تحصیل پزشکی در ارمنستان

تحصیل پزشکی در ارمنستان

تحصیل پزشکی در ارمنستان

تحصیل پزشکی در ارمنستان

تحصیل پزشکی در ارمنستان با توجه به همسایگی این کشور با ایران و سهولت رفت و آمد به آن، مورد توجه بسیاری از متقاضیان ایرانی تحصیل پزشکی در خارج از کشور است. عده قابل توجهی از افرادی که نمی توانند رؤیای تحصیل پزشکی را در دانشگاههای داخل ایران محقق کنند، هر ساله در جستجوی مقصدی دلخواه سراغی از ارمنستان هم می گیرند. در ادامه مطلب، با بررسی شرایط تحصیل پزشکی در ارمنستان ، اخذ پذیرش پزشکی از دانشگاه های ارمنستان ، هزینه تحصیل پزشکی در ارمنستان ، هزینه زندگی در ارمنستان و … خواهیم دید که آیا دانشگاههای ارمنستان محل خوبی برای تحصیل ایرانیان در رشته پزشکی است یا خیر.

درباره ارمنستان

ارمنستان یا جمهوری ارمنستان در منطقه قفقاز جنوبی قرار دارد، میان دو دریای سیاه و خزر و جایی که دو قاره آسیا و اروپا از هم جدا می شوند؛ به همین خاطر، مثل ترکیه و قبرس یک کشور اوراسیایی شناخته می شود. ارمنستان در شمال ایران با کشورمان مرز مشترک دارد و به همین علت و البته عدم نیاز ایرانیان به داشتن ویزا برای سفر به این کشور، به یکی از مقاصد اصلی گردشگری آنها در خارج از مرزهای ایران تبدیل شده است.

ارمنستان با شرایطی که گفتیم، به عنوان یک مقصد گردشگری جذابیت زیادی برای ایرانیان دارد. شاید بهتر است بگوییم دسترسی راحت تری به آن وجود دارد. همین موضوع؛ یعنی دسترسی راحت، در ترغیب بخشی از ایرانیان به تحصیل در ارمنستان هم تأثیر زیادی دارد.

 مسلما کسانی که می خواهند در خارج از ایران درس بخوانند، کشوری در همسایگی و نزدیکی ایران را که سفر به آن هم نیازی به داشتن ویزا ندارد، به دیگر مقاصد تحصیلی ترجیح می دهند، البته به این شرط که دیگر جوانب تحصیل در ارمنستان مانعی بر سر راهشان ایجاد نکند. به طور مشخص در مورد تحصیل پزشکی در ارمنستان باید از وجود یک مانع بر سر راه متقاضیان ایرانی صحبت کرد.

تحصیل پزشکی در ارمنستان مورد تایید ایران است؟

حساسیت رشته های علوم پزشکی که به طور مستقیم با جان و سلامتی انسان ها سر و کار دارند، سختگیری دولت ها را در مورد آموزش علوم پزشکی و تأیید مدارک فارغ التحصیلان این رشته ها در پی داشته است. در ایران خودمان، وزارت بهداشت به جز دانشگاههای داخلی، نسبت به آموزش علوم پزشکی در دانشگاههای خارج از کشور هم بی توجه نیست و با انتشار لیستی سالانه، دانشگاههای مورد تأیید خود در خارج از کشور برای تحصیل علوم پزشکی را معرفی می کند.

تحصیل پزشکی در ارمنستان

در لیست وزارت بهداشت برای سال تحصیلی 21-2020 دانشگاههای ارمنستان جایی ندارند و اگر دانشجویی ایرانی در این زمان، تحصیل پزشکی در ارمنستان را آغاز کرده باشد، در آینده و در صورت بازگشت به ایران، با مشکل تأیید مدرک تحصیلی خود روبرو خواهد شد. این همان مانعی است که شاید خیلی از متقاضیان ایرانی را از تحصیل پزشکی در ارمنستان منصرف کند.

