تحصیل در اسپانیا

تحصیل در اسپانیاارسال در تلگرام

تحصیل در اسپانیا

با انتخاب تحصیل در اسپانیا از یک چیز می توانید مطمئن باشید: دوستانتان به شما حسودی خواهند کرد! اسپانیا یکی از بزرگترین کشورها در اروپا و همچنین یکی از بزرگترین مکان های گردشگری است که تا رشته کوه پیرین در شرق، دریای مدیترانه در جنوب، خلیج بیسکی در شمال و پرتغال در غرب گسترده شده است. اسپانیا به صورت مداوم در میان محبوب ترین مقصدهای توریستی جهان (مقام سوم در سال 2014 بر اساس آمار سازمان جهانی گردشگری) قرار داشته و سالانه جمعیت زیادی از گردشگران از این کشور دیدن می کنند.

به علت دارا بودن ترکیبی از دانشگاه های خوب، سبک زندگی جذاب و این واقعیت که اسپانیا یکی ازکشورهای با تنوع زبانی زیاد در جهان است، ادامه تحصیل در اسپانیا در میان محبوب ترین مقاصد برای دانشجویان بین المللی قرار دارد.

اسپانیا همچنین کشور تضادها می باشد، جایی که وفور نعمت و شلوغی غرب اروپا با افراط گرایی اروپای جنوبی ترکیب شده، جایی که لذت بردن از فرهنگ پر زرق و برق در روز و گذراندن شبهای آرام در کافه ها با هم ترکیب شده اند. جایی که در آن هویت منطقه ای اغلب مقدم بر یک هویت ملی است.

دانشگاه های اسپانیا

البته شیوه زندگی به تنهایی به منظور جلب دانشجوی بین المللی کافی نیست – برای اثبات اعتبار تحصیل در اسپانیا به وجود دانشگاه های خیلی خوب نیز نیاز است. در مجموع 18 دانشگاه اسپانیا در رتبه بندی دانشگاه های جهان QS در سال 2015/16 قرار دارند که 12 دانشگاه در لیست 500 دانشگاه برتر هستند. بیشترین تراکم دانشگاه های کشور اسپانیا در پایتخت این شهر مادرید و بارسلونا دومین شهر بزرگ این کشور یافت می شود.

دانشگاههای برتر اسپانیا که در لیست 300 دانشگاه برتر دنیا قرار دارند عبارتند از:

دانشگاه بارسلونا – University of Barcelonaتحصیل در اسپانیا

دانشگاه بارسلونا بالاترین رتبه را در میان دانشگاههای اسپانیایی دارد که در رتبه 166 دانشگاه های جهان QS در سال 2015/16 است. دانشگاه بارسلونا در سال 1450 تاسیس شده و یکی از قدیمی ترین موسسات آموزش عالی در جهان است با سنت های غنی که قدمت آن به قرون وسطی برمیگردد. این دانشگاه یکی از محبوب ترین مقاصد برای تحصیل در اسپانیا به شمار میرود که دارای بیش از 90600 دانشجو در 18 دانشکده و 100 گروه است که در دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل هستند. دانشگاه بارسلونا جزو 100 دانشگاه برتر جهان در بسیاری از رشته های تحصیلی در رتبه بندی QS می باشد.

دانشگاه اتونوما مادرید – Universidad Autónoma de Madrid

این دانشگاه نسبتاً جوان است که در سال 1968 تحت اصلاحات گسترده در آموزش عالی در اسپانیا تاسیس شد،. دانشگاه اتونوما مادرید (گاهی اوقات با نام UAM یا دانشگاه خودمختار Madrid)، در حال حاضر در رتبه  186 جهان قرار دارد. دانشگاه اتونوما مادرید همچنین نهمین دانشگاه برتر در لیست 50 دانشگاه جدید در جهان است.

دانشگاه اتونوما مادرید با بیش از 36،000 دانشجو دارای هشت دانشکده می باشد که دانشکده حقوق آن دارای اعتبار ویژه ای است و برای متقاضیان ادامه تحصیل در اسپانیا در این رشته انتخابی جذاب به شمار می آید. این دانشگاه  دارای سه پردیس است که یکی از اصلیترین این پردیس ها Cantoblanco است که در 15 کیلوکتری (9 مایل) شمال مادرید واقع شده است. دانشگاه اتونوما مادرید به علت تحصیل پادشاه فیلیپ VI اسپانیا در این دانشگاه به خود میبالد.

