تحصیل در مالزی

تحصیل در مالزیارسال در تلگرام

تحصیل در مالزی

مالزی به عنوان کشوری با فرهنگ های مختلف و طبیعتی بسیار زیبا و همچنین با رویکردی آینده نگر از نظر توسعه مناطق دیدنی، کشوری واقعا منحصر به فرد است. با ادامه تحصیل در مالزی شما زیبایی های طبیعی این کشور را همانند جنگلهای انبوه باستانی، پارک های ملی و سواحل با شکوه مشاهده خواهید نمود. در شهرهای کوچک این کشور اماکنی چون بازارهای رنگارنگ و متنوع، مساجد، معابد بودایی و زیارتگاههای هندو وجود دارند که اغلب میزبان جشنواره های متنوعی میباشند که فرهنگ باستان و مدرنیته را در کنار هم به نمایش میگذارند. مالزی به عنوان یکی از کشور های با ثبات سیاسی در منطقه به شمار می رود و از نظر مسائل اقتصادی پس از سنگاپور در رتبه دوم قرار دارد که همچنین سبک زندگی ارگانیک را برای شهروندانش به ارمغان آورده است. نیمی از کشور، در جنوب شبه جزیره تایلند واقع  شده و به عنوان شبه جزیره مالزی شناخته میشود و این همان  جایی است که بهترین دانشگاه های مالزی همراه با مناطق متنوع و پر جنب و جوش شهری را در آن می توان یافت. نیمه ی دیگر کشور مالزی، قسمتی را با کشور اندونزی به اشتراک دارد که منطقه ای آرام و زیبا می باشد.

شرایط تحصیل در مالزی

تحصیل در مالزی همچنین برای هموطنان ایرانی که خواهان تحصیل در یکی از کشورهای با کیفیت آسیایی هستند می تواند گزینه مناسبی باشد. در این قسمت به معرفی شرایط تحصیل در مالزی، دانشگاه ها و شهرهای دانشجویی این کشور می پردازیم.

برنامه توسعه آموزش عالی در مالزی در راستای توسعه پردیس های بین المللی وابسته به دانشگاه های خارجی است که به عنوان مثال به پردیس های دانشگاه ناتینگهام از بریتانیا  و دانشگاه موناش از  استرالیا میتوان اشاره کرد. سرمایه گذاری به منظور جذب دانشجویان بین المللی برای تحصیل در مالزی را می توان در توسعه شهر جدید EduCity در Johor  در نزدیکی سنگاپور میتوان دید. تا سال 2018 این شهرک تاسیس خواهد شد و دانشگاه های معتبری همچون University of Reading و University of Southampton و Newcastle University Medicine از انگلستان و Maritime Institute of Technology  از هلند و  دانشگاه خصوصی Raffles University از سنگاپور و  دانشکده هنر های  سینمایی  University of Southern California به تاسیس پردیس در این شهرک خواهند پرداخت. در حالی که دانشگاه های خارجی با شتاب زیادی در حال ارتقا سطح کیفی آموزش عالی مالزی میباشند دانشگاه های بومی این کشور نیز نباید نادیده گرفته شوند.

 دانشگاه مالایا – Universiti Malayaتحصیل در کره جنوبی

دانشگاه مالایا قدیمی ترین و بهترین دانشگاه برای تحصیل در مالزی است که بر اساس رتبه بندی جهانی QS در سال 2014-2015 در رده 146 جهانی قرار داشته و در شهر کوالالامپور واقع شده است. این دانشگاه دارای 17 هزار دانشجو بوده که از این تعداد 3 هزار نفر  مربوط به دانشجویان بین المللی است که مشغول گذارندن تحصیلات تکمیلی هستند. دانشگاه مالایا به طور پیوسته در حال رشد بوده و شهرت فراوانی را در رشته های مختلفی کسب نموده و در 14 رشته ( بر اساس رتبه بندی موضوعی QS) در بین 200 دانشگاه برتر قرار دارد و در رشته هایی مانند علوم کامپیوتر، مهندسی و آموزش در بین 150 دانشگاه برتر دنیا میباشد.

