تحصیل رایگان در فرانسه دوباره ممکن می شود

تحصیل رایگان در فرانسه

تحصیل رایگان در فرانسه دوباره ممکن می شود

تحصیل رایگان در فرانسه

ثبت‌ نام در دانشگاه‌ های دولتی فرانسه برای دانشجویان غیراروپایی بار دیگر رایگان می‌ شود و به این ترتیب، امکان تحصیل رایگان در فرانسه برای همه دوباره فراهم می شود.

به گزارش یورونیوز؛ دادگاه قانون اساسی فرانسه روز جمعه ۱۹ مهر گذشته، تصمیم دولت را برای افزایش سنگین هزینه ثبت نام دانشگاه‌ ها برای دانشجویان غیراروپایی مغایر با قانون اساسی این کشور تشخیص داد.

افزایش هزینه تحصیل در فرانسه از سپتامبر 2019

دولت فرانسه در سال ۲۰۱۸ طرحی را در دستور کار قرار داد که بر اساس آن، دانشجویان غیر اروپایی می‌ بایست برای ثبت نام در دوره‌ های مختلف دانشگاهی پول بسیار بیشتری از دانشجویان فرانسوی‌ و اروپایی‌ پرداخت کنند.

تا پیش از اعلام این تصمیم، تحصیل در دانشگاه‌ های دولتی فرانسه برای همگان تقریبا رایگان بود. دانشجویان خارجی مانند دانشجویان فرانسوی دوره کارشناسی سالانه تنها مبلغی حدود ۱۷۰ یورو برای ورود به دانشگاه می‌ پرداختند. این مبلغ «هزینه ثبت نام» نام دارد و با شهریه‌ ای که در کشورهای دیگر از دانشجویان گرفته می‌ شود، متفاوت است. اما بر اساس تصمیم دولت فرانسه قرار شد از سال تحصیلی جاری هزینه ثبت نام سالانه در مقطع کارشناسی برای دانشجویان شهروند کشورهای غیرعضو اتحادیه اروپا به ۲۷۷۰ یورو افزایش یابد.

هزینه ثبت نام برای دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا نیز که پیشتر بین ۲۴۳ یورو تا ۳۸۰ یورو در سال بود، قرار شد برای دانشجویان غیراروپایی به ۳۷۷۰ یورو در سال افزایش پیدا کند.

» مطلب مرتبط: تحصیل در فرانسه (به روز رسانی ۲۰۱۹)

لغو افزایش هزینه تحصیل در فرانسه با رأی دادگاه

اکنون دادگاه قانون اساسی فرانسه ضمن ارائه تعبیر خود از قانون، تصمیم سال گذشته دولت را لغو کرده است. در بیانیه دادگاه قانون اساسی، در توضیح این تصمیم آمده است: «دادگاه از اصل سیزدهم مقدمه قانون اساسی مصوب ۲۷ اکتبر ۱۹۴۶ چنین مستفاد می‌ کند که رایگان بودن آموزش شامل تحصیلات عالی نیز می‌ شود.»

در اصل سیزدهم مورد استناد دادگاه چنین آمده است که دولت فرانسه «موظف به آموزش رایگان کودکان و بزرگسالان» است. اما دولت امانوئل ماکرون با این توجیه که این اصل شامل تحصیلات عالی نمی‌ شود، قصد داشت طرح خود را عملی کند. اختلاف برداشت از این قانون سبب شد تا از دادگاه قانون اساسی در این زمینه کسب تکلیف شود.

سال گذشته در پی اعلام تصمیم دولت مبنی بر پولی شدن دانشگاه برای دانشجویان غیراروپایی، بسیاری از دانشجویان خارجی به همراه برخی استادان دانشگاه‌ ها و دیگر کنشگران در چند نوبت در پاریس و برخی دیگر از شهرهای فرانسه در اعتراض به این تصمیم تظاهرات کردند.

برخی از رؤسای دانشگاه‌ های فرانسه نیز که با این تصمیم دولت مخالف بودند، در سال تحصیلی جاری از اعمال تصمیم دولت خودداری و دانشجویان شهروند کشورهای غیراروپایی را مانند دانشجویان فرانسوی و اروپایی بدون دریافت هزینه اضافی ثبت نام کرده بودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *