تحصیل در هلند

تحصیل در هلندارسال در تلگرام

تحصیل در هلند

هلند یکی از کشورهای توسعه یافته و ثروتمند جهان است، که دارای جمعیت بزرگ شهرنشین می باشد. هلند به خاطر شهر های دانشجویی با کیفیت مشهور می باشد. تحصیل در هلند برای کسانی به دنبال تحصیلات بین المللی در مراکز معتبر هستند و در عین حال از دوچرخه سواری و بازدید از مناظر زیبا لذت می برند یک انتخاب ایده آل محسوب می شود.

تحصیل در هلند را می توان یکی از محبوب ترین انتخاب ها برای دانشجویان بین المللی در قاره اروپا دانست که  از دلایل این محبوبیت می توان عواملی مانند سطح کیفی بالا در آموزش، نرخ شهریه نسبتاً مناسب و دوره های ارائه شده بسیار به زبان انگلیسی (مردم هلند به تسلط زیاد در زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم مشهور هستند) را نام برد.

دانشگاه های هلند

هلند یکی از  قدیمی ترین و برجسته ترین سیستم آموزش عالی جهان را دارد که به قرن شانزدهم میلادی بر می گردد. 13 دانشگاه هلند در رنکینگ جهانی QS در سال 2105-2016 حضور دارند که همه آن ها در لیست 300 دانشگاه برتر جهان و همچنین 5 دانشگاه هلندی در بین 100 دانشگاه برتر جهانی قرار گرفتند. دانشگاه آمستردام University of Amsterdam معتبرترین دانشگاه برای تحصیل در هلند محسوب می شود که رتبه 55  جهانی را دارد. همچنین دانشگاه فناوری دلف Delft University of Technology و دانشگاه اوترخت Utrecht University هم به فاصله ی کمی از دانشگاه آمستردام به ترتیب رتبه ی 64 و 94 رنکینگ جهانی قرار دارند.

شش دانشگاه برتر هلند در رنکینگ جهانی QS در سال 2015 عبارتند از:تحصیل در هلند

دانشگاه آمستردام – University of Amsterdam

بزرگترین دانشگاه هلند، دانشگاه آمستردام است که در رتبه 55 جهانی و 15 اروپا قرار دارد و حدود 31000 دانشجو در حال حاضر در این دانشگاه تحصیل می کنند. این دانشگاه در سال 1632 تاسیس شد و سومین دانشگاه قدیمی هلند محسوب می شود. دانشگاه آمستردام در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد طیف گسترده ای از رشته های تحصیلی را برای متقاضیان ارائه می دهد همچنین برای دانشجویان بین المللی که خواهان تحصیل در هلند به زبان انگلیسی هستند دوره های متنوعی عموماٌ در مقطع کارشناسی ارشد ارائه می شود.

دانشگاه فناوری دلف – (Delft University of Technology (TU Delft

TU Delft به عنوان قدیمی ترین و بزرگترین دانشگاه فنی کشور در سال 1842 تاسیس شده و در آخرین رنکینگ جهانی QS در رتبه 64 جهانی قرار گرفته است. در حال حاضر حدود 19500 دانشجو در رشته های مهندسی، علوم کامپیوتر، ریاضیات، علوم کاربردی و مدیریت فناوری در این دانشگاه مشغول به تحصیل می باشند. در رنکینگ جهانی کیو اس بر اساس رشته TU Delft رتبه ی 15 جهانی را در زمینه مهندسی شیمی به خود اختصاص داد.

دانشگاه اوترخت – Utrecht University

دانشگاه اوترخت در سال 1636 تاسیس شد که به عنوان یکی دیگر از قدیمی ترین دانشگاه های اروپا شناخته می شود. این دانشگاه در رنکینگ QS در سال 2015 در رتبه 94 جهانی قرار گرفته است و یکی دیگر از مقاصد معتبر برای تحصیل در هلند محسوب می شود. در حال حاضر در حدود 30000 دانشجو در 7 دانشکده این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. همچنین دانشجویان و اساتید ین دانشگاه تاکنون 13 بار برنده جایزه نوبل شده اند.

