راهنمای متقاضیان ارزشیابی مدارک تحصیلی خارجی

ارزشیابی مدارک

اشتراک گذاری پست

راهنمای متقاضیان ارزشیابی مدارک تحصیلی خارجی

ارزشیابی مدارک تحصیلی خارجی

1- مدارک تحصیلی آن دسته از دانش‌آموزانی که در مدارس خارجی (داخل یا خارج کشور) تحصیل کرده باشند و مدرک اخذ نموده باشند، نیازمند ارزشیابی است.

2- تأیید صحت صدور و تعلق آن‌ها به فرد متقاضی توسط نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور و یا وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران از شروط اصلی تشکیل پرونده است. بدیهی است مدارکی که به تأیید سفارت‌ جمهوری اسلامی ایران در کشور میزبان (یا وزارت امور خارجه) نرسیده باشد از اصالت و اعتبار برای ارزشیابی برخوردار نخواهد بود.

3- اخذ کد رهگیری از طریق سامانه تاک (تأیید اسناد کنسولی وزارت امور خارجه) برای مدارک فاقد مهر تأیید سفارت ایران (نمایندگی سیاسی/وزارت امور خارجه)، به منزله تأیید اسناد نبوده و تا زمان اخذ کد تأیید و مهر مربوطه، اقدامی صورت نخواهد پذیرفت.

4- پرونده‌های متشکله، پس از تکمیل مدارک قابلیت رسیدگی خواهند یافت و در غیر این صورت تا هنگام رفع نقص و ابهام مدارک ارائه شده، اقدامی صورت نخواهد گرفت.

5- برای تشکیل پرونده باید مدارک متقاضی به شرح زیر کامل و آماده باشد: اصل و کپی مدارک تحصیلی خارجی که به تأیید سفارت ایران در آن کشور (یا نمایندگی سیاسی/وزارت امور خارجه) رسیده باشد؛ اصل و کپی آخرین مدرک تحصیلی در نظام آموزشی ایران (یا تأییدیه تحصیلی)؛ ترجمه رسمی مدارک تحصیلی خارجی به زبان فارسی ؛ اصل و کپی مدارک شناسایی (شناسنامه/گذرنامه/کارت ملّی) ؛ اصل و کپی کارت پایان خدمت یا معافیت تحصیلی برای دارندگان، دو قطعه عکس 3*4 ویژه‌ی متقاضیان صدور گواهی‌نامه

6- دارندگان مدارک تحصیلی دیپلم و یا پیش‌دانشگاهی نظام آموزشی ایران ملزم به ارائه‌ی اصل مدارک یا تأییدیه تحصیلی هستند. ارائه‌ی تصویر مدارک یا گواهی موقت برای تشکیل پرونده کافی نیست.

7- برای تشکیل پرونده و طرح در کمیسیون، اصل مدارک تحصیلی (داخلی و خارجی) مورد نیاز است و ارائه‌ی تصاویر مدارک (اعم از اسکن، پرینت رنگی، کپی و…) به هیچ وجه قابل پذیرش نخواهد بود.

8- در ارزشیابی مدارک تحصیلی خارجی، شرایط و ضوابط حاکم بر نظام آموزشی جمهوری اسلامی ایران ملاک عمل خواهد بود. تطبیق سن متقاضی با سوابق تحصیلی و… از جمله این موارد است.

9- مدارک تحصیلی صادره از سوی مدارس و کالج‌های خارجی مشروط بر تأیید سفارت ج.ا.ایران در آن کشور قابل بررسی خواهد بود. بدیهی است مدارک مربوط به آموزش زبان یا سایر مؤسسات آموزشی غیررسمی (که مدارک آن‌ها ارزش تحصیلی ندارند) و یا مدارک مربوط به دوره‌های مجازی و غیر حضوری بررسی نخواهد شد.

10- در صورتی که متقاضی به تشخیص کمیسیون ارزشیابی مدارک تحصیلی خارجی، واجد شرایط لازم جهت اخذ گواهی‌نامه پایان تحصیلات یکی از دوره‌های تحصیلی را داشته باشد، گواهی‌نامه مربوطه صادر خواهد شد.

11- وزارت آموزش و پرورش هیچ مسئولیت و تعهدی در قبال تأیید مدارک ناقص یا متفرقه (فاقد مهرتأیید، اشتغال به تحصیل دانشگاهی، مغایرت با ضوابط و مقررات سازمان وظیفه عمومی ناجا، مغایرت با ضوابط و مقررات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و نیز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و …) نخواهد داشت. بر این اساس اکیداً توصیه می‌شود پیش از اقدام به تحصیل در خارج از کشور و نیز در هربار مراجعت به کشور، نسبت به بررسی و کسب اطّلاعات کافی و بررسی اسناد و مدارک مورد نیاز اقدام فرمایید تا از مشکلات و تبعات آن جلوگیری گردد.