دانشگاه اتونوما دی بارسلونا – Universitat Autónoma de Barcelona

دانشگاه اتونوما دی بارسلونا در سال 1968 تاسیس شد و در حال حاضر در رتبه 190 جهان قرار دارد و نماینده سوم اسپانیا در سطح بین المللی است. در دانشگاه اتونوما دی بارسلونا حدود 36،000 دانشجو در 13 دانشکده مشغول به تحصیل هستند. این دانشگاه جزو معدود دانشگاه های اسپانیا است که به منظور ایجاد یک جامعه دانشگاهی قوی پژوهشی و تمرکز فعالیت های مختلف فرهنگی و اجتماعی در یک محل، دارای یک پردیس مرکزی است. این دانشگاه که در 12 مایلی مرکز بارسلونا واقع شده است برای دانشجویانی که برای تحصیل در اسپانیا شهر بارسلونا را ترجیح می دهند انتخاب مناسبی است.

دانشگاه کامپلوتنس مادرید – University Complutense Madridتحصیل در اسپانیا

قدیمی ترین دانشگاه اسپانیایی، دانشگاه کامپلوتنس مادرید است که یکی از قدیمی ترین موسسات آموزش عالی در جهان محسوب می شود و قدمت آن به سال 1293 زمانی که در اصل به اسم Estudio de Escuelas Generales de Alcalá مشهور بود برمی گردد. همچنین این دانشگاه برای اولین بار در جهان به  یک دانشجوی دختر در سال 1785 درجه دکترا اهدا کرد. دانشگاه کامپلوتنس مادرید در رتبه 226 جهان قرار دارد و درزمینه دندانپزشکی جزو 50 دانشگاه برتر جهانی می باشد. در حال حاضر بیش از 86،000 دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند که این امر دانشگاه کامپلوتنس را به مقصدی محبوب برای تحصیل در اسپانیا تبدیل کرده است.

دانشگاه ناوارا – University of Navarra

بعنوان یک  دانشگاه خصوصی، دانشگاه ناوارا در سال 1952 توسط سنت خوزه ماریا اسکریوا بالاگوئر تاسیس شد. امروزه بیش از 12700 دانش آموز در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در این  دانشگاه مشغول به تحصیل هستند که  بسیاری از دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد از دانشجویان بین المللی هستند.  پردیس  اصلی این دانشگاه در پامپلونا و سن سباستین قرار دارد، در حالی که  مدرسه کسب و کار معتبر IESE آن دارای دفاتری در بارسلونا، رئال مادرید، نیویورک، مونیخ و سائو پائولو می باشد. در آغاز سال 2015 این دانشگاه یک موزه جدید هنر معاصر، طراحی شده توسط معمار معروف رافائل مونئو را افتتاح کرد. در رتبه بندی دانشگاه های جهان QS 2015/16، دانشگاه ناوارا رتبه 265 قرار دارد و یکی دیگر از دانشگاه معتبر برای تحصیل در اسپانیا محسوب می شود.

دانشگاه پمپی فابرا – Universitat Pompeu Fabra

یکی از جوان ترین دانشگاه های اسپانیایی، دانشگاه پمپی فابرا است که در رتبه بندی QS در رتبه 295 قرار گرفته است. این دانشگاه در سال 1990 تاسیس و پس از آن به نام زبان شناس معروف کاتالان Pompeu Fabra نام گذاری شد. این دانشگاه در بارسلونا واقع شده است و در سه دانشکده جداگانه که هر کدام تمرکز بر یک زمینه خاص دارند: علوم اجتماعی و علوم انسانی، علوم سلامت و زندگی، ITC و علوم ارتباطات فعالیت میکند.