دانشگاه لیدن – Leiden University

دانشگاه لیدن به عنوان قدیمی ترین دانشگاه هلند توسط ویلیام اول در سال 1575 تاسیس شد و در رتبه ی 95 جهانی قرار دارد. حدود 23000 دانشجو در رشته های مختلف از مقطع کارشناسی تا دکترا در این دانشگاه تحصیل می کنند. دانشگاه لیدن بیش از 40 موسسه ی تحقیقاتی را در خود جای می دهد و ارتباطات نزدیکی با کشور ها و افراد تاثیر گذار بین المللی مثل جان آدامز رییس جمهور سابق آمریکا، 2 تن از فرماندهان پیمان ناتو و 16 نفر از برندگان جایزه ی نوبل داشته است.

دانشگاه خرونینگن – University of Groningenتحصیل در هلند

پنجمین دانشگاه برتر هلند دانشگاه خرونینگن است که مطابق رنکینگ جهانی QS رتبه ی 100 جهانی را دارد. این دانشگاه در سال 1614 تاسیس شده است و یکی از دانشگاه های قدیمی هلند محسوب می شود که سابقه زیادی از اولین ها را دارد مانند: اولین دانشجوی زن کشور، اولین استاد زن، اولین فضانورد هلندی و اولین رئيس بانک مرکزی اروپا. دانشگاه گرونیگن همچنین یک انتخاب محبوب برای دانشجویان بین المللی است که برای تحصیل در هلند به این کشور سفر می کنند.

دانشگاه فناوری آیندهوون – Eindhoven University of Technology

دانشگاه فناوری آیندهوون رتبه ی 117 جهانی را دارد و همان طور که نام آن نشان می دهد در رشته های مهندسی و فناوری بسیار شناخته شده است. در حال حاضر در حدود 7100 دانشجو در این دانشگاه تحصیل می کنند. دانشگاه آیندهوون در زمینه های تحقیقاتی بسیار معتبر می باشد و ساختمان دانشگاه در مجاورت چندین شرکت تخصصی تکنولوژی مانند فیلیپس، ASML و DAF واقع شده است و با بسیاری از این شرکت ها ارتباطات نزدیک دارد. همچنین دانشگاه آیندهوون سالانه در حدود 3000 مقاله علمی، 140 مدرک دکترا و 40 اختراع ثبت می کند.

دیگر دانشگاه های معتبر برای تحصیل در هلند که در لیست 300 دانشگاه برتر جهان قرار دارند عبارتند از: دانشگاه اراسموس روتردام Erasmus University Rotterdam، دانشگاه واگنیگن Wageningen University، دانشگاه ماستریخت Maastricht University، دانشگاه آمستردام VU University Amsterdam، دانشگاه رادبود Radboud University Nijmegen، در دانشگاه تونته University of Twente و دانشگاه تیلبورگ Tilburg University.

شهرهای دانشجویی در هلند

تحصیل در هلند به عنوان یکی از بهترین مقاصد تحصیلی برای دانشجویان از سراسر دنیا شناخته می شود و اگر برای تحصیل به این کشور سفر کرده اید چیزهای زیادی برای انجام دادن و دیدن در این کشور وجود دارد. سطح کیفی زندگی در هلند بالا است و این کشور به خاطر جامعه تحصیل کرده و صبور با تنوع فرهنگی بسیار شناخته شده است.

بررسی چندین شهر دانشجویی برتر هلند:هلند-4

آمستردام – Amsterdam

آمستردام از نظر شاخص بهترین شهرهای دانشجویی در لیست 50 شهر برتر دنیا قرار دارد. این شهر به خاطر کافه هایش، نگرش های آزادانه، انبوهی از دوچرخه سواران، کانال های زیبا و معماری تاریخی بسیار محبوب است. آمستردام مجموعه ای از موزه های بسیار مشهور به همراه گالری های هنری مانند موزه ی Van Gogh را در خود جای داده است. به طور مختصر آمستردام با طبع همه سازگار است.