 اصولا برای انتخاب محل تحصیل علوم پزشکی در خارج از ایران، اگر قرار به بازگشت و فعالیت در ایران باشد، باید دانشگاههایی را در نظر گرفت که مدارک صادره آنها مورد تأیید وزارت بهداشت ایران است.

البته اگر کسی بخواهد پس از اتمام تحصیل خود، به کشور دیگری مهاجرت کند، شرایط فرق می کند. در این صورت می توان گفت تحصیل پزشکی در ارمنستان با توجه به امتیاز مهم آن که نزدیکی ارمنستان به ایران و سهولت رفت و آمد بین این دو کشور است، انتخاب خوبی به نظر می رسد، گرچه مقصد چنین دانشجویانی هم در نهایت، جایی غیر از ایران است.

هزینه تحصیل پزشکی در ارمنستان

امکان رفت و آمد آسان بین ایران و ارمنستان تنها امتیاز تحصیل پزشکی در ارمنستان نیست. امتیاز مهم دیگری که توجه علاقمندان پزشکی را به دانشگاه های ارمنستان جلب می کند، هزینه تحصیل پزشکی در ارمنستان است. در شرایطی که برای تحصیل پزشکی در بسیاری از نقاط دنیا باید هزینه بالایی پرداخت کرد، امکان تحصیل پزشکی با شهریه کمتر، یک مزیت بسیار مهم محسوب می شود.

هزینه تحصیل پزشکی در ارمنستان

هزینه تحصیل در ارمنستان در رشته های علوم پزشکی:

 • دوره آماده سازی: ۲۰۰۰ دلار برای یک سال
 • پزشکی عمومی (MD): سالانه ۵۰۰۰ دلار (6 ساله)
 •  دندانپزشکی (دهان شناسی): سالانه ۵۰۰۰ دلار
 • داروسازی: سالانه 4500 دلار

هزینه زندگی در ارمنستان

کیفیت زندگی در ارمنستان به عنوان کشوری در شرق اروپا نسبت به کشورهای غرب این قاره پایین تر است. از سوی دیگر هزینه زندگی در ارمنستان هم کمتر از کشورهای اروپای غربی است. این موضوع در کنار هزینه تحصیل پزشکی در ارمنستان باعث می شود که دانشجویان پزشکی در ارمنستان فشار مالی کمتری را در طول دوران تحصیل خود متحمل شوند.

» مطلب مرتبط: تحصیل در ارمنستان

هزینه زندگی در ارمنستان با احتساب هزینه اسکان، خورد و خوراک، رفت و آمد و هزینه های دیگر (مثل تفریح) به 500 تا 600 دلار در هر ماه می رسد.

بخش عمده این مبلغ را دانشجو برای اسکان پرداخت می کند. دانشجویان محصل در ارمنستان می توانند در خوابگاه های 2تخته و 3تخته ای زندگی کنند که در نزدیکی دانشگاهها واقع شده اند و از امکاناتی مثل لابی، فضای مطالعه، خشکشویی، آشپزخانه و سرویس بهداشتی برخوردارند. آنها برای سکونت در این خوابگاهها ماهانه 100 تا 125 دلار باید پرداخت کنند.

اجازه کار دانشجویی آخرین نکته قابل ذکر درباره جنبه مالی تحصیل پزشکی در ارمنستان است. با استفاده از این امکان دانشجویان خارجی می توانند بخشی از هزینه های خود را تأمین کنند.

اخذ پذیرش پزشکی از دانشگاههای ارمنستان

شرایط اخذ پذیرش پزشکی از دانشگاههای ارمنستان

بدون آزمون ورودی

برخی از مقاصد مدنظر ایرانیان برای تحصیل پزشکی در خارج از کشور شرایطی مشابه ایران برای پذیرش دانشجویان پزشکی دارند. در این کشورها هم متقاضیان تحصیل پزشکی باید در آزمون ورودی شرکت کنند. در مقابل، کشورهایی هم هستند که بدون نیاز به شرکت در آزمون ورودی، متقاضیان را در دوره های پزشکی دانشگاهها می پذیرند. ارمنستان یکی از این کشورها است.