دانشگاه علوم مالزی –  Universiti Sains Malaysia

دانشگاه ساینس مالزی (USM) به عنوان دانشگاه علوم مالزی شناخته می شود و در حال حاضر در رتبه 289 در سطح جهان است و به عنوان یکی از معتبرترین مقاصد برای تحصیل در مالزی محسوب می شود که همچنین تنها دانشگاه در مالزی بوده که در یک رشته بین 50 دانشگاه ها برتر جهان است که در رتبه بندی 31 جهانی در رشته مطالعات زیست است. این دانشگاه دارای سه پردیس بوده که پردیس اصلی آن در شهر  پنانگ، پردیس سلامت در کلانتان و دانشگاه مهندسی خود در Nibong Tibal واقع شده اند و همچنین این دانشگاه مشغول برنامه ریزی برای تاسیس یک پردیس بین المللی در پایتخت می باشد.

دانشگاه تکنولوژی مالزی – Universiti Teknologi Malaysia

این دانشگاه در بین 350 دانشگاه برتر جهان در رتبه 303 قرار داشته و در شهر Johor Bahru واقع شده است که قدیمی ترین دانشگاه مهندسی کشور است و برنامه های تحصیلی متنوعی را در رشته های مهندسی برای دانشجویان ارائه میدهد.

دانشگاه کبانگ سان – Universiti Kebangsaan Malaysiaتحصیل در کره جنوبی

دانشگاه Kebangsaan در منطقه Bang در شهر  Selangor در 35 کیلومتری جنوب کوالالامپور تاسیس شده و در رتبه 313 جهانی میباشد. با میزبانی 22600 دانشجو، برنامه های آموزشی بسیار قوی در زمینه های آموزش، سیاست، مهندسی، قانون و ریاضیات را در اختیار علاقمندان به تحصیل در مالزی قرار می دهد. دانشگاه Kebangsaan مالزی همچنین دارای یک دانشکده تحصیلات تکمیلی در پردیس اصلی دانشگاه  و یک دانشکده پزشکی واقع در حومه Cheras میباشد.

همچنین  سایر دانشگاه های برجسته مالزی عبارتند از : دانشگاه Universiti Putra Malaysia در رتبه 331 جهانی، دانشگاه بین المللی اسلامی مالزی در رتبه 551-600 ، دانشگاه Universiti Teknologi MARA  در رتبه 701+ جهانی،  و دانشگاه Universiti Utara Malaysia در رتبه 701+ .

سایر دانشگاه های ارزشمند مالزی در رشته های خاص نیز عبارتند از: دانشگاه Universiti Teknologi Petronas در شهر Batu Gajah، دانشگاه Multimedia University  در شهر Melaka.

بسیاری از دانشگاه های خصوصی در مالزی  به ارائه  دوره  ‘twinning’  یا  “1+2” میپردازند و این برنامه برای مدت 20 سال است که در این کشور پیاده سازی شده و به این معنی است دانشجویان بخشی از تحصیل خود را در مالزی و بخش دیگر را در یک کشور خارجی سپری می کنند. این دوره یک گزینه محبوب به شمار می رود زیرا فرصت به دست آوردن یک مدرک معتبر از دانشگاه های معتبر از کشور هایی چون انگلستان، آمریکا، استرالیا، نیوزیلند، فرانسه و آلمان را بدون نیاز به پرداخت هزینه برای کل دوره فراهم می کند.

دانشگاههای مورد تایید وزارت علوم در مالزی:

گروه الف (ممتاز)

 • Malaya university

فقط دانشکده های اصلی دانشگاه مالایا مورد تایید است. سایر کالج ها، دانشگاه های وابسته یا مشترک همچون ای.یو.ام.ولز (IUMW) مورد تایید نیست.

 • (Universiti Kebangsaan Malaysia (UKM

به استثناي دانشكده آموزش (Faculty of Education) و دانشكده اقتصاد و مديريت (Faculty of Economics and Management )

 • (Universiti Putra Malaysia (UPM

به استثناي (Faculty of Human Ecology)

گروه ب (خوب)

 • (Universiti Sains Malaysia (USM
 • (Universiti Teknologi Malaysia (UTM
 • (Universiti Teknologi Petronas (UTP صرفاً در رشته هاي مهندسي نفت و مهندسي شيمي

گروه ج (متوسط)

 • Monash University

در مقطع کارشناسی در تمامی رشته ها و در مقطع کارشناسی ارشد صرفاً در رشته های:

International Business, Communication and Media Studies, MBA

 • Nottingham شعبه دانشگاه ناتينگهام انگلستان در مالزي
 • Taylor’s University  صرفاً در مقاطع كارشناسي و كارشناسي ارشد در رشته هاي توريسم وهتلداري
 • (Universiti Telekom Malaysia (MMU

