تحصیل در دانمارک

تحصیل در دانمارکارسال در تلگرام

تحصیل در دانمارک

آیا میخواهید در یک کشور اروپایی با سطح زندگی کیفی بالا تحصیل کنید؟ یک کشور سبز و تمیز؟ نظرتان درباره دوچرخه سواری به جای اتوبوس سوار شدن تا دانشگاه چیست؟ اگر چنین مواردی برای شما جذاب است چرا تحصیل در دانمارک را در نظر نمی گیرید؟

در این مطلب قصد داریم شرایط تحصیل در دانمارک را مورد بررسی قرار دهیم.

دانمارک بین دروازه های شمالی و غربی اروپا واقع شده و کشور تقریبا کوچکی است، ولی مقصد تحصیلی بسیاری از دانشجویان بین المللی به شمار می آید. 5 دانشگاه از 8 دانشگاه دانمارک در رنکیگ دانشگاه های جهانی QS جزو 400 دانشگاه اول هستند همچنین در سال 2014/2015 دانشگاه کپنهاگ در رتبه 45 این رنکینگ قرار دارد.

هزینه تحصیل در دانمارک برای دانشجویان اتحادیه اروپا رایگان است ولی برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا شهریه ها نسبتاً ناچیز هستند. بیشتر دوره ها به زبان دانمارکی تدریس می شوند (به ویژه در مقطع کارشناسی) ولی در صورت تمایل می توانید برنامه های تحصیلی به زبان انگلیسی و آلمانی هم پیدا کنید.

دانشگاه های دانمارک

دانشگاه کپنهاگ – University of Copenhagenتحصیل در دانمارک

برترین دانشگاه دانمارک، دانشگاه کپنهاگ است که همچنین بالاترین رتبه را در منطقه اسکاندیناوی دارد و در رتبه بندی جهانی QS رتبه 45 را دارد. این دانشگاه در سال 1479 تاسیس شده و قدیمی ترین دانشگاه دانمارک و بعد ازدانشگاه  Uppsala در سوئد دومین دانشگاه از لحاظ قدمت در اسکاندیناوی محسوب می شود.دانشگاه کپنهاگ یکی از معتبرترین دانشگاه ها برای تحصیل در دانمارک است که گنجایش 39000 دانشجو را دارد که تعداد زیادی از آنها دانشجویان بین المللی هستند. بیشتر دوره ها در این دانشگاه به زبان دانمارکی تدریس می شوند، اگر چه تعدادی از رشته ها به انگلیسی و آلمانی ارائه می شوند.

دانشگاه آرهوس – Aarhus University

دانشگاه آرهوس به عنوان دومین مقصد برتر برای تحصیل در دانمارک در رتبه بندی جهانی در رتبه 96 قرار دارد. علی رغم اینکه بسیار قدمتش کمتر از دانشگاه کپنهاگ است ولی دومین دانشگاه غیر فنی در دانمارک از نظر قدمت است. این دانشگاه در سال 1928 تاسیس شده و از زمان تاسیس تا به حال بسیار وسعت یافته و در حال حاضر بزرگترین دانشگاه دانمارک محسوب می شود. بیش از 43600 دانشجو در رشته ها و مقاطع مختلف در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.

دانشگاه فنی دانمارک –  Technical University of Denmark

دانشگاه فنی دانمارک اولین دانشگاه پلی تکنیک دانمارک است که در سال 1829 به وسیله ی شیمی دان و فیزیکدان مشهور Hans Christian Ørsted تاسیس شد و امروزه یکی از پیشتازان در دانشگاه های مهندسی اروپایی محسوب می شود و در رتبه بندی جهانی در سال 2015/14 در رتبه 123 قرار دارد. در حال حاضر این دانشگاه بیش از 11000 دانشجو ظرفیت دارد که در 25 دپارتمان مشغول به تحصیل می باشند. محوطه دانشگاه در Kongens lyngby شهری در شمال کپنهاگ قرار دارد.

دانشگاه جنوبی دانمارک –  University of Southern Denmarkتحصیل در دانمارک

دانشگاه جنوب دانمارک در رتبه بندی جهانی در رتبه 308 قرار دارد و یکی دیگر از مقاصد ایده آل برای تحصیل در دانمارک است. این دانشگاه در سال 1998 بعد از ادغام دانشگاه  ادنز، مدرسه بازرگانی و مهندسی جنوبی دانمارک و دانشگاه مرکزی جنوب جاتلند تاسیس شد. همچنین در سال 2006 مدرسه ی بازرگانی Slagelse ،موسسات ملی سلامتی عمومی و Odense Teknikum با این دانشگاه ادغام شدند. در حال حاضر تقریبا 26000 دانشجو در دانشگاه جنوبی دانمارک مشغول به تحصیل هستند.