بدون پیش دانشگاهی

برای تحصیل پزشکی در بسیاری از کشورها، حتی برای شرکت در آزمون ورودی پزشکی هم، باید مطابق سیستم آموزشی کشورمان،‌ مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی داشت؛ یعنی متقاضی باید 12 سال درس خوانده باشد اما در ارمنستان بدون داشتن مدرک پیش دانشگاهی و با داشتن دیپلم 11 ساله هم می توان برای گرفتن پذیرش اقدام کرد.

بدون مدرک زبان

دوره های پزشکی در دانشگاههای ارمنستان به دو زبان ارمنی و انگلیسی ارائه می شوند. مسلما دانشجویان خارجی و غیرارمنی تحصیل پزشکی در ارمنستان به زبان انگلیسی را ترجیح می دهند. بخشی از شرایط آسان اخذ پذیرش پزشکی از دانشگاههای ارمنستان به همین موضوع مربوط می شود. متقاضیان تحصیل پزشکی در ارمنستان به زبان انگلیسی نیازی به ارائه مدرک زبان (آیلتس یا تافل) ندارند، اگرچه آنها حتما باید برای فهم مطالب ارائه شده در کلاس ها و برقراری ارتباط با دیگران، با زبان انگلیسی به خوبی آشنا باشند.

دوره preparatory year

با شرکت در یک دوره 1 ساله آماده سازی تحت عنوان preparatory year متقاضیان تحصیل علوم پزشکی در ارمنستان برای شرکت در دوره تحصیل مورد نظر خود آماده می شوند. این دوره شامل آموزش دروس فیزیک، شیمی، زیست شناسی و زبان خارجی (انگلیسی، روسی یا ارمنی) است. دانشجویان در پایان 1 سال، در آزمون نهایی دوره شرکت کرده و پس از آن در رشته دلخواه خود مشغول تحصیل می شوند.

مدارک لازم برای اخذ پذیرش پزشکی از دانشگاههای ارمنستان

برای گرفتن پذیرش پزشکی از دانشگاههای ارمنستان مدارک زیر لازم است:

 • ترجمه مدرک شناسایی (کارت ملی یا شناسنامه)
 • کپی پاسپورت
 • اصل و ترجمه رسمی مدرک دیپلم (با تأیید سفارت ارمنستان)
 • ۶ قطعه عکس
 • گواهی سلامت پزشکی

زمان ثبت نام و ارسال مدارک

دوره premedical پزشکی در ارمنستان سپتامبر شروع می‌شود و افرادی که با موفقیت این دوره را پشت سر می گذارند، سپتامبر سال بعد وارد دوره اصلی می شوند.

متقاضیان تحصیل پزشکی در ارمنستان باید در زمان های تعیین شده زیر برای ارسال مدارک و ثبت نام خود اقدام کنند:

 • دوره آماده سازی پزشکی: تا 30 نوامبر (آذر)
 • دوره های اصلی: تا اواخر آگوست (شهریور)

تحصیل علوم پزشکی در ارمنستان

یک نکته مهم

اگر این مطلب را تا اینجا به طور کامل خوانده باشید، شاید شرایط تحصیل پزشکی در ارمنستان را بسیار مطلوب دیده و بابت اینکه هیچ دانشگاهی در ارمنستان مورد تأیید وزارت بهداشت ایران نیست، افسوس خورده باشید. درباره تأیید مدرک  دانش آموختگان علوم پزشکی در خارج از کشور (از جمله ارمنستان) باید نکته ای را بدانید.

