمی و هنری درخشان باشد اما به یاد داشته باشید این کشور زادگاه متفکرانی مانند رنه دکارت و ژان پل سارتر، نویسندگانی مانند مارسل پروست و آلبرت کامو، فیلمسازانی مانند ژان لوک گدار و ژان رنوار و هنرمندانی مانند کلود مونه و پل سزان است که در کنار این نام ها می توانیم به گروهی دیگر از دانشمندان، ریاضی دانان و سایر محققان را اضافه کنیم.

تحصیل در فرانسه به عنوان یکی از محبوب ترین مقاصد برای دانشجویان بین المللی شناخته می شود و در این قسمت سعی میکنیم به اختصار به بررسی شرایط تحصیل در فرانسه بپردازیم.

دانشگاه های فرانسهتحصیل در فرانسه

تعداد محدودی از کشورها هستند که به اندازه فرانسه در تحقیقات و آموزش و پرورش سرمایه گذاری مینمایند و این امر در رده بندی جهانی دانشگاه ها در سال 2015-2014 کاملا مشهود است و 41 دانشگاه و موسسه فرانسوی در این رده بندی قرار دارند و 11 دانشگاه در بین 250 دانشگاه برتر نیز میباشند. دو دانشگاه برتر ملی این کشور عبارتند از دانشگاه Ecole Normale Supérieure و دانشگاه Ecole Polytechnique ParisTech در پاریس که به ترتیب در رده های 23 و 40 جهان میباشند.

علاوه بر 41 دانشگاه ها فرانسه که در رتبه بندی جهانی دانشگاه های QS قرار دارند، فرانسه نیز به دارا بودن مدارس کسب و کار تخصصی شناخته شده است. گرچه در رتبه بندی جهانی به دلیل تمرکز بر یک رشته خاص قرار نگرفته اند اما دارای شهرت جهانی فراوانی می باشند.این موسسات عبارتند از: ESCP Europe و ESSEC Business School و HEC Paris and INSEAD.

لازم به ذکر است که شهریه های دانشگاهی در فرانسه جزو کمترین شهریه های دنیا بود بنابراین با تحصیل در فرانسه فرصت تحصیل در یک موسسه آموزشی معتبر با هزینه مقرون به صرفه را دارید که همچنین موقعیت یادگیری زبان بین المللی فرانسه را نیز برای شما دربر خواهد داشت.

شهر های دانشجویی فرانسه

پاریستحصیل در فرانسه

هر کس در ذهن خود افکاری نسبت به شهر پاریس ( شهر نورها ) دارد و 32 میلیون نفر توریست در سال 2013 از این شهر بازدید کرده اند. پاریس دارای جاذبه های فراوانی است نظیر: طاق پیروزی و نوتردام و گالری های معروف جهان مانند لوور و موزه Musée d’Orsay.

همانند هر شهر دیگری برای شناخت پاریس شما نیازمند زندگی در آن شهر هستید تا با مردم و فرهنگ آن شهر آشنا شوید. این شهر دارای یک جامعه بزرگ و متنوع دانشجویی است و اگر برای تحصیل در فرانسه به دنبال تحصیل در دانشگاه های برتر و پیشرو هستید از این نظر کمبودی نخواهید داشت زیرا به 17 دانشگاه دولتی معتبر دسترسی خواهید داشت.

لیون 

به عنوان نمونه ای از شهر های باقیمانده از دوران قرون وسطی این شهر نزدیک به مرز فرانسه با سوئیس و ایتالیا واقع شده است و به عنوان یکی از پایتخت های آشپزی فرانسه شناخته میشود. معماری نفیس لیون آن شهر را به عنوان یکی از میراث جهانی در یونسکو ثبت نموده است، اما از دومین شهر بزرگ فرانسه انتظارات فراتری از معماری دیدنی و جذاب وجود دارد. بسیاری از موسسات آموزش عالی این شهر با ایجاد جمعیت دانشجویی انبوه ، فضای پر جنب و جوش و پر انرژی را در شهر فراهم آورده اند و این شهر را به عنوان یکی از مراکز مهم تحصیل در فرانسه تبدیل کرده اند.

تولوز

تولوز شهری تاریخی واقع در نزدیکی مرز جنوب غربی فرانسه با آندورا و اسپانیا میباشد. تولوز در عصر مدرن به عنوان یکی از پایتخت های اروپایی در صنعت هوافضا شناخته می شود. دانشگاه های این شهر نیز تاریخی هستند و موسساتی مانند دانشگاه تولوز 1، Capitole و دانشگاه تولوز 2 و Le Mirali که در قرن 13 تاسیس شده اند را در خود جای داده است. تولوز دارای جمعیت دانشجویی بزرگی است و برای متقاضیان تحصیل در فرانسه می تواند یکی از مقاصد مناسب محسوب شود.