دانشگاه آلبورگ – Aalborg University

دانشگاه آلبورگ در رده بندی QS در حال حاضر در رتبه 363 قرار دارد. این دانشگاه در سال 1974 تاسیس شده و در حال حاضر حدود 2200 دانشجو در آن مشغول به تحصیل می باشند. این دانشگاه شامل 3 ساختمان جداگانه است که ساختمان اصلی آن داخل شهر آلبورگ و دو ساختمان دیگر در اسبرگ و کپنهاگ واقع شده است. از سال 2007 دانشگاه به 4 حوزه تقسیم شده است: علوم انسانی و حقوق ، مهندسی و علوم ، علوم اجتماعی و دارو سازی. دانشگاه آلبورگ در بین دانشجویان بین المللی یکی از محبوبترین دانشگاه ها برای تحصیل در دانمارک محسوب می شود به طوریکه 10% از جمعیت دانشجویان آن از خارج از دانمارک جذب شده اند.

دانشگاههای مورد تایید وزارت علوم در دانمارک:

گروه الف (ممتاز)

 • (Aarhus Universitet (University of Aarhus
 • (Danmarks Tekniske Universitet (Technical University of Denmark
 • (Kobenhavns Universitet (University of Copenhagen
 • University of Southern Denmark
 • (Aalborg Universitet (Aalborg University
 • (Arkitektskolen i Åarhus (The Aarhus School Architecture

گروه ب (خوب)

 • (Danmarks Laererhojskole (Royal Danish School of Educational Sciences
 • (Det Kgl. Danske Kunstakademi (The Royal Danish Academy of Fine Arts
 • (Handelshøjskolen i Åarhus (The Aarhus School of Business and social sciences
 • (Handelshojskolen i Kobenhavns (Copenhagen Business School
 • (Den Kongelige Veterinaer OG Landbohoejskole (Royal Veterinary and Agricultural University
 • (Roskilde Universitet Center (Roskilde University
 • Royal School of Library and Information Science

گروه ج (متوسط)

 • IT University of Copenhagen صرفاً تا مقطع کارشناسی ارشد
 • VIA University college صرفاً تا مقطع کارشناسی ارشد

 

دانشگاههای مورد تایید وزارت بهداشت در دانمارک:

برای رشته های علوم پزشکی

 • University of Copenhagen
 • Aarhus University
 • Copenhagen business School
 • Technical University of Denmark
 • Roskilde University
 • Aalborg University
 • University of Southern Denmark

 

شهر های دانشجویی دانمارک

دانمارک علاوه بر اینکه بارها جزو رده بندی کشورهایی با بالاترین کیفیت زندگی و شادترین مردم قرار گرفته، به خاطر شهر های زیبا ، غذاهای فوق العاده (خصوصا کپنهاگ که پر از رستوران های ستاره دار است)، طراحی های خلاقانه، سینماها ی با کیفیت و خطوط ساحلی جالب در دنیا شناخته شده است.

کپنهاگ – Copenhagenتحصیل در دانمارک

پایتخت دانمارک، کپنهاگ یکی از مشهورترین شهرهای اروپاست. ترکیب مدهوش کننده ای از سازه های رمانتیک و معماری مدرن، تنوع فرهنگی، کافه ها و رستورانهای بی شمار و کیفیت بالای زندگی همگی در لذت بردن از این شهر موثر هستند. کپنهاگ جذاب ترین گزینه برای تحصیل در دانمارک به شمار می رود که در حال حاضر در جایگاه بیستم بهترین شهرهای دانشجویی جهان قرار دارد. کپنهاگ ارزانترین شهر جهان برای تحصیل نیست اما بعید است که از بیشتر پایتخت های اروپایی مثل لندن و پاریس گرانتر باشد.

آرهوس – Aarhus

آرهوس به عنوان شهر بندری مهمی واقع در شبه جزیره ی اصلی کشور دومین شهر بزرگ دانمارک است. دانشگاه آرهوس در این شهر قرار دارد و این شهر را به یکی از شهرهای دانشجویی محبوب در دانمارک تبدیل کرده است. مانند شهر کپنهاگ این شهر به خاطر تاریخ غنی و اماکن دیدنی مانند کلیساهای به جا مانده از قرن 13، رستورانها و کافه های متنوع و جمعیت دانشجوی بالا مورد توجه است.

ادنز – Odenseتحصیل در دانمارک

ادنز در جزیره فونن بین شبه جزیره ی جاتلند و بزرگترین جزیره زلاند واقع شده و سومین شهر پر جمعیت دانمارک است. این شهر محل تولد نویسنده ی مشهور دانمارکی هانس کریستین اندرسون است. ادنز محل استقرار پردیس اصلی دانشگاه جنوبی دانمارک است که این شهر کوچک را با جمعیت زیاد دانشجویی متمایز می نماید.