12- دارندگان مدارک تحصیلی دیپلم و پیش‌دانشگاهی ایران در نظر داشته باشند که تحصیلات خارجی آن‌ها صرفاً در رشته‌ای غیر متناظر و متناسب با دروس گذرانده شده، ارزشیابی خواهد شد.

13- آن دسته از متقاضیانی که نیازمند تعیین معدل جهت ارائه به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هستند، می‌بایست راهنمای نمره‌گذاری (Grading System) را از محل تحصیل خود ارائه نمایند.

14- زمان مورد نیاز جهت بررسی پرونده‌ها و نوع آرای صادره با توجّه به شرایط متقاضی و مدارک ارائه شده، متفاوت خواهد بود. بنابراین مقایسه آرای صادره یا زمان بررسی پرونده فاقد پشتوانه منطقی است.

15- در روزهای تشکیل جلسات کمیسیون ارزشیابی تحصیلی (سه‌شنبه‌ها) از پذیرش حضوری مراجعان معذور خواهیم بود مگر آن دسته از متقاضیانی که به جهت ارائه‌ی توضیحات به کمیسیون دعوت شده باشند. متقاضیان گرامی جهت انجام امور اداری خود، می‌توانند در یکی از روزهای شنبه تا چهارشنبه (به‌جز سه‌شنبه) در ساعات اداری مراجعه فرمایند.

16- آرای صادره توسط کمیسیون غیرقابل تغییر خواهد بود و در صورت ارائه‌ی اسناد و مدارک تحصیلی جدید توسط متقاضی، در جلسات بعدی کمیسیون مطرح و رسیدگی خواهد شد.

17- زمان مورد نیاز برای رسیدگی به پرونده‌ها، از 7 الی 14 روز کاری خواهد بود. بدیهی است متناسب با افزایش حجم درخواست‌ها و یا مصادف شدن موعد تشکیل جلسه با ایام تعطیل رسمی یا اتّفاقات غیرمنتظره، این زمان افزایش خواهد یافت. در ایام پایانی سال که با تعطیلات نوروز و نیز افزایش درخواست متقاضیان همراه می‌شود، زمان رسیدگی به پرونده‌ها طولانی تر خواهد شد و لازم است متقاضیان محترم این نکته را در نظر داشته باشند.

18- از آن‌جا که بررسی اسناد و مدارک تحصیلی از اهمیّت و حساسیت ویژه‌ای برخوردار است و ارتباط مستقیمی با منافع ملّی و قوانین کشور دارد، کیفیت و صحّت آرای صادره در اولویت خواهد بود و تا زمان حصول اطمینان از اصالت و درستی مدارک و تطبیق با ضوابط و قوانین داخلی، هیچ‌گونه رأیی صادر نخواهد شد. بردباری و همراهی شما عزیزان در این راه بسیار تأثیرگذار خواهد بود.

19- آن دسته از دانش‌آموزانی که دارای مدرک تحصیلی پیش‌دانشگاهی از نظام آموزشی کشور هستند، از نظر وزارت آموزش و پرورش فارغ‌التحصیل محسوب می‌شوند. بر این اساس اعلام و ذکر عنوان «پیش‌دانشگاهی» برای دانش‌آموزان دوره‌های: PODFAC ، Foundation و … که پیش‌دانشگاهی محسوب می‌شوند، در متن نامه به سازمان وظیفه عمومی ناجا امکان‌پذیر نخواهد بود و لازم است متقاضیان به منظور پیشگیری از تبعات احتمالی، قبل از شروع به تحصیل اطلاعات تکمیلی و لازم را از مراجع مربوطه کسب نمایند.

20- در انجام تمام مراحل و امور مربوط به ارزشیابی، حضور متقاضی یا اولیا و یا وکیل قانونی (با ارائه وکالت نامه رسمی و کارت شناسایی معتبر) الزامی است. ارائه و تسلیم مدارک تحصیلی متقاضیان به افراد غیر، امکان‌پذیر نخواهد بود.

21- این مرکز در حال حاضر هیچ اقدامی از طریق اداره پست انجام نمی‌دهد. بنابراین ارسال اسناد و مدارک تحصیلی متقاضیان از طریق اداره پست مقدور نیست و در صورت بروز هرگونه مشکلی، وزارت آموزش و پرورش مسئولیتی در قبال آن نخواهد پذیرفت.