در مقاطع کارشناسی وکارشناسی ارشد صرفاً در رشته های:

Multimedia, IT,Computer Science,Computing Science

 • (Universiti Tenaga Nasional (Uniten

در مقاطع كارشناسي و کارشناسی ارشد صرفاً در رشته هاي:

Mechanical Engineering, Electrical Engineering


 

دانشگاههای مورد تایید وزارت بهداشت در مالزی:

برای رشته های علوم پزشکی

 • (Universiti Malaya (UM
 • (Universiti Sains Malaysia (USM
 • Universiti Teknologi Petronas
 • Universiti Teknologi Malaysia
 • (Universiti Kebangsaan Malaysia (UKM
 • (Universiti Putra Malaysia (UPM
 • National University of Malasiya
 • (International Islamic University Malaysia (IIUM
 • Universiti Teklogi MARA – UiTM

 

شهر های دانشجویی مالزی

برای متقاضیان تحصیل در مالزی شرایطی مانند شهریه اندک و هزینه های زندگی نسبتا پایین وجود دارد که وقتی با کشور هایی همچون ایالات متحده و انگلستان مقایسه شود گزینه ای بسیار جذاب با مزایای فراتر از صرفه اقتصادی خواهد بود.

در شهرهای مالزی مناظر زیبا و فرهنگ سنتی مالایی در کنار معماری مدرن قرار گرفته است که این موضوع به همراه نفوذ فرهنگ های خارجی مانند هند، چین و بریتانیا، کشور مالزی را به یکی از متنوع ترین جوامع فرهنگی در جهان تبدیل کرده است.

برای علاقه مندان به تحصیلات بین المللی، تحصیل در مالزی تجربه ای از یک ماجراجویی واقعی به همراه کشف انواع متنوعی از مناظر طبیعی است. به یاد داشته باشید که علی رغم جامعه ی آزاد این کشور مردم به ارزش ها و سنت های پوششی خود پایبند و حساس هستند.

کوالالامپور – Kuala lumpurتحصیل در کره جنوبی

کوالالامپور یک کلان شهر در جنوب شرقی آسیا با بلندترین آسمان خراش ها این قاره است و بسیاری از دانشگاههای برتر مالزی، از جمله دانشگاه مالایا، دانشگاه Kebangsaan، دانشگاه پوترا مالزی، دانشگاه اسلامی بین المللی مالزی و دانشگاه صنعتی مارا  در این شهر واقع شده اند که این موضوع کوالالامپور را به گزینه اول برای متقاضیان تحصیل در مالزی تبدیل کرده است. این شهر مجموعه ای از بازار ها با سبک های ساختمانی قرن 19 است که  نفوذ فرهنگی امپراتوری بریتانیا در آن مشهود است.

پنانگ – Penang

شهر پنانگ در ساحل شمال غربی شبه جزیره مالزی واقع شده است و یکی دیگر از دانشگاه های معتبر مالزی، دانشگاه علوم مالزی در این شهر قرار دارد. به عنوان اولین پروژه شرکت معماری هند در شبه جزیره مالایا، پنانگ به یک بندر تجاری مهم تبدیل شده است. اگر چه توان تجاری این شهر با فروپاشی تاثیر استعماری امپراطوری بریتانیا از دست رفته اما پنانگ اکنون با کشور چین دارای روابط بسیار زیادی است. امروزه پنانگ با معاملات خود در زمینه ی فن آوری بسیار پیشرفت کرده که منجر به تاسیس “silicon valley” در این کشور شده است.

جوهور بهرو- Johor Bahru

این شهر در شمال کشور سنگاپور واقع شده و دارای 1038 متر مرز مشترک با این کشور است که دانشگاه Universiti Teknologi Malaysia را در خود جای داده است. با توجه و سرمایه گذاری که این منطقه دریافت میکند، جوهور بهرو به زودی به یک مکان پر جنب و جوش و محبوب برای تحصیل در مالزی و همچنین خرید و تعطیلات آخر هفته تبدیل خواهد شد.

بورنئو مالزی – Malaysian Borneo

بورنئو مالزی بخش غربی این کشور را که متصل به اندونزی است تشکیل داده و دارای وسعتی به اندازه 50 درصد تحصیل در کره جنوبیکل مالزی میباشد. گرچه هیچ یک از دانشگاه های رده اول مالزی در این منطقه قرار ندارد اما برای تفریح و ماجراجویی مورد استقبال بسیاری از دانشجویان قرار گرفته است.