آلبورگ – Aalborg

آلبورگ یک شهر صنعتی واقع در شمال جاتلند است و دانشگاه آلبورگ در این شهر واقع شده است. ترکیب معماری تاریخی با رگه های صنعتی تر و مدرن از مشخصات آلبورگ است. در سال 2014 مدت کوتاهی بعد از رونمایی Musikkens Hus که سالن اصلی کنسرت است پروژه ی بازسازی بخش ساحلی تکمیل شد. همچنین آلبورگ مرکز بزرگترین کارناوال شمال اروپاست که هر ساله در ماه می برگزار می شود.

اخذ پذیرش برای تحصیل در دانمارک

برای پذیرش از دانشگاه های دانمارک، می توانید مستقیما درخواست دهید. منابع آنلاین مختلفی موجود است که به شما کمک می کند که چگونگی معادل سازی مدارک شما را در سیستم دانمارکی متوجه شوید؛ بسته به کشورسکونت شما و نمره ی معدلتان ممکن است یک سال تحصیلی تکمیلی لازم داشته باشید تا برای تحصیل در مقطع مورد آماده شوید.

به صورت کلی تحصیل در دانمارک در مقطع کارشناسی به علت نیاز به ارائه مدرک زبان دانمارکی گزینه مناسبی برای دانشجویان ایرانی نمی باشد ولی با توجه به وجود رشته های زیاد به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی ارشد، دانشجویان می توانند تحصیل خود را در این کشور از مقطع ارشد آغاز کنند اگرچه برای این مقطع نیاز به ارائه مدرک آیلتس با نمره 6 به بالا است.

ویزای دانشجویی دانمارکتحصیل در دانمارک

مقررات ویزای دانشجویی دانمارک مطابق با اینکه شما جزو منطقه اقتصادی اروپا/اتحادیه اروپا هستید یا خیر متفاوت است.

دانشجویان بین المللی برای اینکه در دانمارک به ادامه ی تحصیل بپردازند باید اجازه اقامت بگیرند. برای اخذ اجازه اقامت دانمارک باید اثبات کنید که توسط یک دانشگاه برای برنامه های تحصیلات عالی پذیرفته شده اید و آن دانشگاه باید توسط دولت دانمارک تایید شده باشد.

شما همچنین باید اثبات کنید که می تواند در حین اقامتتان مخارج مالی را تامین کنید و اگر شما باید شهریه را بپردازید، باید نشان دهید که شهریه نیمسال اول دانشجویی را پرداخته اید.

هزینه تحصیل در دانمارک

برای تمامی دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا پرداخت شهریه دانشگاه اجباری است که به طور میانگین  6000 تا 16000 یورو سالانه می باشد. همچنین برخی دانشگاه های دانمارک بورسیه های متنوع برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهند.

همچنین دانشجویان خارجی در حین تحصیل در دانمارک اجازه کار هفتگی (کارشناسی 10 ساعت – کارشناسی ارشد 20 ساعت) دارند و حقوق هر ساعت بین 8 تا 10 یورو می باشد که می تواند تا حدودی مخارج دانشجویان را پوشش دهد اگرچه پیدا کردن کار برای دانشجویان خارجی آسان نیست و نیاز به تسلط به زبان دانمارکی و تخصص مورد نیاز برای انجان آن شغل می باشد.

دانمارک یکی از گرانترین کشورهای اروپا برای زندگی به شمار می رود و هزینه سالیانه زندگی یک دانشجو شامل اسکان، خورد و خوراک، رفت و آمد، پوشاک و غیره در حدود 7000 تا 9000 یورو می باشد.

سوال خود را در این قسمت مطرح کنید:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 پاسخ
 1. علی
  علی says:

  آلبورگ در رتبه بندی QS جدید 343. و در رتبه بندی تایمز 200- 250 و در رتبه شانگهای 200-300 است.
  اما شهرت این دانشگاه بیشتر در زمینه مهندسی است بطوریکه در رتبه بندی فنی مهندسی در USNEWS رتبه “1” اروپا و “8” دنیاست. در شانگهای 39 ، در تایمز 85 ، ودر QS برابر 81 است.

  در مجموع در فنی مهندسی زیر 100 دنیا

  پاسخ دادن
 2. محمد ساجدی
  محمد ساجدی says:

  با سلام و احترام اگر کاردانی یا کارشناسی حسابداری بازرگانی داشته باشم میتونم بدون دیپلم نظری و پیش دانشگاهی(با مدرک فنی حرفه ای) برای پزشکی دانمارک اقدام کنم؟ در ابتدا باید چه مبلغی بابت تمکن مالی برای اخذ ویزای پزشکی داشته باشیم؟ ممنون

  پاسخ دادن
 3. پری کریمی
  پری کریمی says:

  سلام پسرم 25 ساله دانشجوی ارشد برق دانشگاه علوم تحقیقات تهران برای ادامه تحصیل در دانشگاه فنی دانمارک چه اقدامی نماید هزینه اولیه برای نقطع دکترا چقدر می شود؟لطفا راهنمایی فرمایید

  پاسخ دادن