دانش آموختگان دانشگاههایی که مورد تأیید وزارت بهداشت ایران نیستند و با مشکل ارزشیابی و تأیید مدرک خود روبرو هستند، می توانند با احراز شرایطی که در‌ آئین نامه ارزشیابی وزارت بهداشت آمده، مدرک خود را به تأیید این وزارتخانه رسانده و اجازه کار در ایران را بدست آورند. طبق این آئین نامه، فارغ‌ التحصیلان پزشکی از دانشگاههای ارمنستان برای تأیید مدرک خود باید یکی از ۳ مسیر زیر را طی کنند:

 1. گرفتن مدرک در مقطع بالاتر، از دانشگاهی مورد تأیید؛ برای مثال اگر یک نفر، از دانشگاهی غیرمعتبر در دوره دکترای پزشکی عمومی فارغ‌ التحصیل شده باشد و سپس دوره تخصص خود را در یک دانشگاه معتبر بگذراند، مدرک او قابل تأیید است.
 2. شرکت و قبولی در آزمون‌ های معتبر بین‌ المللی از نظر شورایعالی ارزشیابی که در آئین ‌نامه ارزشیابی وزارت بهداشت نام آنها ذکر شده است.
 3. ارزشیابی مدارک و دریافت مجوز کار از کشورهایی که دانشگاه مورد تأیید وزارت بهداشت دارند.

تحصیل در کشوری نزدیک ایران با امکان رفت و آمد آسان، شرایط آسان اخذ پذیرش از دانشگاه های ارمنستان ، هزینه تحصیل پزشکی در ارمنستان و هزینه زندگی در ارمنستان که نسبتا پایین می باشد؛ اینها مهم ترین مزایای تحصیل پزشکی در ارمنستان برای ایرانیان به حساب می آیند. همه این مزایا را اما مشکل بی اعتباری مدرک دانشگاههای ارمنستان در ایران، بی ارزش می سازد. با این حال، راههایی هم برای حل این مشکل وجود دارد که البته کوتاه و هموار هم نیستند.

 در نهایت می توان گفت تحصیل پزشکی در ارمنستان گزینه ای دلخواه برای ایرانیان است؛ اگر پس از اتمام تحصیل خود قصد فعالیت در کشوری را داشته باشند که مدرک دانشگاههای ارمنستان را معتبر می داند.

فرم مشاوره رایگان

دیدگاه (22)

 • zara پاسخ

  سلام خسته نباشید
  میخواستم ببینم در صورت تحصیل در رشته ی پزشکی ارمنستان ، به هیچ وجه امکان برگشت به ایران نیست یا راه هایی هست؟
  اگر هست میشه توضیح بدید
  ممنون میشم

  2 شهریور 1399 در 02:30
  • بهزاد عیان پور پاسخ

   سلام خانم حیدریان پور
   اگر منظورتون ارزشیابی مدارک پس از اتمام دوره است که ۳ راه داره
   ۱. تحصیل در مقطع بالاتر در دانشگاه تایید
   ۲. حداقل ۲ سال کار در کشوری که دانشگاه مورد تایید دارد
   ۳، شرکت و قبولی در ازمون های بورد بین اللمی مثل کشور امریکا، کانادا و انگلستان
   اما اگر منظورتوت انتقالی وسط دوره به ایران هست که باید بگم خیر نمیشه

   4 شهریور 1399 در 15:03
 • Fatima پاسخ

  وقت بخیر من ۲ ترم فیزیوتراپی مجارستان بوداپست خوندم میتونم ارمنستان برای پزشکی وارد بشم بدون ازمون و پیش پزشکی؟ سپاس

  16 تیر 1399 در 08:41
  • بهزاد عیان پور پاسخ

   سلام وقت بخیر خانم فاطیما
   میتونید وارد بشید اما آزمون رو باید حتما شرکت کنید .

   16 تیر 1399 در 15:04
 • محمد پاسخ

  با سلام شرایط کار پزشک عمومی در ارمنستان رو هم لطفا توضیح بدین مدارکی که می خواد متوسط حقوق و آزمون پذیرش داره یا نه.اگه بگین ممنون میشم

  27 فروردین 1399 در 17:40
  • بهزاد عیان پور پاسخ

   سلام آقای محمد
   برای کار بعنوان پزشک در ارمنستان ابتدا باید زبان ارمنی بلد باشید، سپس مدرک پزشکیتون رو تایید کنید و بعد نامه ی دعوت به کار داشته باشید.