از نظر تحصیلی نیز آمستردام یکی از محبوب ترین مقاصد تحصیل در هلند به شمار می رود که تعدادی از معتبرترین دانشگاه های کشور مانند: دانشگاه آمستردام و دانشگاه VU آمستردام در این شهر قرار دارند.

لیدن – Leiden 

لیدن در جنوب غربی آمستردام قرار دارد و از این شهر کمتر از یک ساعت با ماشین فاصله دارد. لیدن به خاطر وجود کانال ها و ساختمان های قدیمی شهر شناخته شده است که معمعاری این ساختمان ها ارتباط نزدیکی با معماری اروپایی دارد. شهر لیدن یکی از ایده آل ترین شهر ها برای تحصیل در هلند است که به نسبت آمستردام مساحت کمتری دارد و دارای جامعه دانشجویی عظیمی می باشد که قسمت عمده ای از جمعیت شهر را تشکیل می دهند و باعث به وجود آمدن یک فضای اجتماعی شاداب و سرزنده شده اند.دانشگاه این شهر قدیمی ترین دانشگاه کشور هلند می باشد که در سال 1575 تاسیس شده است و در رتبه ی 95 جهانی قرار دارد.

اوترخت – Utrecht

اوترخت در نزدیکی آمستردام است و تنها نیم ساعت زمان لازم است تا از اوترخت به پایتخت کشور برسید. این شهر یکی دیگر از شهر های زیبای جهان به حساب می آید که همچنین می توان از آن به عنوان یک شهر تاریخی نام برد. بازار سنتی این شهر یکی از قدیمی ترین بازار های این کشور می باشد و روستاهای اطراف این شهر به زیبایی مشهورند و دارای تعداد زیادی قصر و قلعه می باشند. این شهر چهارمین شهر پر جمعیت و پر هیاهو در کشور هلند است و دانشگاه این شهر رتبه 94 جهانی را دارد.

خرونینگن – Groningen 

بزرگترین شهر قسمت شمالی هلند، خرونینگن است هر چند که این شهر در مقایسه با آمستردام یا اوترخت نسبتاً کوچک است. خرونینگن همچنین به عنوان یکی از شهر های ایده آل برای تحصیل در هلند، در داشتن جامعه دانشجویی گسترده دارای سابقه طولانی می باشد و امروزه دانشجویان بخش قابل توجهی از جمعیت این شهر را تشکیل می دهند. به طور معمول این شهر دارای خانه های جذاب سه گوش و کانالهای است، همچنین بین سال های 2005 تا 2007 خرونینگن به عنوان بهترین مرکز شهر در هلند انتخاب شد. دانشگاه خرونینگن این شهر در رتبه 100 جهانی قرار دارد.

روتردام – Rotterdam

شهر روتردام که بزرگترین بندر اروپا به شمار می رود همچنین دومین شهر بزرگ هلند است که به خاطر حس مدرن بودن نسبت به دیگر شهرهای این کشور متمایز است که این موضوع به بازسازی قسمت عظیمی از شهر پس از ویرانی در طی جنگ جهانی مربوط می شود. این شهر جایگاه دانشگاه اراسموس روتردام است (که رتبه ی 90 جهانی را دارد) و نام آن برگرفته از دانشمند مشهور این شهر است. کمتر از 10 تا 15 کیلومتر دورتر از روتردام ، شهر زیبای دلف واقع شده است که دانشگاه برجسته فنی دلف در آن شهر قرار دارد.