22- پذیرش مدارک متقاضیانی که در خارج از کشور دارای نامی متفاوت با اسناد هویتی خود هستند، صرفاً با ارائه گواهی و تأیید اداره سجلات و احوال شخصیه وزارت امور خارجه صورت می‌پذیرد و تأیید سایر مراجع، قابل پذیرش نخواهد بود.

» مطلب مرتبط: دانلود راهنمای متقاضیان ارزشیابی مدارک

منبع: پورتال مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور

دیدگاه (20)

 • مهدی پاسخ

  سلام
  میشه لطف کنید جواب منو بدید!؟
  ممنون

  19 شهریور 1399 در 22:02
  • بهزاد عیان پور پاسخ

   سلام آقای مهدی
   سوالی ازتون ثبت نشده تو این صفحه.
   لطفا دوباره بپرسید

   20 شهریور 1399 در 10:46
 • مهدی پاسخ

  با سلام
  سوال این هست که مدرک من ارزیابی شد و ارجاع دادن به دانشگاه برای تایید مدرک کارشناسی و گذراندن ۱۸ واحد درسی و بعد از انجام این آزمون ها برای تایید مدرک کارشناسی ارشد معدل کارشناسی اگه بالای ۱۴ باشه، مدرک کارشناسی ارشد هم تایید میشه درسته؟؟
  حالا این معدل ۱۴ مورد نیاز میانگین کل نمرات اخذ شده در کارشناسی هست یا اینکه معدل نمراتی هست که آزمون داده شده(۱۸ واحد که دانشگاه مشخص کرد)؟
  لطفا راهنمایی بفرمایید.
  با تشکر

  15 شهریور 1399 در 22:10
  • بهزاد عیان پور پاسخ

   سلام آقای دهقانی
   موارد ارزشیابی رو از کارشناس های وزارت علوم در سازمان امور دانشجویان بپرسید.
   ما اطلاعاتی در این زمینه نداریم متاسفانه

   20 شهریور 1399 در 13:03
 • Kian پاسخ

  سلام و درود آقای دکتر
  خدا قوت
  برای ارزش یابی مدرک دندانپزشکی روسیه در ایران ، معدل دیپلم و پیش دانشگاهی تجربی باید چه قدر باشه ؟ممنون

  12 شهریور 1399 در 06:37
 • مهرنوش عبدالهي پاسخ

  سلام علیکم دختر بنده بعد از اتمام سال ششم در انگلیس تحصیل کرده و تا مقطع کالج هم تمام کرده و در کالج دروس زیست شناسی، ریاضی و شیمی را گذرانده ، آیا برای تطبیق مدرک و شرکت در کنکور نیاز به امتحان مجدد بعضی درسها دارد یا با مدرک کالج تطبیق دیپلم گرفته و می تواند در کنکور تجربی شرکت کند؟

  11 شهریور 1399 در 18:59
  • بهزاد عیان پور پاسخ

   سلام خانم عبدالهی
   باید مدارکشون رو در مرکز بین الملل آموزش پرورش ایران تایید کنند، بعدش میتونه عین متقاضی داخل ایران کنکور بده

   15 شهریور 1399 در 16:31
 • علی پاسخ

  با سلام وخسته نباشید بنده کارمند بیمارستان هستم الان برای دکتری برای یکی از دانشگاههای پاکستان می‌خوام پزیرش بگیرمبنده می خواهم به صورت رفت آمدی درس بخونم البته تا گفته نماند بنده خودم از شهرهای لب مرز ی سکونت دارم و از نظر رفت آمد مشکل ندارم آیا به من ویزای دانشجویی تعلق می‌گیرد یا نه آیا برای اقدام به ویزا گرفتن نیازی دارد محل کار من در جریان باشد یا نه لطفاً مرا راهنمایی نمایید ممنونم

  1 شهریور 1399 در 23:23
  • بهزاد عیان پور پاسخ

   سلام آقای رحمتی
   اخذ ویزا و پذیرش ارتباطی به محل کارتون نداره به هیچ وجه

   4 شهریور 1399 در 15:06
 • ستاره پاسخ

  سلام،خسته نیاشید،سوالم در مورد مدرک دخترم بود،در کالج روسیه،مدرک رهبر ارکستر گرفته،ایا میشه در ایران ارزشیابی کرد،اکه جواب مثبت است برای انجامش به کجا باید مراجعه کرد،ممنون میشم راهنمایی کنید