زندگی در اسپانیا

اسپانیا یک کشور نسبتاً بزرگ و بسیار متنوع است که طیف گسترده ای از تجارب را برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهد. بسته به جایی که برای تحصیل در اسپانیا انتخاب میکنید، می توانید وقتتان را با استراحت در ساحل، کوه پیمایی در کوه ها و یا با ورزش های زمستانی بگذرانید. هر کجا که هستید، شما مطمئناً فرصت کافی برای لذت بردن از آداب و رسوم و سنت های متمایز اسپانیایی، مانند خواب بعدازظهر، وعده های غذایی در اواخر شب، تاپاس خوشمزه و فستیوال های بیشمار مثل جشنواره گوجه و گاو بازی پامپلونا خواهید داشت.

شهرهای  دانشجویی اسپانیا 

مادرید – Madridتحصیل در اسپانیا

همانند هر پایتخت اروپایی تاریخی دیگر، در مادرید نیز شما زندگی مدرن را در کنار پس زمینه هایی از معماری زیبا تاریخی پیدا خواهید کردید. رئال مادرید یکی از بزرگترین مراکز شهری در اروپا و همچنین یک مرکز بزرگ بین المللی برای کسب و کار و امور مالی و همچنین از مراکز پیشرو در هنر جهان است که مکان های فرهنگی آن در جهان شناخته شده هستند. در میان این اماکن دیدنی، برجسته ترین آنها سه موزه هنر است که به اصطلاح “مثلث طلایی هنری” شهر نامیده می شود. ضمناً طرفداران فوتبال این شهر به خاطر وجود رئال مادرید یکی از تیم های  معروف جهان در این شهر شناخته شده هستند.

مادرید همچنین یکی از ایده آل ترین شهرها برای تحصیل در اسپانیا است که تعدادی از بهترین دانشگاه های اسپانیا را در خود جای داده است، از جمله چهار دانشگاه زیر که در رتبه بندی دانشگاه QS جهانی قرار دارند: دانشگاه اتونوما مادرید، دانشگاه کامپلوتنس، دانشگاه کارلوس سوم و دانشگاه پلی تکنیک مادرید.

بارسلونا – Barcelona

دومین شهر اسپانیا، بارسلونا پایتخت کاتالونیا، با یک هویت منطقه ای پر افتخار در جنوب شرقی اسپانیا واقع شده است. این شهر یکی از مهمترین و متمایزترین شهرها در اروپا است که تحت سلطه معماری مدرن، به ویژه در خلق مناظر دیدنی و جذاب از معمار معروف آنتون گائودی می باشد. این شهر محبوب برای جوانان، به جهت  شب زنده داری پر جنب و جوش و جشنواره سالانه موسیقی PRIMAVERA شناخته شده است. در بین همه سرگرمیهای شهری، بارسلونا  در مجاورت سواحل زیبای مدیترانه و برخی از بهترین نقاط گشت و گذار در اروپا قرار دارد. بارسلونا نیز مانند مادرید یکی از معروف ترین و موفق ترین تیم های فوتبال در جهان را دارد. بارسلونا همچنین به عنوان دومین شهر برتر برای تحصیل در اسپانیا شامل چندین دانشگاه برتر کشور می باشد: دانشگاه بارسلونا، دانشگاه اتونوما دی بارسلونا، دانشگاه پمپی فابرا و دانشگاه پلی تکنیک کاتالونیا.

والنسیا – Valenciaتحصیل در اسپانیا

سومین شهر بزرگ اسپانیا، واقع در350 کیلومتری ساحل جنوب بارسلونا، والنسیا است.  این شهر همچنین محل جشنواره عظیم Falles Les می باشد جایی که صدها عروسک بزرگ به تماشا گذاشته شده و سپس سوزانده می شوند و همچنین جشنواره بین المللی Benicàssim که یکی از بزرگترین جشنواره های موسیقی در اروپا است. این شهر با توجه به سواحل زیبای آن، مرکز شهر جذاب، موزه ها و اماکن دیدنی مانند “Ciutat Vella” (شهر قدیمی) و ساختمان های تاریخی یکی از مراکز مهم توریستی است. دانشگاه والنسیا شامل دو دانشگاه پلی تکنیک و دانشگاه دی والنسیا می باشد که هر دو در لیست 550 دانشگاه برتر جهان قرار دارند.

