آنچه باید درباره تحصیل در اتریش بدانیم

آخرین به روز رسانی: ۲۰ آبان ۱۳۹۷ 644 بدون دیدگاه

آنچه-باید-درباره-تحصیل-در-اتریش-بدانید

 

،  تهران ،  (اخبار رسمی): اتریش، کشور آلمانی‌زبان غرب اروپا که می‌توان آن را به نوعی برادر کوچکتر همسایه شمالی‌اش، آلمان خواند؛ با برخورداری از دانشگاه های معتبر که هزینه تحصیل در آنها هم پایین است، مقصدی دلخواه برای دانشجویان بین‌المللی قلمداد می‌شود. شرایط تحصیل در اتریش چگونه است؟ چه کسانی می‌توانند برای دریافت پذیرش از دانشگاه های اتریش اقدام کنند؟ آیا دانشگاههای اتریش برای پذیرش دانشجو شروطی مثل داشتن مدرک زبان دارند؟

درباره اتریش

کشور کوهستانی اتریش در غرب اروپا و در همسایگی کشورهایی مانند آلمان، مجارستان، سوئیس و ایتالیا قرا دارد. اتریش با ۸۳۸۵۵ کیلومتر مربع صدوپانزدهمین  کشور پهناور جهان و کمی بزرگتر از استان یزد (با مساحت ۷۶۴۶۹ کیلومتر مربع) است. طبق سرشماری انجام‌شده در سال ۲۰۱۵ میلادی، ۸/۶ میلیون نفر در کشور اتریش زندگی می‌کنند که نزدیک ۸۰ درصد آنها مسیحی و بیش از ۹۰ درصد آنها آلمانی‌زبان هستند. علاوه براین بیش از ۲میلیون نفر از جمعیت اتریش در وین، پایتخت آن زندگی می‌کنند.

» مطلب مرتبط: تحصیل در اتریش

هنر و موسیقی

اتریش را بیش از هر چیز با موسیقی می‌شناسند. کشوری که مهد موسیقیدانان نامداری همچون موتزارت، شوبرت و یوهان اشتراوس بوده و مدارس و دانشگاه های هنر و موسیقی آن در دنیا زبانزد است. دانشگاه موسیقی و هنرهای نمایشی وین (Universität für Musik und darstellende Kunst Wien) از بزرگترین دانشگاه های موسیقی جهان (و به نظر برخی؛ بزرگترین دانشگاه موسیقی جهان) است. این که جایی بهتر از اتریش برای تحصیل آکادمیک موسیقی، بویژه موسیقی کلاسیک غرب وجود ندارد، نباید ادعای گزافی باشد. در میان مشاهیر موسیقی کشورمان هم شماری در دانشگاه های اتریش تحصیل کرده‌اند که از جمله آنها می‌توان شهرداد روحانی، احمد پژمان و علیرضا مشایخی را نام برد.

جایی برای همه

آیا دانشگاه های اتریش را فقط می‌توان به علاقمندان هنر و بویژه موسیقی پیشنهاد کرد؟ بدون شک خیر. اتریش صاحب تعداد زیادی دانشگاه معتبر است که در شاخه‌های مختلف دانشجو می‌پذیرند. دانشگاه وین (University of Vienna) که در رنکینگ QS در رده صدوپنجاه‌ وسوم جهان جای دارد، یکی از این دانشگاه‌هاست. دانشگاهی دولتی که قدمت آن به بیش از ۷۰۰ سال قبل برمی‌گردد و شمار زیادی از برندگان جایزه نوبل در آن تحصیل یا تدریس کرده‌اند. دانشگاه وین یکی از بزرگترین دانشگاه های اروپا بشمار می‌آید. در حال حاضر ۸۸هزار دانشجو در ۱۸۸ دوره تحصیلی (در مقاطع مختلف) مشغول تحصیل در این دانشگاه هستند. دانشگاه وین طبق ارزیابی‌های مؤسسه QS یکی از ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا برای تحصیل در رشته‌های شاخه هنر و علوم انسانی است.