   30 فروردین 1399 در 11:01
 • Mahi پاسخ

  سلام ببخشید بعد از دوره آموزشی یک ساله آزمون به چه صورت مثل کنکور یا …؟
  اگه قبول نشیم چی

  18 فروردین 1399 در 01:52
  • بهزاد عیان پور پاسخ

   خانم فریماه سلام
   معمولا افرادی که دوره ی ۱ ساله رو میگذرونند براحتی وارد دوره ی اصلی میشوند و آزمونشون دیگه انقدر پیچیده و سخت نیست.

   18 فروردین 1399 در 12:30
 • محمد پاسخ

  سلام
  با داشتن مدرک زبان آلمانی b1 وبا 30 سال سن میشه انتقالی گرفت به دانشگاه های آلمان برای ادامه تحصیل؟

  20 اسفند 1398 در 20:28
  • بهزاد عیان پور پاسخ

   آقای محمد سلام
   منظورتون اینکه از ارمنستان به آلمان؟
   یا از ایران ؟

   22 اسفند 1398 در 12:50
 • محمد پاسخ

  سلام
  با مدرک کارشناسی داروسازی ارمنستان میشه در کشور انگلیسی زبان درخواست کار داد؟
  میدونم که باید آزمونهایی تایید صلاحیت رو پاس کرد

  21 بهمن 1398 در 19:16
 • نگین پاسخ

  سلام خسته نباشید ببخشید برای ورودی به دانشگاه های ارمنستان برای دندانپزشکی باید حتما دوره که گفته شد رو بگذرونیم و بد ازمون بدیم نمیشه مستقیم وارد کورس شویم ؟

  19 بهمن 1398 در 20:31
  • بهزاد عیان پور پاسخ

   خانم حاتمی سلام
   میتونید مستقیم وارد کورس بشید به شرط اینکه ازمون ورودی رو قبول بشید و نمره مد نظز دانشگاه رو بگیرید

   20 بهمن 1398 در 12:50
 • محمد پاسخ

  سلام
  چقدر احتمال داره که پس از فارغ التحصیلی در همان ارمنستان کار کنیم؟
  آیا برای پذیرش شرط سنی هم هست؟
  تشکر

  11 بهمن 1398 در 23:39
  • بهزاد عیان پور پاسخ

   آقای محمد سلام
   اگر موفق بشید به زبان ارمنی مسلط بشید و درخواست کار بگیرید میتونید بمونید و این موضوع کار راحتی نیست.
   شرایط سنی ندارد.

   14 بهمن 1398 در 10:09
 • Saeedeh پاسخ

  سلام، خسته نباشید
  من میخواستم واسه پزشکى برم ، دوره ى پیش پزشکیشون به چه صورته؟

  7 بهمن 1398 در 19:04
  • بهزاد عیان پور پاسخ

   خانم محمدی سلام
   از ماه اردیبهشت به بعد با مدارکتون میتونید بیایید برای اقدام کردند

   14 بهمن 1398 در 10:15
 • سارا پاسخ

  سلام اگه من بخوام دندون پزشکی به زبان انگلیسی بخونم در ارمنستان ایا باید دوره ببینم و امتحان بدم؟؟؟؟
  و هزینه سالیانه دانشگاه چقدره؟

  6 بهمن 1398 در 22:32
  • بهزاد عیان پور پاسخ

   خانم سارا سلام
   هزینه سالانه ی دندان پزشکی در ارمنستان ۴۵۰۰ دلار است
   دوره ی پیش پزشکی ۲۵۰۰ دلار که در سال اول برگزار میشود

   7 بهمن 1398 در 14:22
   • سارا پاسخ

    من متقاضی زیروکورس دندان پزشکی هستم و ثبت نام چه موقعی هست و خود ترم اصلی کی شروع میشه؟

    8 بهمن 1398 در 19:20
    • بهزاد عیان پور پاسخ

     ثبت نام زیرو کورس از تیر ماه هر سال شروع میشه.
     ترم اصلی هم مهر هر سال هستش

     14 بهمن 1398 در 10:12

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


مشاوره رایگان کلیک کن