مون پلیهتحصیل در فرانسه

یکی دیگر از جوامع بزرگ دانشجویی فرانسه در شهر Montpellier است به طوری که حدود یک چهارم از جمعیت این شهر متشکل از دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاههای این شهر است و بسیاری از متقاضیان بین المللی تحصیل در فرانسه این شهر را به عنوان مقصد خود انتخاب می کنند. سه دانشگاه از مراکز آموزش عالی این شهر در رده بندی 2016-2015 قرار دارند که یکی از آنها (Université Paul-Valéry Montpellier III) یکی از هفت دانشگاه قدیمی جهان است.

همچنین موقعیت جغرافیایی مون پلیه در نزدیکی ساحل دریای مدیترانه فرانسه این شهر را به یک گزینه خوب برای دوستداران لذت بردن از  آفتاب لب ساحل تبدیل کرده است.

لیل

در گذشته، لیل به عنوان یکی از مراکز صنعتی اصلی فرانسه به شمار می آمده و یک دوره اجتناب ناپذیر از افول را  با ورود جهان به عصر پسا صنعتی تجربه نموده است. با این حال، در سال های اخیر این شهر زیبا چیزی شبیه یک رنسانس را شاهد بوده است و در حال حاضر توسط بسیاری از تجار آن به عنوان یکی از گنجینه های کمتر شناخته شده در فرانسه شناخته میشود.

یکی از مزایای اصلی زندگی در لیل سهولت سفر و کشف دیگر بخشهای فرانسه و شمال اروپا است. شما می توانید در واقع با استفاده از قطار به طور مستقیم از لیل به چندین شهر محبوب جهان مانند پاریس و لندن سفر نمایید.

هزینه تحصیل در فرانسه

کسانی که برای تحصیل در فرانسه دانشگاه های دولتی را انتخاب می کنند شهریه ای نسبتاً کم میپردازند. برای اکثر دوره ها در بسیاری از دانشگاه ها دولتی در فرانسه، شهریه تحصیلی تنها 200 تا 400 یورو در سال برای مقاطع کارشناسی و ارشد می باشد اگرچه زبان تدریس در دانشگاه های دولتی، فرانسوی است و اگر قصد تحصیل به زبان انگلیسی داشته باشید باید شهریه ای معادل 5000 تا 8000 یورو در سال پرداخت نمایید.

متقاضیان تحصیل به زبان فرانسوی باید مدرک TEF یا TCF با حداقل نمره B1 و متقاضیان تحصیل به زبان انگلیسی باید مدرک آیلتس با نمره 6 به بالا ارائه کنند.

در مورد هزینه زندگی در فرانسه باید توجه داشت که هزینه زندگی در مناطق مختلف متفاوت بوده و زندگی در شهر پاریس به مراتب از دیگر شهرهای فرانسه گرانتر است به این صورت که مخارج سالانه یک دانشجو در پاریس بین 10.000 تا 12.000 یورو در سال بوده که این مقدار در شهرهای کوچک تر در حدود 6000 تا 8000 یورو در سال تخمین زده می شود.

ویزای دانشجویی فرانسهتحصیل در فرانسه

اخذ ویزای دانشجویی فرانسه به کشور مبدا که شما از آن کشور درخواستتان را ارائه مینمایید بستگی دارد زیرا در 31 کشور روند CEF فرانسه اجرا میشود. اگر شما از یکی از این 31 کشور ثبت نام مینمایید (کشور ایران جزو این کشورها می باشد) باید از طریق سیستم آنلاین CEF ثبت نام نمایید.

پس از پذیرفته شدن در یک موسسه نیازمند دریافت ویزا و اجازه اقامت (VLS-TS) میباشید که برای یک سال معتبر است. برای به دست آوردن این ویزا به شما نیازمند موارد زیر هستید:

  • تکمیل فرم در سیستم
  • ترجمه رسمی مدارک تحصیلی
  • نامه پذیرش از یک دانشگاه فرانسوی
  • عکس
  • رزومه تحصیلی
  • اصل گذرنامه
  • اثبات تمکن مالی
  • گواهی عدم سو پیشینه
  • اثبات آشنایی کافی با زبان فرانسه یا انگلیسی

سوال خود را در این قسمت مطرح کنید:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 پاسخ