گرانادا – Granada

گرانادا در جنوب اسپانیا واقع شده است و به طور واضح دارای احساس آفریقایی شمالی هست که نتیجه قرنها حاکمیت اهالی شمال آفریقا بر این منطقه می باشد. معروف ترین مثال از این میراث، الحمرا است که یک قلعه بزرگ مشرف به شهر می باشد. با حضور دانشگاه گرانادا که در لیست 500 دانشگاه برتر دنیا قرار دارد می توان گفت گرانادا یک شهر دانشجویی مناسب برای تحصیل در اسپانیا است. این دانشگاه بزرگ میزبان بیش از 80،000 دانش آموز در پنج پردیس مختلف است که شامل یک جامعه دانشجویی بزرگ و متنوع است.

سویا – Seville 

یکی دیگر از شهرهای تاریخی جذاب، سویا پایتخت منطقه آندلس واقع در جنوب غربی اسپانیا است. مانند بسیاری از شهرهای اسپانیایی، سویا به خاطر جشنوارهایش (Semana Santa and the Feria de Sevilla are the biggest) و تاپاس آن شناخته شده است، اما احتمالا مشهور بودن این شهر به خاطر خانه فلامنکو – رقص ملی اسپانیا و موسیقی هایش است . در عصر مدرن، سویا بخاطر  شب های آرام اما هیجان انگیز آن  مشهور است . پس اگر شما جشن های شبانه را دوست داشته باشید قطعا باید این شهر اسپانیایی را در لیست خود قرار دهید. همچنین چندین دانشگاه مانند دانشگاه سویا با رتبه 500 جهانی در این شهر قرار دارند.

اخذ پذیرش برای تحصیل در اسپانیا

هیچ سیستم متمرکز برای اخذ پذیرش از دانشگاه های اسپانیایی وجود ندارد و هر دانشگاه شرایط ورود و مهلت ثبت نام مختص به خود را دارد – پس در مراحل ثبت نام در دانشگاه خودتان باید دقت کنید. برای تحصیل در اسپانیا شما ممکن است نیاز به شرکت در آزمون ورودی داشته باشید هر چند دانش آموزان اتحادیه اروپا و دیگر افرادی که دارای مدرک کارشناسی معادل با اروپا هستند اغلب از این بخش معاف می شوند. زبان تدریس همانطور که ممکن است انتظار داشته باشید قطعاً اسپانیایی خواهد بود اگرچه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا چندین رشته به زبان انگلیسی ارائه می شوند، بنابراین یادگیری زبان اسپانیایی در حین تحصیل یک امر ضروری محسوب می شود.

ویزای دانشجویی اسپانیاتحصیل در اسپانیا

برای تحصیل در اسپانیا شما نیاز به درخواست برای ویزای دانشجویی نوع D در کشور خود دارید که در دو فرمت باز و 180 روزه وجود دارد بنابراین باید مطمئن شوید که برای ویزای مد نظر خود درخواست داده اید. مدارک مورد نیاز برای ویزای دانشجویی اسپانیا عبارتند از:

  • نامه پذیرش از یکی از دانشگاه های اسپانیا
  • بیمه درمانی
  • مدرک مبنی بر تمکن مالی کافی (نامه تایید حمایت والدین)
  • گواهی عدم سوء پیشینه
  • گواهی سلامت جسمانی

مدت زمان اخذ ویزا ممکن است تا 3 ماه به طول بیانجامد. همچنین اگر مجوز کارداشته باشید می توانید در حین تحصیل در اسپانیا برای تامین بخشی از مخارج خود به یک کار مشغول شوید. ظرف مدت 30 روز پس از ورود، باید مجوز موقت که به شما حق اقامت در اسپانیا میدهد را دریافت کنید. این مجوز به صورت سالانه قابل تمدید بوده و تمدید این مجوز بستگی به عملکرد تحصیلی شما دارد .

هزینه تحصیل در اسپانیا

هزینه تحصیل در اسپانیا معمولاً بین 500 تا 700 یورو در هر سال در دانشگاه های دولتی در اسپانیا و بین  2000 تا 4000 یورو در سال برای دانشگاه های بخش خصوصی می باشد. هزینه زندگی در اسپانیا حداقل 500 تا 600 یورو در ماه است که قسمت عمده ای از آن مربوط به هزینه اسکان می شود. برای کسب اطلاعات دقیق از شهریه خود، با دانشگاه انتخابی خود تماس گرفته و یا می توانید به وب سایت مربوطه مراجعه کنید.