دانشگاه فنی وین (Technische Universität Wien) یکی دیگر از دانشگاه های برتر اتریش است. این دانشگاه یکی از ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا برای تحصیل در رشته‌های فنی مهندسی  (بویژه علوم کامپیوتر) شناخته می‌شود. وین، پایتخت اتریش، به اعتبار دانشگاه های یادشده و البته برخی ویژگی‌های دیگر (از جمله شهریه پایین دانشگاه ها) از سوی مؤسسه QS بعنوان شانزدهمین شهر دانشجویی برتر دنیا در سال ۲۰۱۶ معرفی شده است؛ اما در شهرهای دیگر اتریش هم می‌توان دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی معتبر را سراغ گرفت. دانشگاه گراتس در شهری بهمین نام، بزرگترین و قدیمی‌ترین دانشگاه اتریش پس از دانشگاه وین؛ و دانشگاه لئوپولد فرانزنس در شهر اینزبروک، سومین دانشگاه بزرگ اتریش و یکی از دانشگاههای پیشرو این کشور در علوم پایه با دانشجویان پرتعداد بین‌المللی، نمونه‌ای از این دانشگاه ها هستند.

اعتبار بالا، شهریه پایین

یکی از مهمترین نکات در مورد دانشگاه های اتریش، دولتی‌بودن آنهاست؛ بودجه این دانشگاهها را دولت تأمین می‌کند. به همین دلیل این دانشگاهها یا  شهریه‌ای از دانشجویان دریافت نمی کنند یا شهریه ناچیزی می‌گیرند. در واقع بعد از دانشگاههای آلمان که شهریه‌ای از دانشجویان خود دریافت نمی‌کنند، دانشگاههای اتریش با میانگین شهریه‌ای در حدود ۵۰۰ دلار آمریکا، پایین‌ترین میزان شهریه را در بین دانشگاههای معتبر دنیا دارند. این نکته در کنار اعتبار دانشگاهها، قطعا خیلی‌ها را به تحصیل در دانشگاههای اتریش ترغیب می‌کند؛ اما شرایط این دانشگاهها برای پذیرش دانشجویان بین‌المللی و بطور خاص؛ دانشجویان ایرانی چیست؟

شرایط تحصیل در اتریش

گرفتن پذیرش از دانشگاههای اتریش، شرایط خاصی دارد. بطور کلی، کسانی که در دانشگاههای کشور خود پذیرفته شده‌اند می‌توانند برای دریافت پذیرش از دانشگاههای اتریش اقدام کنند. بطور مشخص، از میان متقاضیان ایرانی تحصیل در اتریش گروه‌های زیر امکان گرفتن پذیرش دارند:

مقطع کارشناسی

  • فارغ‌التحصیلان مقطع کاردانی از دانشگاههای سراسری
  • دانشجویان مقطع کارشناسی دانشگاههای سراسری (که حداقل ۷۲ واحد، معادل کاردانی، پاس کرده‌اند)
  • فارغ‌التحصیلان مقطع کارشناسی از دانشگاههای آزاد

مقطع کارشناسی ارشد

  • فارغ‌التحصیلان مقطع کارشناسی از دانشگاههای سراسری (مشروط به انطباق واحد و گذراندن دوره ۱ساله تکمیلی)
  • فارغ‌التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد از دانشگاههای آزاد

مقطع دکترا

  • فارغ‌التحصیلان مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در رشته‌های مرتبط (هر دو از دانشگاههای سراسری)

زبان

یکی از سؤالات متداول درباره تحصیل در خارج از کشور، مربوط به زبان و مدرک زبان است. تدریس در دانشگاههای اتریش، در مقطع کارشناسی به زبان آلمانی صورت می‌گیرد اما در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا دوره‌های درسی متنوعی به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند. برای تحصیل در اتریش به زبان آلمانی باید مدرک B2‌ زبان آلمانی داشت. البته ارائه این مدرک  برای گرفتن پذیرش لازم نیست و می‌توان بعد از اخذ پذیرش، با شرکت  در دوره‌های فراگیری زبان آلمانی، مدرک B2 این زبان را دریافت کرد. نکته جالب این است که می‌توان این دوره‌ها را در کالج‌های وابسته به خود دانشگاههای اتریش هم گذراند. در واقع، بدون مدرک زبان هم می‌توان از دانشگاههای اتریش پذیرش گرفت ولی برای شروع به تحصیل، باید مدرک زبان داشت.

### پایان خبر رسمی

تماس با ما

شماره تماس: (ساعات پاسخگویی از ۱۰ صبح تا ۵ بعد از ظهر):
۰۲۱-۸۸۶۱۹۳۱۰     ۰۲۱-۸۸۶۱۹۳۷۷     ۰۲۱-۸۸۰۳۷۸۶۳
"مشاوره حضوری فقط با تعیین وقت قبلی امکان پذیر است"

در صورت تمایل برای بررسی شرایط خود می توانید فرم مشاوره را تکمیل نمایید