بورنئو  به ایالات ساراواک و صباح تقسیم شده است که برونئی  را در میان خود جای داده اند. هر دو منطقه توسط جنگل های انبوه پوشیده شده است، و دارای  بسیاری از رودخانه های بزرگ میباشند. بلند ترین قله مالزی به نام Kinabalu نیز در اینجا میباشد.

اخذ پذیرش برای تحصیل در مالزی

کشور مالزی یازدهمین مقصد محبوب برای دانشجویان بین المللی است که با برنامه جذب 200 هزار دانشجوی بین المللی تا سال 2020 برای کسب جایگاه ششم نیز تلاش میکند. در میان طرح های توسعه در این کشور یک مرکز جدید با نام Education Malaysia Global Services به دانشجویان خارجی جهت ادامه تحصیل در مالزی کمک مینماید و دانشجویانی که برای تحصیل در موسسات خصوصی اقدام مینمایند می توانند به این موسسه درخواست خود را ارائه نمایند. البته کسانی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های دولتی را دارند باید مستقیماً از دانشگاه اقدام به اخذ پذیرش نمایند. زبان تحصیل در موسسات خصوصی انگلیسی است.

ویزای دانشجویی مالزی

تمام دانشجویانی که خواهان تحصیل در مالزی هستند نیازمند دریافت ویزای دانشجویی و تاییدیه دانشجویی می باشند. روند دریافت تاییدیه دانشجویی بسیار آسان بوده و پس از اخذ پذیرش، دانشگاه های مالزی از طرف دانشجو برای دریافت این تاییدیه اقدام می کنند.

پس از دریافت تاییدیه دانشجویی، دانشجویان نیازمند دریافت ویزا از سفارت خانه این کشور میباشند. برای این کار ارائه شواهدی از جمله نامه پذیرش، تاییدیه دانشجویی و اثبات تمکن مالی برای پاسخگویی به هزینه های شهریه و زندگی در این کشور و اثبات این موضوع که شما فقط برای تحصیل در مالزی به این کشور سفر میکنید ضروری می باشد.

شهریه تحصیل در مالزیتحصیل در مالزی

شهریه های تحصیلی در دانشگاه های خصوصی و پردیس های بین المللی از یکدیگر متفاوت بوده و به طور کلی شهریه تحصیل در مالزی از بسیاری از کشور های دیگر جهان ارزان تر است و به طور متوسط 4000 دلار سالانه میباشد. به عنوان مثال برترین دانشگاه مالزی با نام مالایا شهریه ای معادل 1647 دلار برای دانشجویان بین المللی در سال دارد.

گرچه شهریه ها در پردیس های بین المللی بیشتر است اما در مقایسه با رقبای خارجی خود بسیار ارزان تر هستند. به عنوان مثال، هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در رشته علوم کامپیوتر در شعبه مالزی دانشگاه موناش 9222 دلار در سال است، در حالیکه برای تحصیل در دانشگاه اصلی موناش در استرالیا همین شهریه بیش از دو برابر معادل23297 دلار میباشد.

هزینه زندگی در مالزی

هزینه زندگی در مالزی برای دانشجویان بین المللی بین یک و نیم تا دو میلیون تومان در ماه برای خوراک، حمل و نقل و اسکان میباشد. این هزینه در مقایسه با بسیاری دیگر از کشور ها بسیار اندک میباشد. لازم به ذکر است که دانشجویان بین المللی قادر به اشتغال در اینجا نیستند و فقط در ایام تعطیلی و بین دو ترم اجازه کار دارند و این مدت محدود به بیست ساعت در هفته است.

سوال خود را در این قسمت مطرح کنید:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 پاسخ
 1. فروغ
  فروغ says:

  برای رشته دندانپزشکی به زبان انگلیسی کدام دانشگاه ها را پیشنهاد میکننید و شهریه چقدر است؟ آیا آزمون وزودی دارند؟

  پاسخ دادن
 2. کوروش
  کوروش says:

  سلام خسته نباشید
  هزینه رشته ی پزشکی در مالزی در دانشگاه متوسط و مورد تایید وزرات بهداشت ایران رو اگر لطف کنید ممنون میشم

  پاسخ دادن