آزاد کردن مدرک تحصیلی و لغو تعهد خدمت بدون هزینه

آزاد کردن مدرک تحصیلی و لغو تعهد خدمت بدون هزینه

آزاد کردن مدرک تحصیلی و لغو تعهد خدمت بدون هزینه

آزاد کردن مدرک تحصیلی و لغو تعهد خدمت بدون هزینهاگر قصد تحصیل در خارج از کشور را دارید و پیش از این، در دانشگاه های دولتی ایران تحصیل کرده اید؛ برای ترجمه رسمی مدرک دانشگاهی خود باید آن را آزاد کنید. در این مطلب، روندی را که برای آزاد کردن مدرک تحصیلی بدون پرداخت هزینه باید طی کرد، توضیح می دهیم و آنچه باید در این باره دانست را در اختیار شما می گذاریم. با ما همراه باشید.

همانطور که گفتیم؛ آزاد کردن مدرک تحصیلی مختص دانش آموختگان دانشگاه های دولتیِ تحت نظارت وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران است؛ افرادی که به رایگان تحصیل کرده اند، اما در ازای این تحصیل رایگان متعهد به گذراندن دوره خدمتِ پس از فارغ التحصیلی هستند و تا آن زمان اصل مدرک تحصیلی آنها در اختیارشان قرار نمی گیرد. حالا اگر یکی از این افراد قصد تحصیل در خارج از کشور را داشته باشد و به اصل مدرکش نیاز داشته باشد؛ آیا تنها راه پیش رویش گذراندن دوره تعهد خدمت است؟‌ خیر. این دسته از افراد برای آزادسازی مدرک تحصیلی خود 2 راه پیش رو دارند و اگر فارغ التحصیل دانشگاه های تحت نظارت وزارت علوم باشند، گزینه سومی هم برایشان وجود دارد.

1- گذراندن دوره تعهد خدمت

مدت این دوره با توجه به طول دوره تحصیلی، نوع سهمیه ورودی (ماتند سهمیه مناطق یا شاهد) و نوع دانشگاه (دانشگاه زیر نظر وزارت علوم یا دانشگاه زیر نظر وزارت بهداشت) مشخص می شود. این نکته را هم باید اضافه کرد که اشتغال در طول دوران تحصیل، به منزله تعهد خدمت محسوب نمی شود. همچنین دوره سربازی آقایان جزو سابقه کار به حساب می آید.

2- پرداخت هزینه معادل تحصیل رایگان

فارغ التحصیلان دانشگاه های زیر نظر وزارت علوم و وزارت بهداشت می توانند با پرداخت هزینه معادل تحصیل رایگان، از گذراندن دوره تعهد خدمت معاف شده و مدرک خود را آزاد کنند.

3- آزادسازی مدارک از طریق عدم کاریابی

آن دسته از افرادی که تحصیل رایگان خود را در دانشگاه های زیر نظر وزات علوم ایران انجام داده اند؛ می توانند بدون انجام تعهد خدمت و یا پرداخت هزینه معادل هم مدرک خود را آزاد کنند. در این روش که به عنوان آزادسازی مدارک از طریق عدم کاریابی شناخته می شود و بر اساس تفاهم نامه وزارت علوم و اداره کار شکل گرفته، متقاضیان هیچ هزینه ای نمی پردازند ولی طی کردن فرآیند آزاد کردن مدرک تحصیلی از راه عدم کاریابی چند ماهی زمان لازم دارد. ضمن اینکه اقدام برای آزاد کردن مدرک تحصیلی از این طریق، پیش شرط هایی هم دارد.

» مطلب مرتبط: مراحل ترجمه مدرک دیپلم

آزاد کردن مدرک تحصیلی از راه عدم کاریابی

پیش شرط ها

اقدام برای آزاد کردن مدرک تحصیلی از راه عدم کاریابی به شروط زیر وابسته است:

1- نداشتن سابقه کار: تنها افرادی که سابقه کار ندارند، می توانند برای آزاد کردن مدرک تحصیلی خود از راه عدم کاریابی اقدام کنند. در سازمان ها، نهادها و شرکت های دولتی و خصوصی، نباید برای فرد بیمه رد شده باشد.

نکته: آن دسته از افرادی که سابقه کار دارند، می توانند با ارائه مدارک سابقه کار، «هزینه معادل تحصیل رایگان» خود را کاهش دهند.