  19 مرداد 1399 در 12:55
  • بهزاد عیان پور پاسخ

   سلام خانم ستاره
   برای اطلاع از سیستم ازرشیابی وزارت علوم به لینکی که در زیر براتون میذارم مراجعه کنید:
   ارزشیابی مدارک دانشگاه‌های خارج از کشور – وزارت علوم

   21 مرداد 1399 در 16:35
  • علی پاسخ

   با سلام وخسته نباشید بنده کارمند بیمارستان هستم الان برای دکتری برای یکی از دانشگاههای پاکستان می‌خوام پزیرش بگیرمبنده می خواهم به صورت رفت آمدی درس بخونم البته تا گفته نماند بنده خودم از شهرهای لب مرز ی سکونت دارم و از نظر رفت آمد مشکل ندارم آیا به من ویزای دانشجویی تعلق می‌گیرد یا نه آیا برای اقدام به ویزا گرفتن نیازی دارد محل کار من در جریان باشد یا نه لطفاً مرا راهنمایی نمایید ممنونم

   1 شهریور 1399 در 23:22
 • Kian پاسخ

  درود و خسته نباشی ، من دیپلم تجربی دارم و پیش انسانی ، برای اپلای تحصیل دندان تو روسیه اقدام کردم . الان نگران ارزشیابی مدرکم هستم وقتی برگشتم ، میتونم طی زمانی که در روسیه هستم تا پایان زمان تحصیلم پیش دانشگاهی بگیرم یا دوازدهم ریاضی اونوقت مدرکم ارزشیابی میشه ؟ آقای دکتر من انتقالی نمیخوام بگیرم .خواهش میکنم جواب بدید ??راهنماییم کنید خیلی نگرانم .ممنون

  17 مرداد 1399 در 01:25
  • بهزاد عیان پور پاسخ

   سلام آقای کیان
   نگرانیتون به جا هستش، چون الان باید براش کاری بکنید.
   شما باید تا قبل از ورود به سال اول دانشگاه حتما پیش دانشگاهی تجربی یا ریاضی تون رو بگیرید تا هر زمان برگشتید ایران مدارکتون قابل ارزشیابی بشه.
   حواستون باشه قبل از ورود به سال اول و نه حین تحصیل سال ۱، یعنی همزمان با دوره ی پاتفک اوکیه و مشکلی نداره

   21 مرداد 1399 در 16:50
 • نوشین صبور پاسخ

  با سلام و احترام
  مدرک دکترا من حدودا 5 سال پیش در ایران ارزشیابی شد و عنوان روانشناسی رشد کودک را دریافت کرد. متاسفانه این رشته را در ایران داریم و من در حال حاضر در حین استخدامی دانشگاه هستم و متاسفانه به من گفتند مشکل شما همین عنوان رشته شماست. مدارک من در کمیسیون دانشگاه ازاد بررسی شد و این رشته با رشته روانشناسی عمومی همخوان و تایید گردید.
  می خواستم بدونم می توانم دوباره برای بررسی مجدد به امور دانش اموختگان مراجعه کنم و درخواست کنم رشته من را به روانشناسی عمومی گرایش رشد تبدیل کنند یا خیر؟ و اگر بلی چگونه؟

  5 تیر 1398 در 11:13
  • ehtemami پاسخ

   سلام . ما موسسه ی اعزام دانشجو به خارج از کشور هستیم . در این مورد اطلاعی نداریم

   5 تیر 1398 در 15:27
 • Mohsen پاسخ

  سلام خسته نباشید من سال ۴ داروسازی می خونم در دانشگاهی که مورد تایید ایران هست ولی دیپلم و پیش مورد تایید ایران نیست می خواستم بدونم اگه الان بیام دیپلم و پیش دوباره از ایران بگیرم به صورت داوطلب ازاد اونوقت مدرک داروسازی من در ایران ارزیابی میشه ؟ سپاس

  18 خرداد 1398 در 12:11
 • مريم مقدس پاسخ

  با سلام
  اینجانب در حال حاضر در دانشگاه strathclydeشهر Glasgow در انگلستان مشغول تحصیل در رشته mpharm مىباشم و قصد ادامه تحصیل تا دکترا را دارم سؤال من این است که در کدامیک از گرایشهاى PHD داروسازى حق داشتن مجوز داروخانه در ایران داده مىشودو ایا با داشتن master حق داشتن مجوز داروخانه را دارم یا نه

  20 فروردین 1398 در 22:52
  • بهزاد عیان پور پاسخ

   سلام
   موارد مثل این رو بهتره از معاونت آموزشی وزارت بهداشت پیگیری کنید.

   25 فروردین 1398 در 14:44

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *