دانشگاه فناوری کالیفرنیا در آمریکا (رتبه 5)

دانشگاه فناوری کالیفرنیا در آمریکا

caltech

پنجمین دانشگاه برتر جهان در سال 2016 به انتخاب مؤسسه QS و برخلاف سایر دانشگاههای برتر، دانشگاه کوچکی است و شاید چندان هم نام آشنایی نداشته باشد؛ California Institute of Technology (مؤسسه فناوری کالیفرنیا) یا Caltech‌ که در شهر پاسادنای ایالت کالیفرنیا قرار دارد و برخلاف تصور اولیه، از اعتبار و شهرت زیادی در بین دانشگاهیان و محافل علمی برخوردار است.

مطلب مرتبط: تحصیل در آمریکا

دانشگاه Caltech در سال 1891 و بعنوان مدرسه فنی حرفه‌ای بنا نهاده شد اما در سال 1910 این مدرسه فنی حرفه‌ای منحل و به کالج تبدیل شد. در سال 1921 هم نام آن به نام فعلی تغییر داده شد.

دارایی‌های Caltech در حال حاضر به 2.199 میلیارد دلار می‌رسد و سالانه بودجه زیادی را به پروژه‌های تحقیقاتی اختصاص می‌دهد. در سال 2011 برای مثال، این مؤسسه آموزشی و تحقیقاتی خصوصی، 332 میلیون دلار صرف انجام پروژه‌های تحقیقاتی کرد.

در رده‌بندی‌های مختلف دانشگاههای دنیا، نام Caltech را در بین برترین‌ها می‌بینیم. بویژه برای تحصیل در رشته‌های مختلف فنی و مهندسی، این دانشگاه از بهترین‌ها در جهان بحساب می‌آید. 34 نفر از اساتید و دانشجویان این دانشگاه در طول تاریخ آن موفق به دریافت جایزه نوبل شده‌اند.

در سال 2015 و بین دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی امریکا Caltech بیشترین درصد فارغ‌التحصیلانی را که موفق به ادامه تحصیل در مقطع PhD‌ شده‌اند داشته است. آزمایشگاه پیش‌رانش جت ناسا (JPL) را که مسئول پرتاب و کنترل ماموریت‌های بی‌سرنشین به مسافت‌های بسیار دور است زیر نظر Caltech اداره می‌شود.

مؤسسه فناوری کالیفرنیا از 6 بخش آکادمیک تشکیل شده و البته تمرکز آن بیشتر روی دانش و مهندسی است. این 6 بخش عبارتند از:

  • بیولوژی و مهندسی بیولوژی
  • شیمی و مهندسی شیمی
  • مهدسی و علوم کاربردی
  • علوم زمین‌شناسی
  • علوم انسانی و علوم اجتماعی
  • فیزیک، ریاضیات و نجوم

دانشگاه Caltech دانشگاه کوچکی است؛ فقط 2255 دانشجو در حال حاضر در این دانشگاه تحصیل می‌کنند که 1001 نفر آنها در مقطع کارشناسی و 1254 نفر در مقاطع بالاتر تحصیل می‌کنند.

67% دانشجویان را آقایان و 33% را خانم ها تشکیل می‌دهند. بیش از 600 نفر از دانشجویان این دانشگاه، بین‌المللی هستند.

نسبت تعداد اساتید Caltech به تعداد دانشجویان آن بسیار بالاست و به ازای هر 3 دانشجو یک استاد در این دانشگاه وجود دارد.

شهریه این دانشگاه برای همه دانشجویان، چه دانشجویان داخلی و چه بین‌المللی، در همه مقاطع یکسان است. برای تحصیل در این دانشگاه باید شهریه‌ای بین 38 تا 40 هزار دلار پرداخت کرد.