2- مشغول نبودن به تحصیل: متقاضی نباید در مقاطع بالاتر در حال تحصیل باشد؛ یعنی نمی‌ تواند در حین تحصیل در دوره‌ ارشد، مدرک کارشناسی‌ خود را آزاد کند.

3- زمان: تا (حداکثر) ۶ ماه پس از فارغ التحصیلی (براساس تاریخ مندرج در گواهی موقت) می توان برای آغاز فرآیند آزادسازی مدرک تحصیلی از راه عدم کاریابی اقدام کرد و پس از گذشت بیش از 6 ماه، امکان این کار وجود ندارد.

4- وضعیت نظام وظیفه: آقایان حداکثر 1 سال بعد از صدور کارت پایان خدمت یا معافیت دائم از خدمت سربازی می توانند برای آغاز فرآیند آزادسازی مدرک تحصیلی از راه عدم کاریابی اقدام کنند.

مراحل لغو تعهد و آزادسازی مدرک از راه کاریابی

حالا یک نفر که سابقه کار ندارد و هنوز ۶ ماه از زمان پایان تحصیلش نگذشته و (اگر آقا است) 1 سال از زمان صدور کارت پایان خدمت یا معافیتش سپری نشده؛ چگونه می تواند بدون پرداخت هزینه، تعهد خدمت خود را لغو کند؟

1- متقاضی لغو تعهد خدمت، ابتدا باید با در دست داشتن مدارک زیر به یکی از مؤسسات کاریابی مراجعه و درخواست خود را برای کاریابی ثبت کند:

مدارک مورد نیاز متقاضی برای ثبت نام در مؤسسات کاریابی

 • کپی عکسدار گواهی موقت فارغ‌ التحصیلی از دانشگاه محل تحصیل
 • کپی شناسنامه و کارت ملی
 • برای آقایان: کپی کارت پایان خدمت یا معافیت دائم

نکته: مؤسسات کاریابی و مشاوره شغلی غیردولتی، به‌ هیچ عنوان حق ندارند از کارجویان وجهی بابت صدور مکاتبات لغو تعهد خدمت دریافت کنند.

2- پس از ثبت درخواست، باید حداقل 6 ماه بگذرد و هیچ فرصت شغلی ای متناسب با تخصص متقاضی پیدا نشود تا مؤسسه کاریابی، نتیجه عدم کاریابی را به اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان ناظر اعلام کند.

3- اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان ناظر پس از بررسی و کنترل مدارک و شرایط، نتیجه بررسی را به اداره کل مرکز استان اعلام می‌ کند.

4- اداره کل مرکز استان با دانشگاه محل تحصیل متقاضی مکاتبه و لغو تعهد خدمت را اعلام می‌ کند.

بنابراین به جز 1+3 شرط اولیه ای که بالاتر گفتیم، لغو تعهد خدمت و آزادسازی مدرک تحصیلی بدون پرداخت هزینه، مستلزم ثبت نام در مؤسسه کاریابی و پیدا نشدن فرصت شغلی تا 6 ماه و اعلام نتیجه عدم کاریابی به نهادهای مربوط و در نهایت دانشگاه محل تحصیل است.

توضیحی مهم درباره لغو تعهد خدمت بدون پرداخت هزینه

حالا شاید این سؤال برایتان پیش بیاید که اگر حداکثر تا 6 ماه بعد از پایان تحصیل، می توان برای آزادسازی مدرک از راه عدم کاریابی اقدام کرد؛ کسانی که بعد از پایان دوره کارشناسی خود، به تحصیل در مقطع ارشد مشغول شده اند و طبیعتا بیش از 6 ماه از دوره کارشناسی شان گذشته است، چه باید بکنند؟ به ویژه با توجه به این موضوع که نمی توان در حین تحصیل در مقطع ارشد، برای آزادسازی مدرک کارشناسی اقدام کرد.

پاسخ این سؤال این است که با استفاده از نامه کاریابی می توانید مدرک تمام مقاطع تحصیلی خود را آزاد کنید؛ مثلا اگر دانش آموخته مقطع ارشد هستید، با یک بار اقدام و دریافت نامه عدم کاریابی، هم می توانید مدرک کارشناسی ارشد خود و هم مدرک کارشناسی تان را آزاد کنید و نیازی نیست که برای هر کدام جداگانه اقدام کنید یا مدرک کارشناسی خود را با پرداخت هزینه معادل تحصیل رایگان یا گذراندن دوره تعهد خدمت آزاد کنید.