ماستریخت – Maastricht

ماستریخت در جنوب هلند و در نزدیکی مرز بلژیک و آلمان قرار دارد. این شهر که نقش اساسی در توسعه اتحادیه اروپا داشته، دارای محیطی بین المللی است که چندین زبان در آن صحبت می شود و همچنین از آن به عنوان یک مرکز غذایی با خوراک های متنوع یاد می شود. دانشگاه ماستریخت به عنوان بین المللی ترین دانشگاه در هلند با حدود 47 درصد دانشجو از کشورهای مختلف سرتاسر دنیا (بیش از 100 ملیت مختلف)، این شهر را به مقصدی ایده آل برای متقاضیان بین المللی تحصیل در هلند مبدل کرده است.

اخذ پذیرش برای تحصیل در هلندتحصیل در هلند

برای تحصیل در هلند در مقطع کارشناسی و ارشد باید مدرک آیلتس با نمره 6-6.5 به بالا داشته باشید همچنین برای تحصیل در هلند به زبان آلمانی باید در ایران مدرک زبان آلمانی B2 گرفته باشید تا شانس دریافت ویزای خود را بالا ببرید. تحصیل در مقطع دکترا در هلند می تواند به صورت رایگان و بدون شهریه انجام شود و دانشجو فقط هزینه زندگی خود را می پردازد. مانند دیگر کشورهای اروپایی پس از اتمام دوره دکترا می توان برای اخذ اقامت هلند اقدام کرد.

هزینه تحصیل در هلند

هزینه تحصیل در هلند بر حسب این که آیا شما اهل یکی از کشورهای اتحادیه ی اروپا باشید یا نه متفاوت است . اگر اهل یکی از کشورهای اروپایی نباشید می توانید انتظار داشته باشید که برای مقطع کارشناسی بین 8000 تا 12.000 یورو و برای مقطع ارشد 10.000 تا 12.000 یورو در سال شهریه بپردازید. در مقطع دکترا دانشجویانی که موفق به دریافت بورسیه تحصیلی می شوند می توانند حقوق ماهیانه در حدود 1500 تا 2000 یورو دریافت کنند.

هزینه زندگی در هلند برای دانشجویان را می توان در حدود 700 تا 900 یورو در ماه تخمین زد که شامل اسکان، خورد و خوراک، رفت و آمد، تفریح و غیره می شود. همچنین با درنظر گرفتن امکان کار دانشجویی (10 ساعت برای مقطع کارشناسی، 20 ساعت برای مقطع ارشد و 30 ساعت برای دکترا) دانشجویان بین المللی می توانند با کار کردن در هلند قسمت عمده مخارج خود را پوشش دهند.

ویزای دانشجویی هلند

فرآیند اخذ ویزای دانشجویی هلند برای شهروندان غیر اروپایی به شرح زیر می باشد:

  • در ابتدا شما باید درخواست اجازه اقامت موقت به نام MVV (مجوز برای اقامت موقت) ارائه دهید. دانشگاه میزبان احتمالاً این فرآیند را برای شما انجام می دهد ولی شما باید تمامی مدارک ضروری را به زبان هلندی، انگلیسی، فرانسه یا آلمانی و یا ترجمه رسمی به یکی از زبان های ذکر شده را  تهیه کنید. همچنین مدارک اولیه که نشان دهد شما برای یک دوره ثبت نام کرده اید و شهریه ترم اول به همراه هزینه بیمه (500 یورو) هزینه صدور اقامت (500 یورو) و در نهایت هزینه زندگی خود به مدت 3 ماه را به حساب دانشگاه واریز نمایید.
  • شما در طول 5 روز اول پس از ورودتان باید اجازه اقامت سالیانه بگیرید که برای مدت یک سال معتبر بوده و پس از اتمام هر سال باید تمدید شود.
  • شما همچنین در طول 3 روز اول پس از ورودتان به هلند باید در پلیس محلی سازمان اتباع خارجی ثبت نام کنید و به آنها اثبات کنید که جایی برای زندگی و پول کافی برای مخارجتان در حین تحصیل در هلند را دارید.

سوال خود را در این قسمت مطرح کنید:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 پاسخ