دیدگاه (76)

 • مهرداد پاسخ

  سلام، من سال 91 تا 95 کارشناسی خوندم، سال 95 تا 96 سرباز شدم، سال 96 تا 99 ارشد خوندم و بالاخره سال 99 تا 1400 نیمه دوم سربازیمو تموم کردم. الان خواستم با پرداخت هزینه مدرکمو آزاد کنم، چطوری باید اون 2 سال خدمت سربازیمو که از هم جدا هم هست رو اعمال کنم طوری که 2 سال از تعهدم کم بشه؟

  24 آذر 1400 در 19:18
 • زهرا پاسخ

  سلام و وقت بخیر
  برای لغو تعهد آموزش رایگان از طریق پرداخت میخوام اقدام کنم . میخواستم ببینم اطلاع دارید چگونه باید سهمیه منطقه ۲ را به سهمیه منطقه ۱ تبدیل کنم تا هزینه کمتری شامل من بشه ؟

  26 اردیبهشت 1400 در 14:52
  • شیرین اهتمامی پاسخ

   سلام وقت بخیر
   بهتره برای اطلاعات دقیقتر از دانشگاه محل تحصیل جویا بشید

   28 اردیبهشت 1400 در 09:49
 • توکلی پاسخ

  سلام من ۹ماه از زمان کارشناسیم گذشته به خاطرکورنا نتونستم برم دنبال کار فارغ التحصیلی الان باید مبلغی پرداخت کنم

  9 فروردین 1400 در 04:57
  • شیرین اهتمامی پاسخ

   سلام وقت بخیر سرکار خانم توکلی
   باید از دانشگاه محل تحصیلتون این مورد رو پیگیری کنید.

   15 فروردین 1400 در 14:57
 • آیدین پاسخ

  سلام وقت بخیر،
  بندە بیش از یکسال از اتمام سربازیم سپری شدە.با این حال امکان لغو تعهد از طریق ادارە کاریابی برایم امکان پذیر نیست؟

  5 اسفند 1399 در 15:53
  • شیرین اهتمامی پاسخ

   سلام وقت بخیر آقای آیدین
   بهتر هست این مورد رو از نظام وظیفه پیگیری کنید

   9 اسفند 1399 در 10:20
 • افشین پاسخ

  من ورودی 85 رشته گرافیک دانشگاه شاهدم 91 فارغ اتخصیل شدم
  الان میخوام اصل مدرکو بگیرم بیمه هنرمندان هم دارم 4 سال و 2 سال هم خدمت رفتم لغو تعهد خدمتم چقدر هزینه داره ؟
  این سابقه بیمه تاثیری داره ؟

  12 بهمن 1399 در 15:30
  • شادی مردانی پاسخ

   سلام آقای افشین
   این مورد رو با کاریابی ها داخلی که لیستش در سایت وزارت کار موجوده چک کنید اونها بهتر میدونند.

   29 بهمن 1399 در 11:29
 • احمدی پاسخ

  سلام یه سوال داشتم . من دانشجوی انصرافی دانشگاه دولتی هستم ( به خاطر3 ترم مشروطی ، دانشگاه گفت باید انصراف بزنی منم انصراف زدم ) . حالا رفتم دانشگاه آزاد همون رشته ای که دانشگاه دولتی میخوندم رو ثبت نام کردم و دارم میخونم . میتونم یه نامه از دانشگاه ببرم دانشگاه قبلی و تقریبا 20 واحدی که نمره بالای 12 داشتم رو بدون هزینه از دانشگاه دولتی بگیرم بیارم اینجا معادل سازی کنم که نخام یه بار دیگه پاس کنم ؟؟

  12 بهمن 1399 در 12:22
  • شیرین اهتمامی پاسخ

   سلام وقت بخیر آقا/خانم احمدی
   اگر محل تحصیل قبلی شما واحدهایی که پاس کردین رو بهتون ارائه میده بله میتونید به محل تحصیلی فعلی برای تطبیق واحد ارائه بدید

   26 بهمن 1399 در 10:05

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


مشاوره رایگان کلیک کن